پنجشنبه 24 آبان 1397

Thursday 15 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/پیشنهاد شگفت‌انگیز بن سلمان به محمود عباس برای صلح با اسرائیل

پیشنهاد شگفت‌انگیز بن سلمان به محمود عباس برای صلح با اسرائیل

 دوشنبه, 13 آذر 1396    13:15    سرویس آسیا

اینترنشنال- سرویس آسیا/ ماه گذشته محمود عباس وارد ریاض شد تا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، درباره طرح صلح ترامپ گفتگو کند. اگرچه گفتگوی آنها پشت درهای بسته صورت گرفت، اما آنچه گفته شد منطقه را آشفته تر کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد به بر اساس آنچه مقامات فلسطینی، عرب و اروپایی از روایت عباس درباره این دیدار شنیده اند، بن سلمان طرحی را پیشنهاد کرد که حتی از پیشنهاد دولت آمریکا هم بیشتر به نفع اسرائیل بود و هیچ رهبر فلسطینی احتمالا نمی تواند آن را بپذیرد.

بر اساس این طرح فلسطینی ها می توانند کشور خودشان را داشته باشند، اما تنها در بخش های مجاور کرانه باختری و تنها با حاکمیت محدود بر سرزمین شان. بخش اعظم شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری که بیشتر کشورهای جهان آن را غیرقانونی می دانند، در اختیار این رژیم باقی خواهد ماند. فلسطینی ها بیت المقدس شرقی را به عنوان پایتخت نخواهند داشت و هیچ حقی برای بازگشت پناهندگان فلسطینی و نوادگانشان وجود نخواهد داشت.

کاخ سفید روز یک شنبه این که این طرح را ارائه کرده باشد تکذیب کرد و گفت هنوز ماه ها تا نهایی شدن طرح صلح فاصله دارد و دولت عربستان هم حمایت از چنین مواضعی را تکذیب کرد.

اکنون بسیاری از کارشناسان شگفت زده اند که آیا ولیعهد سعودی در خفا طرح ترامپ را پیشنهاد داده است، یا می خواهد فلسطینی ها را زیر فشار بگذارد، یا این که کاری کند تا پیشنهاد احتمالی بعدی در مقایسه با طرح کنونی سخاوتمندانه برسد. حدس دیگر این است که محمود عباس که به لحاظ سیاسی در داخل تضعیف شده است، این پیام را فرستاده است که از سوی ریاض زیر فشار است.

دیدار بن سلمان و عباس کمتر از دو هفته بعد از سفر جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، به ریاض صورت گرفت.

محتوای این پیشنهاد منطقه را که همین حالا هم با درگیری های فراوانی روبه رو است، تکان داد و موجب حیرت مقامات عرب و ناظران غربی شد. جنبش فتح و حماس که رقیب یکدیگر هستند، هر دو اعلام کردند که این طرح توهین آمیز و غیرقابل پذیرش است.

بنا به گفته برخی مقامات فلسطینی از فتح و حماس و همچنین مقامات ارشد لبنانی و چندین نفر دیگر که این طرح از سوی عباس با آنها در میان گذاشته شده است، ولیعهد عربستان به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته در صورتی که این شرایط را نپذیرد او را زیر فشار قرار خواهند داد تا کناره گیری کند و کسی را جایگزین او می کنند که پیشنهادها را بپذیرد.

شماری از مقامات آگاه گفته اند بن سلمان برای آن که این توافق را تلطیف کند، وعده افزایش قابل توجه حمایت های مالی از فلسطینی ها و حتی پرداخت پول به شخص عباس را مطرح کرده که او آن را رد کرده است.

شاهزاده خالد بن سلمان، سفیر عربستان در ایالات متحده، و نبیل اوب رودینه، سخنگوی عباس، این اظهارات را تکذیب کرده اند، اما نکات اصلی طرح پیشنهادی سعودی ها به محمود عباس توسط بسیاری از افراد که در جریان گفتگوی عباس و بن سلمان قرار گرفته اند تایید شده است، از جمله حسن یوسف، از رهبران برجسته حماس؛ احمد طیبی، فلسطینی عضو پارلمان اسرائیل؛ چندین مقام غربی؛ مقامات ارشد فتح؛ یک مسئول فلسطینی در لبنان؛ یک مقام ارشد لبنانی؛ یک سیاستمدار لبنانی و افرادی دیگر.

این طرح حتی موجب نگرانی برخی از نزدیک ترین متحدان ایالات متحده هم شده است که خواهان شفاف سازی کاخ سفید هستند.

یک مشاور امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، که نمی خواست نامش فاش شود گفت مقامات فرانسوی نسخه ای از طرح پیشنهادی سعودی ها را شنیده اند که بسیار شبیه پیشنهاد اولیه اسرائیل است و مورد قبول فلسطینی ها قرار نخواهد گرفت.

برخی مقامات و تحلیل گران منطقه می گویند باورشان این است که بن سلمان می خواهد فلسطینی ها را برای سازش زیر فشار قرار دهد تا همکاری هایش با اسرائیل را علیه ایران مستحکم کند.

هشدارها زمانی در منطقه جدی شد که محمود عباس پس از بازگشت از ریاض، با رهبران سیاسی کشورهای منطقه تماس های تلفنی داشت.

یک مقام دولتی لبنان که این تماس را دریافت کرده بود بیش از هرچیزی از این شگفت زده شده بود که عربستان به فلسطینی ها پیشنهاد داده است باید «ابو دیس»، محله ای در حاشیه بیت المقدس شرقی، را به عنوان پایتخت بپذیرند. ابو دیس توسط دیوار حائل که اسرائیلی ها ساخته اند از بخش اصلی شهر جدا شده است.

یک مقام ارشد و یک سیاستمدار لبنانی هم گفتند عباس به آنها گفته است دو ماه وقت دارد تا این توافق را بپذیرد، وگرنه برای استعفا زیر فشار قرار خواهد گرفت.

یک مقام فلسطینی در لبنان گفت یکی از پیشنهادهای عربستان این بوده است که در ازای مناطقی که فلسطینی ها در کرانه باختری واگذار می کنند، بخش هایی از شبه جزیره سینای مصر، منطقه ای صحرایی، به آنها واگذار شود. مقامات غربی می گویند مصر این پیشنهاد را رد کرده است.

منبع: پارسینه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته