پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/گفتگو/حامد کرزای: من هرگز دیگر بخشی از یک دولت نخواهم بود

حامد کرزای: من هرگز دیگر بخشی از یک دولت نخواهم بود

نویسنده :  چهارشنبه, 28 فروردين 1398    12:04    سرویس آسیا

اینترنشنال_سرویس آسیا/ دی پرس: شما در مذاکرات صلح کنونی با طالبان، نقش رهبر را بر عهده گرفته‌اید. اما زمانی که خود هنوز رئیس جمهور بودید، تمایلی به دیدار و مذاکره با طالبان نداشتید. امروزه چه چیزی تغییر کرده است؟

حمید کرزای: این سخن درست نیست. من در آن زمان نیز تمایل داشتم با طالبان صحبت کرده و در مورد صلح کشورمان مذاکره کنم. با این حال، آنها به هیچ وجه حاضر و مایل به چنین چیزی نبودند.

دی پرس: هنگامی که طالبان در سال ٢٠١٣ دفتر نمایندگی خود را در قطر افتتاح کردند، شما خشمگین بوده و نمی خواستید این دفتر را که اکنون مشغول مذاکره با آن هستید، به رسمیت بشناسید.
کرزای: من بیشتر از شیوه و نحوه تاسیس این دفتر دیپلماتیک ناراضی بودم. من همان زمان توضیح دادم که هدف این دفتر باید فقط مذاکرات صلح باشد و نه تاسیس یک دولت موازی به نام امارت اسلامی افغانستان. زیرا چنین اقدامی به معنای ایجاد یک دولت درون دولت بود و می توانست مشکل‌ساز باشد. اگرچه اکنون این چشم انداز به واقعیت پیوسته است. با این حال، من همچنان می‌خواهم تاکید کنم که همواره برای آغاز و انجام مذاکرات صلح تلاش کرده و هیچ مشکلی با دفتر طالبان در قطر ندارم.

دی پرس: تا کنون دولت رییس جمهور اشرف غنی در کابل، در مذاکرات صلح حضور نداشته است. چگونه می توان این مشکل را حل کرد؟
کرزای: دولت باید در این مذاکرات مشارکت داشته باشد. در ماه نوامبر سال گذشته، مذاکرات صلحی در مسکو برگزار شد و اعضای شورای عالی صلح به عنوان نماینده دولت افغانستان حضور داشتند. اما سپس، دولت ادعا کرد که این افراد نماینده آن نیستند. این یک اشتباه بود و باعث شد فرصت‌های پیش‌رو از دست روند. به طور کلی می‌توان گفت مذاکرات صلح در گذشته اغلب بی نتیجه بوده و به بیراهه می رفتند. برای مثال کنفرانس پیشین مسکو طی ماه آوریل سال گذشته که من نیز در آن حضور داشتم، یک رویداد داخلی افغانستان بود و تمامی طرفین، افغان‌هایی بودند که حاضر و آماده مذاکره با یکدیگر بودند. پیش از سفرم، از رئیس جمهور غنی خواسته بودم که یا خود یا نمایندگانش در این مذاکرات شرکت کنند. طالبان نیز اطمینان دادند که آنها بر سر یک میز با دولت افغانستان خواهند نشست. اما چنین چیزی هنوز اتفاق نیفتاده است.

دی پرس: دولت کنونی کابل در مقابل بحران‌ها بسیار آسیب پذیر است. برخی معتقدند دولت غنی نمی تواند صلح را برای کشور به ارمغان آورد. آیا شما حاضر هستید ریاست یک دولت موقت را بر عهده گیرید؟
کرزای: نه، به هیچ وجه. من فقط در پی خدمت به صلح و نه خدمت به دولت های خارجی هستم. من به هیچ وجه دیگر نمی‌خواهم بخشی از دولت باشم. اما بسیار تمایل دارم برای دستیابی به صلح تلاش و فعالیت کنم.

دی پرس: با این حال، تعداد کمی از افغان‌ها معتقدند که حکومت غنی در درجه اول با مشکلاتی روبرو است که ابتدا در دوران ریاست جمهوری شما به وجود آمدند.
کرزای: دوران حکومت من کاملا آرام و صلح برقرار بود. تمام جناح‌های افغانستان با یکدیگر همکاری داشته و خواستار بهبود وضعیت در کشور بودند. مشکلات پیش آمده تا حدی ناشی از رفتار آمریکایی‌ها و روابط آنها با همراهان و همکاران سابق خود می‌باشد. یکی از پیامدهای این وضعیت، ظهور جنگ سالاران در اواخر دوره ریاست جمهوری من بود.

دی پرس: اخیرا در شمال کشور، میان دولت غنی و عطا محمد نور، فرماندار پیشین ولایت بلخ مشکلاتی به وجود آمد. عطا یک جنگ سالار مشهور است که در دوران حکومت شما ظهور کرد. آیا در قبال این وضعیت احساس مسئولیت نمی کنید؟
کرزای: نه، عطا فرمانده ارشد مجاهدین بود، و در دوران من یک فرماندار بسیار خوب به شمار می‌رفت. او در بلخ و به ویژه در مزار شریف، فعالیت‌های بسیار خوبی انجام داد و این استان را بسیار امن ساخت.

دی پرس: من با جنگجویان طالبان جوان در مناطق روستایی افغانستان مانند استان بغلان ملاقات کردم. آنها در نتیجه جنگ و فقر افراطی شده و به طالبان پیوسته اند. چه کسی تضمین می کند که پس از انعقاد یک معاهده صلح، این مردان در عمل اسلحه خود را زمین گذاشته و تسلیم شوند؟
کرزای: این مردان جوان خواستار صلح بوده و می خواهند در آرامش زندگی کنند. ما مسئول تضمین بازگشت دوباره این مردان جوان به جامعه هستیم. ما باید به آنها فرصت دهیم. شکی نیست که این افراد طی سال های اخیر جنگ بسیار رنج برده و همچنان نیز در وضعیت نامطلوبی به سر می برند. کمک به آنها و ایجاد شرایط بهتر برای آنان و سایر مردم لازم و ضروری است.

دی پرس: با توجه به خروج نیروهای آمریکایی، هنوز این نگرانی وجود دارد که سناریویی مشابه وقایع پس از جنگ سرد تکرار خواهد شد.
کرزای: ما باید زیرک‌تر بوده و از وقایع گذشته درس بگیریم. مردم افغانستان باید به عنوان یک نیروی متحد برای جلوگیری از وقوع دوباره چنین سناریویی تلاش کنند. هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند از ما دفاع کند. اگرچه ما باید روابط دوستانه خود را با کشورهای دیگر حفظ کنیم. با وجود این، ما باید به طور مستقل و خودمختار عمل کرده و مسئولیت‌های خود را پذیرفته و به آن‌ها عمل کنیم.

دی پرس: به نظر می‌رسید دستیابی به استقلال وخودمختاری بسیار دشوار باشد. برخی شبه نظامیان افغان کاملا تحت کنترل سیا بوده و به طور مرتب غیر نظامیان را بدون هیچ گونه عواقبی می کشند. آیا واقعا هنگامی که یک معامله صلح منعقد شود، چنین رویدادها و اقداماتی متوقف خواهد شد؟
کرزای: چنین وقایعی بسیار وحشتناک بوده و باید متوقف شوند. چنین چیزی وظیفه ما و دولت افغانستان است. این دولت باید نماینده تمامی مردم افغانستان باشد. اگرچه در حال حاضر چنین چیزی هنوز محقق نشده، اما این وضعیت باید تغییر کند.

مترجم: عطیه خرم
منبع: عصر دیپلماسی/ دی پرس

 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته