پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/گفتگو/جاده ابريشم چين، پروژه‌ای علیه نظم جهاني آمريکایی

جاده ابريشم چين، پروژه‌ای علیه نظم جهاني آمريکایی

نویسنده :  یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398    09:56    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ روزنامه نویه زوریشر سایتونگ(سوییس)، در ارتباط با کنفرانس دوم پروژه موسوم به جاده ابريشم جديد در چين و تاثيرات جهاني آن با پروفسور برونو ماگسس کارشناس امور سياسي و کارشناس امور چين مصاحبه‌اي انجام داده که به شرح زير است:
آقاي مگسس، آيا بايد از پروژه جاده ابريشم چين ترس داشته باشيم؟
اين پروژه بدون ترديد، جهان را تغيير خواهد داد. ما درغرب، بايد آمادگي براي تاثيرات و تغييرات اين امر را داشته باشيم. و همچنین آمادگی درباره اين موضوع که ما در اروپا نفوذ خود در جهان را از دست خواهيم داد، زيرا پروژه مزبور براي آن است که چين قدرت خود را افزايش دهد.
آيا اين پروژه‌اي از سوي چين براي تسط بر جهان مي باشد؟
اين يک برنامه‌اي از سوي چين جهت ايجاد يک نظم جديد در جهان مي‌باشد. البته اين يک امپراتوري استعماري بر پايه الگوي اروپاي سابق نيست. مثال بهتر درباره اين امر، نظم جهاني آمريکا است يعني ايجاد شبکه‌اي که با فشار سياسي و اقتصادي عمل شود. بنابراين، اين فقط يک پروژه نبوده بلکه يک نظم جديد سياسي و اقتصادي مي‌باشد.
چرا اين پروژه تحت عنوان يک" پيشنهاد" عنوان مي‌شود، آيا اين گمراه کردن از سوي چين مي باشد؟
واژه پيشنهادی از سوي چين عنوان نشده و شايد ترجمه انگليسي اينگونه نشان مي‌دهد. ضمنا موضوع سياسي و اقتصادي در راس اين امر قرار دارد و موضوع پيوند فرهنگي که چين ادعا مي کند در حاشيه قرار خواهد داشت. من در گفتگوهايي که اخيرا با کارمندان و مقامات چيني داشته‌ام متوجه شدم که آنها فقط از جاده ابريشم صحبت کرده و واژه پيشنهاد را اصلا به‌کار نمي‌گيرند.
موضوعي که جلب توجه مي‌کند، این است که پکن در راستاي اين پروژه براي هر کشوري برنامه‌ای دارد به جز آمريکا. آيا اين يک برنامه عليه آمريکا مي باشد؟
البته مقامات چين هرگز چنين موضوعي را بر زبان نخواهند آورد ولي من هم فکر مي‌کنم همانطور است که شما گفتيد. البته پروژه جاده ابريشم عليه آمريکا بعنوان کشور نبوده، بلکه عليه قدرت سياسي و اقتصادي و نظم جهاني که آمريکا بوجود آورده، مي‌باشد. پکن مي خواهد تا نيمه قرن حاضر، چين و آمريکا بعنوان قدرت مساوي در جهان شناخته شوند.
اين موضوع براي دمکراسي در اروپا و سوييس به چه معنا مي‌باشد؟
اين پروژه در راستاي اين هدف است که اروپائي‌ها در آينده بيشتر به چين وابسته باشند تا به آمريکا. شايد هم آمريکا به جزيره‌اي تبديل شود که بر استقلال خود تاکيد می‌کند بدون آنکه ملاحظه منافع ديگران را بنمايد. بطور مثال مي‌توان ديد که آمريکا با طرح پروژه مخابراني موسوم به G 5 تلاش مي کند از وابستگي به چين خود را برهاند. ولي اروپا ظاهرا حاضر است با وابستگي به چين کنار بيايد و اميدوار است که چين هم تا حدودي به اروپا وابسته باشد. چون اروپا هم مانند چين بخشي از قاره بزرگ اروپا-آسيا است.
آيا اروپا با فرآيند تصميم گيري‌هاي طولاني خود اصلا مي‌تواند در برابر چين و ديگر ديکتاتوري‌ها در آسياي مرکزي خود را نگه‌ دارد؟
چين مي‌تواند محرک اتحاد در اروپا شود. يعني افزايش تسلط چين مي‌تواند باعث آن شود که اروپائي‌ها بيشتر با هم متحد شوند.
يعني چين دشمن مشترکي است که مي تواند کشورهاي اروپا را متحد سازد؟
دقيقا. شايد هم عدم اتحاد در اروپا به خاطر آن است که ما در اروپا يک تهديد جدي نداشته‌ايم زيرا در دهه‌هاي اخير هميشه روي حمايت آمريکا از خود حساب کرده‌ايم. شايد ما روزي از چين سپاسگزار باشيم که ما را مجبور نمود تا با هم متحد شويم. حتي همين امرروز تصوير چين، اروپا را خيلي تغيير داده است.
شما چه تغييراتي را در اين زمينه مي‌بيند؟
امروز در اروپا اين آگاهي بوجود آمده که چين يک تهديد اقتصادي مي‌باشد. چين در زمينه فناوري که اروپا در آن در راس قرار داشت، خيلي پيشرفت کرده است. يکباره کشورهاي اروپائي با دشواري مي‌توانند در کشورهاي جهان سوم معامله انجام دهند در حاليکه در گذشته در آنجا تسلط کامل در اين زمينه داشتند. در آفريقا تا کنون وقتي ساخت يک کارخانه، نيروگاه و يا خط آهن مطرح بود، اکثرا اروپا بود که آنها را انجام مي‌داد. ولي امروز چيني‌ها هستند اين پروژه‌ها را به خود اختصاص مي‌دهند . اروپا در اين ميان درک کرده که رقابت در جائي که چين در آنجا حضور پيدا کرده، خيلي شديدتر شده است. بويژه آلمان در اين ميان بيدار شده است و اين امر نشان مي‌دهد که چين، سياست در اروپا را هم تغيير داده است. بطور مثال ما شاهديم که کشورهايي مانند مجارستان و يا يونان در زمينه موضوع حقوق بشر، از چين دفاع مي‌کنند که مغاير با سياست اتحاديه اروپاست. اين امر واقعا يک شوک مي‌باشد.
منبع: عصر دیپلماسی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته