سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/چین در خاورمیانه، اژدهای محتاط

چین در خاورمیانه، اژدهای محتاط

نویسنده :  پنج شنبه, 28 بهمن 1395    01:59    سرویس نگاه از بیرون


مترجم: زهرا بهرامی

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/کتاب " چین در خاورمیانه، اژدهای محتاط" اخیرا از سوی موسسه تحقیقاتی رند منتشر شده است. . نویسندگان این اثر اندرو اسکوبل و علیرضا نادر هستند. چکیده این اثر را در ادامه می خوانید.

این کتاب با تمرکز بر روابط چین با عربستان سعودی و ایران به بررسی نقش های اقتصادی، سیاسی، و امنیتی این کشور در خاورمیانه می پردازد. این کتاب به دنبال کشف این موضوع است که چین در خاورمیانه چه می کند و نیز در پی یافتن علت آن است. زمانی خاورمیانه در نظر بیجینگ یک منطقه نسبتا بی اهمیت و حاشیه ای بود، اما حالا بیش از هر زمان دیگری در محاسبات امنیت ملی چین با اهمیت شده است. حضور چین در منطقه خاورمیانه و مصلحت جدید آن در این منطقه این سوال را ایجاد می کند که انگیزه این عملگرایی چیست. چگونه می توان علت افزایش توجه چین به خاورمیانه را توضیح داد و این حضور چه پیامدهایی را بر ایالات متحده امریکا مترتب می کند؟
یافته های این بررسی بیان میدارد که انگیزه اصلی بیجینگ منافع اقتصادی و همچنین تلاش برای " تجدید توازن " سیاست های داخلی، خارجی وامنیتی اش می باشد به نحوی که این سیاست ها در مقابل توجه به شرق آسیا و شرق چین کمتر نامتوازن باشند. علاقه و حضور بیشتر چین در خاورمیانه نشاندهنده وابستگی بیشتر این کشور به منابع انرژی این منطقه و تلاش چینی ها برای "حرکت به سمت غرب " به سوی آسیای مرکزی و اطراف آن است. با اجرای ابتکار جاده ابریشم جدید که به طور رسمی توسط رئیس جمهور شی جین پینگ در سپتامبر 2013 اعلام شده بود، استراتژی خاور میانه ای بیجینگ در زیر مجموعه تلاش های جدی و بلند پروازانه چین برای ساخت کمربند زمینی جاده ابریشم و راه دریایی آن که رابط بین این کشور و خاورمیانه و اطراف آن بود، قرار گرفت. اگر مقابله با ایالت متحده امریکا بعنوان عاملی برای استراتژی خاورمیانه ای چین به حساب آید، اما این انگیزه اصلی استراتژی چین نیست.
این کتاب توصیه می کند که ایالات متحده امریکا از نقش آفرینی گسترده تر امنیتی چین در خاورمیانه استقبال می کند. به دلیل اهمیت حیاتی منطقه برای اقتصاد و قدرت رو به رشد چین، این کشور شاید مایل به نقش آفرینی بیشتر باشد. اما هنوز بیجینگ مایل نیست سطح همکاری های امنیتی خود را با ایالات متحده و یا خاورمیانه افزایش دهد زیرا نگران است که در تنش ها و اختلافات منطقه ای درگیر شود. چین بیم آن دارد که اگر بیشتر به ترتیبات امنیتی منطقه وارد شود موقعیت قابل توجه اش بعنوان یک قدرت خارجی که با همه دولت های مهم خاورمیانه روابط خوبی دارد تخریب شود. چین نگران آن است که دیپلماسی فعال ترش در خاورمیانه و درگیری بیشتر امنیتی اش در این منطقه به بهای خونریزی، از دست دادن آینده و پایانی بر آوازه و اعتبارش به عنوان دوست همه و دشمن هیچ کس باشد. تمرکز این تحقیق بر روابط بیجینگ با ریاض و تهران ،هدف و تاثیر مداخله بیشتر چین در منطقه خاورمیانه را روشن می سازد اما در عین حال نیز بر محدویت های موجود در استراتژی خاورمیانه ای چین هم تاکید دارد.بیجینگ استراتژی " اژدهای هوشیار " را نسبت به منطقه اتخاذ نموده است.
همکاری های امنیتی گسترش یافته بین چین و عربستان سعودی- ایجاد پیوندهای قوی اقتصادی، روابط دیپلماتیک گرم و معتدل و تعاملات محدود نظامی- لزوما بعلت هشدار ایالات متحده نبوده است. چنین همکاری هایی می تواند مفید باشد و باعث ایجاد محیط منطقه ای با ثبات تر شود. همکاری های امنیتی بیشتر چین با ایران دردسرسازتراست، اما علی رغم مانور دریایی اخیر چین – ایران در منطقه خلیج فارس هیچ نشانه ای مبنی بر تعهد بیجینگ برای ایجاد اتحاد با ایران وجود ندارد. حتی اگر تنش های بین امریکا و چین بر سر خاورمیانه افزایش یابد، بعید است که چین تلاش کند تا بر منطقه " تسلط " پیدا کند. بلکه بی ثباتی در خاورمیانه می تواند بعنوان راهی برای درگیری های بیشتر چین- امریکا باشد که این نیز سرانجام می تواند در کم کردن تنش های رو به افزایش آسیای شرقی موثر واقع شود. در سطح استراتژیک و کلان واشنگتن می بایست یک استراتژی دو بخشی را در رابطه با بیجینگ و خاورمیانه اتخاذ کند. اول اینکه ایالات متحده می بایست چین وسایر قدرت های آسیایی را به تلاش بیشتر برای تامین ثبات منطقه تشویق نماید. دومواشنگتن می بایست به شرکای منطقه ای خود دوباره اطمینان دهد که به تعهد خود نسبت به امنیت منطقه تدوام می بخشد.

"China in Middle East: Wary Dragon"

By: Androw Scobble & Alireza Nader

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

1 نظر

  • پیوند نظر محمد فاضلی پنج شنبه, 28 بهمن 1395 13:58 ارسال شده توسط محمد فاضلی

    آیا کل کتاب را خانم بهرامی به فارسی ترجمه کرده اند؟ یا فقط خلاصه آن ترجمه شده است؟

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته