دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویداد ها/وزیر خارجه امارات: در برابر تهدیدهای ایران دست‌بسته نخواهیم بود

وزیر خارجه امارات: در برابر تهدیدهای ایران دست‌بسته نخواهیم بود

 یکشنبه, 21 آبان 1396    17:09    سرویس آسیا

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، روز یکشنبه گفت که کشورش در برابر تهدیدهایی که ایران و نمایندگان آن انجام می‌دهند، دست بسته نخواهد ماند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از اسکای نیوز عربی، قرقاش در سخنرانی خود در چهارمین گفتگوی استراتژیک ابوظبی گفت: «تلاش‌های ایران برای حمایت فعالانه از نمایندگانش در سایر کشورها، باعث تنش‌های فرقه‌ای و تهدیدی علیه امنیت ملی دولت‌ها شده و این منجر به این شده است که اتحاد ملت‌ها بدتر شود، نه بهتر».

او اضافه کرد: «ما در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم که چگونه حوثی‌های عامل ایران موشک بالستیک ساخت ایران را به سمت ریاض پایتخت عربستان شلیک کردند و این به وضوح ادعاهای ایران مبنی بر دفاعی بودن برنامه موشکی‌اش را رد می‌کند».

او گفت: «امارات متحده عربی در برابر تهدیدهای این چنینی دست بسته نخواهد نشست».

وزیر امارات متحده عربی گفت که کشورش به شدت از سیاست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران حمایت و پشتیبانی می‌کند و افزود که اکنون نیاز به تشکیل یک اجماع بین المللی بر علیه این داریم.

او ابراز اطمینان کرد که جامعه بین المللی به طور فزاینده خطرات ناشی از رفتار توسعه طلبانه ایران را تشخیص می‌دهد.

قرقاش تأکید کرد که امارات متحدهٔ عربی به منظور احیای مشروعیت به «اتحادیه عرب به رهبری ریاض» متعهد است.

وی گفت: «هدف قرار دادن ریاض با یک موشک بالستیک به وضوح تهدید بزرگی که توسط شبه نظامیان حوثی ایجاد می‌شود را نشان می‌دهد. ما دیگر اجازه نخواهیم داد که حزب الله جدیدی با حمایت از پول و ایدئولوژی ایران در یمن تشکیل شود».

وی افزود که آگاهی روبه رشد بین المللی در برابر دخالت ایران در منطقه عربی که مصادف شده است با کاهش نفوذ و تهدیدات قابل توجهی از گروههای افراطی، پس از شکست داعش در موصل و فرار قاعده از یمن، و همچنین حساسیت نسبت به حمایت مالی حکومت قطر از تروریسم، به بهبود دسترسی به راه حل سیاسی برای درگیری‌ها در سوریه، لیبی و یمن کمک خواهد کرد.

وی تاکید کرد که جایگزین وضعیت بی ثبات کنونی در منطقه اتخاذ یک استراتژی است که در آن نیل به امنیت و استقرار تسهیل شود و امارات متحده عربی معتقد است که این استراتژی به قدرت یابی عربستان سعودی و تحقق برنامه‌های پیشرفتی آن و تحقق ثبات، رشد و قدرت مصراست، و نوسازی برنامه‌های سیاسی در منطقه باید جزئی از این استراتژی باشد.

قرقاش پنج اصل را برای دولت‌های عربی معتدل معرفی کرد: ۱- دستورالعمل مشترک که حاصل آن پیشرفت باشد -عدم تحمل تروریسم و طرفداران آن؛ ۲- اقدام مشترک برای مقابله با دخالت خارجی در امور عرب؛ ۳-تقویت همکاری بین کشورهای مستقل عرب؛ ۴-تصویب راه حل‌های سیاسی برای درگیری در منطقه؛ ۵-بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی از طریق حکومتداری خوب و توسعه اقتصادی.

چهارمین مجمع استراتژیک ابوظبی که در دو روز یکشنبه و دوشنبه برگزار می‌شود، در آن شخصیت‌های و فعالین سیاسی محلی و منطقه‌ای شرکت خواهند کرد

این کنفرانس در مورد مسائل برجسته از جمله امنیت خلیج فارس و تهدید ایران در منطقه و قدرت نرم امارات متحده عربی در روابط بین الملل و مسائل افراط گرایی و تروریسم و بحران قطر بحث خواهد کرد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته