سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/انقلاب اقتصادی چین در حوزه نفت و فرآورده های نفتی

انقلاب اقتصادی چین در حوزه نفت و فرآورده های نفتی

نویسنده :  جمعه, 13 مرداد 1396    21:43    سرویس نگاه از بیرون

حسن حمزه
اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران / چین در سال جاری به سرعت در حال پیشی گرفتن از ایالات متحده است كه از آن به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت در جهان یاد می شود. این امر باعث می شود چین جایگاه خود را به عنوان مهمترین یازیگر بازار نفت آسیا تثبیت کرده و به طور فزاینده بر تجارت سوخت منطقه تسلط پیدا کند.
آمار دولتی نشان می دهد برای اولین بار، چین در نیمه اول سال، بیشتر از ایالات متحده نفت خام وارد کرده است. چین به طور متوسط 8.55 میلیون بشکه در روز وارد کرده است که در مقایسه با 8.12 میلیون بشکه واردات ایالات متحده بیشتر است.
این امر، تغییر در مرکز گرانش در بازارهای جهانی نفت از غرب به شرق را نشان می دهد. Unipec معامله گر نفت دولتی چین در حال حاضر بزرگترین معامله گر فیزیکی نفت در جهان است. چين، بزرگترين مصرف کننده نفت پس از ايالات متحده، با جذب بيشتر نفت جهان به کشورش، نقش مهمی در تعيين قيمت جهانی کالاها، به ويژه در بازار آتی نفت شانگهای دارد.

افزایش واردات چین از طریق گسترش ظرفیت پالایشگاه های آن است. اما از آنجا که تقاضای داخلی برای جذب عرضه سوخت كاهش پیدا كرده است صادرات بنزین و گازوئیل چین به بالاترین سطح خود رسیده است. این سیل محصولات باعث ایجاد دردسر برای رقبا در سراسر آسیا و كاهش سود گازوئیل در سال 2016 به پایین ترین سطح خود شده است.
جو ویلیس، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در مشاغل انرژی آسیا Wood Mackenzie، گفت: "چین فشار زیادی بر مراکز صادرات سنتی همچون تایوان، کره و سنگاپور برای به دست آوردن سهم بازار در جنوب شرقی آسیا و استرالیا آورده است. روند افزایش ظرفیت پالایش و صادراتِ بیشتر ادامه دارد.

براساس گزارش شرکت China Petroleum & Chemical Corp، یا Sinopec، چین قصد دارد تا سال 2020 حداقل تا 2.5 میلیون بشکه در روز به ظرفیت پالایش خود اضافه کند. Sinopec بزرگترین پالایش نفت آسیا و از خانواده Unipec است. در سال جاری، شرکت PetroChina ، ساخت یک پالایشگاه 260 هزار بشکه ای در یوننان در جنوب چین را آغاز خواهد کرد واین در حالی است که شرکت ملی نفت چین نیز آغاز توسعه پالایشگاه Huizhou در استان گوانگدونگ را كه قادر خواهد بود 200 هزار بشكه در روز را پالایش كند را آغاز نموده است. با شروع به کار هر دو پروژه، 350 هزار بشکه در روز به ظرفیت جدید چین در سال 2017 اضافه خواهد کرد، هرچند هر دو برنامه تا سال 2018 به ظرفیت کامل نخواهند رسید.

همچین انتظار می رود صادرات بنزین از چین حداقل 10هزار بشکه در روز در سال جاری از سال 2016 افزایش یابد، علاوه بر آن ارزیابی مشاوران FGE و Wood Mackenzie نشان می دهد كه فروش بنزین در خارج از کشور نیز كه بین 235 هزار و 240 هزار بشکه در روز در سال جاری در نوسان است تا سال 2018 این میزان به حدود 330 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

شرکت یونی‌پک پیشروی در حال هدف گرفتن بازارهای خارجی است و برای نخستین بار در طول چند سال گذشته سوخت جت را از سنگاپور به بازارهای جنوب شرق اروپا وارد کرده است. در همین حال، صادرات محموله های دیزلی چین در سال 2017 به فرانسه بیش از دو برابر و به ایتالیا یش از چهار برابر افزایش پیدا کرده است و برای اولین بار در سال جاری محموله سوخت گازوئیل به کنیا فرستاده شده است. به این ترتیب، پالایشگران صادراتی در سنگاپور، کره جنوبی و تایوان بیشتر تحت تاثیر رقابت چین قرار می گیرند.

یک منبع پالایشگاهی در کره جنوبی كه نخواست نامش فاش شود گفت: "ما در حال تلاش برای ایجاد تنوع و یافتن بازارهای جدید با افزایش تعداد مشتریان در کشورهای موجود هستیم. این در حالی است که ما یک بازیگر دیگر در بازار داریم، که بر پالایشگران کره تأثیر دارد. با این حال، پالایشگران ژاپنی و هندی کمتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

چین و هند، ژاپن را به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت آسیا از دست داده‌اند. پالایشگاه های ژاپنی به دلیل کاهش جمعیت در حال یکدست کردن ظرفیت هستند و استفاده روزافزون از سوخت های جایگزین در بخش انرژی و حمل و نقل، مصرف نفت را در این کشور کاهش داده است. در همین حال، پالایشگران هند با توجه به افزایش تقاضای داخلی، بر بازار داخل تمرکز می کنند.
پالایشگاه های مدرن و جدید چین با صادرکنندگان منطقه در تولید سوخت برای کشورهایی با استانداردهای پایدار سختگیرانه مانند استرالیا رقابت می کنند. صادرات دیزل به استرالیا در سال 2016 هفت برابر به 850 هزار تن رسیده و در حال افزایش است و تقریبا مشابه سال گذشته است. کاهش مصرف سوخت داخلی چین، به دلیل استفاده مردم از وسایل نقلیه الکتریکی یا دوچرخه موجب شده است تولیدکنندگان فرآوردههای نفتی بیشتر بنزین را صادر کنند. سر پاراویککاراسو، رئیس نفت شرق سوئیس FGE گفت: انتظار می رود که تقاضای بنزین چین در سال 2017 به 3.5 تا 4 درصد کاهش یابد؛ این در حالی است که چین در سال گذشته با رشد 6.5 درصدی در این حوزه رو به رو بود.
به گزارش موسسه تحقیقاتی BMI رشد فروش خودروها بنزینی، در نیمه اول سال 2017 به 0.7 درصد کاهش یافته است،این عدد در سال گذشته 8.7 درصد بود. این در حالیست که مصرف سوخت های جایگزین 52.9 درصد افزایش یافته است.
منبع: رویترز

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته