سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/رزمایش بی سابقۀ روسیه در مرز اروپا، پنتاگون در وضعیت هشدار

رزمایش بی سابقۀ روسیه در مرز اروپا، پنتاگون در وضعیت هشدار

نویسنده :  پنج شنبه, 12 مرداد 1396    15:15    سرویس نگاه از بیرون

 

حسن حمزه

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ تحقیق در مورد دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا، کاخ سفید را تسخیر و مقامات واشنگتن را به طور رسمی به خود مشغول ساخته است و در عین حال، پنتاگون، توجه خود را به افزایش قدرت نظامی روسیه جلب كرده است.
کارشناسان دفاعی و نظامی از سراسر جهان در اواسط سپتامبر در بلاروس به تماشای یک تمرین جنگی خواهند نشست. انتظار می رود که روسیه حدود 100 هزار، نیرو را بسیج کند و برخی از ابزارهای نظامی تازه توسعه یافته را به نمایش بگذارد.
تحلیل گران می گویند که این رزمایش، كه به عنوان زاپاد شناخته شده، آماده است که بزرگترین و پیچیده ترین نیروهای رزمی روسیه را از زمان پایان جنگ سرد را به نمایش بگذارد
محدوده و گستردگی زاپاد متحدین ایالات متحده در اروپا را عصبی خواهد كرد. این رویداد با دقت توسط پنتاگون رصد می شود و نور جدیدی را بر روی تاکتیک ها و فن آوری هایی که ارتش روسیه را تبدیل به یک دشمن بزرگ برای واشنگتن می کند، خواهد افكند
ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، هفته گذشته، روسیه را به عنوان " توانمندترین دولت بازیگر که با آن مواجه است" مشخص کرد.
دونفورد گفت که روسیه به عنوان تهدیدی است که پنتاگون در مورد آن نگران است، و قطعا بیشترین توانایی نظامی را نیز دارا است.
روسیه بسیار کمتر از ایالات متحده برای دستگاه جنگی خود هزینه می کند. ، مزیت آن این است که نیروها را به شیوه های غیرمتعارف به کار می گیرد. او گفت: "آنها عملیات های سایبر و غیر متعارف را ادغام می کنند." ما باید بتوانیم رقابت کنیم."
ژنرال ریموند توماس، رئیس فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده، گفت که این تمرین در بلاروس برای اروپای شرقی هشدار دهنده است زیرا آنها آن را به عنوان تلاشی از سوی روسیه برای استقرار نیروهای خود نزدیک به ناتو می دانند. توماس هفته گذشته در مجمع امنیت آسپن گفت: "نگرانی بزرگ این است که آنها نمی خواهند بروند."
وی افزود: " این پارانویا نیست،" کشور های همسایه ترس دارند که این یک بازی برای نزدیک شدن و قرار گرفتن در یك موقعیت بهتر باشد". توماس گفت که اروپای شرقی بیشتر نگران است زیرا این احتمال وجود دارد که روسیه تصمیم بگیرد "یک قطعه ازکشور خود، مانند آنچه که در شرق اوکراین و کریمه اتفاق افتاد را جدا كند".
تکنولوژیست های نظامی کنجکاو هستند تا ببینند كه آیا روسیه هواپیماهای بدون سرنشین جدید و تاکتیک های جدید را برای استخدام آنها معرفی خواهد کرد. این مسئله ای برای ایالات متحده آمریکا بسیار نگران كننده خواهد بود.
نظامیان و ناتو پس از اینکه استفادۀ غیرمنتظره و خلاقانۀ روسیه از پهبادها به عنوان ابزار جنگ الکترونیک در مناطقی مانند سوریه و اوکراین مواجه شدند به طور کامل خلع سلاح شدند.این مسئله تبدیل به یک درس برای امریکا شد که رقیبان چگونه یک تکنولوژی نسبتا ساده را به یک ابزار جنگی قدرتمند تبدیل می کنند.
سیستم های بدون سرنشین روسیه حدود شش سال پیش به صحنه رسیده است. استقرار آنها یکی از راه هایی است که روسیه معتقد است می تواند از این طریق شکاف را با نیروهای ناتو که برتری تکنولوژیکی کیفی را دارند حفظ می کند. استفاده موفقیت آمیز آنها از هواپیماهای بدون سرنشین در سیستم های ارتباط جم و سیگنال های ماهواره جی پی اس غرب را غافلگیر کرد و باعث شد که ارتش آمریکا شروع به توسعه قابلیت های مشابه و همچنین تکنیک های مقابله با حملات الکترونیکی روسیه کند.
اطلاعات و پژوهش های زیادی در مورد توانایی های نظامی روسیه توسط موسسه غیر انتفاعیCNA، مستقر در آرلینگتون وای كه توسط نیروی دریایی ایالات متحده و دیگر ادارات وزارت دفاع تامین مالی می شود مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
سموئل بنت، تحلیلگر CNA، به RealClearDefense گفت که انتظار دارد پیشرفتهای قابل توجهی در تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین روسیه داشته باشد.
بندیت گفت، روس ها در زاپاد، علاوه بر جنگ الکترونیک، از نحوه استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای جمع آوری اطلاعات و نظارت استفاده خواهند کرد. آنها همچنین هواپیماهای بدون سرنشین را به عنوان "مأمورین" برای کمک به یافتن نیروهای دشمن استخدام خواهند کرد. "ما احتمالا هیچ طرح جدیدی از هواپیماهای بدون سرنشین را نمی بینیم، اما ممکن است ما شاهد یک نگاه اجمالی از روسیه به بهترین نحو در دسترس باشیم - یعنی هواپیماهای بدون سرنشین کوچک که دارای بمب های کوچک و تفنگ های کوچک هستند."
روسیه استفادۀ داعش از واپیماهای بدون سرنشین را مطالعه کرده است. بندیت گفت: در ویدیوهای تبلیغاتی اخیر از محدوده تست های سلاح های روسی، هواپیماهای بدون سرنشین کوچک دیده می شدند که بمب ها را بر روی اهداف فرود می آورد. "ما همچنین می توانیم ببینیم که روسیه به وعده های خود مبنی بر شروع به استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در تنظیمات و پیكربندی و همچنین وسایل نقلیه زمینی بدون سرنشین و هواپیماهای كوچك بدون سرنشین کار می کند تا نیروهای زمینی را تقویت کند."
بندیت گفت: همانند ISIS، روس ها تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین تجاری را به عنوان "نیروی چندگانه" می بینند. او گفت که موجودی هواپیماهای بدون سرنشین روسیه در کمتر از 200 در سال 2011 به بیش از 2000 عدد رسیده است. كه اکثر اینها مدل های کوچک هستند.
بندیت اشاره کرد که ارتش آمریکا مطمئنا به طور کلی از توسعه تکنولوژی بدون سرنشین روسیه جلوتر است.
بندیت گفت روسیه در حالی این امر را شروع و این سیاست و حمایت دولت از آن را توسعه داده كه ایالات متحده دهه هاست كه آن را شروع نموده است. مانند آزمایشگاه های خدمات نظامی و هماهنگی با بخش خصوصی بر تأمین نیازها و الزامات، مکانیسم تحقیق و توسعه كه به خوبی تأمین مالی می شود و سایر عواملی که باعث توسعه سریع و تست سیستم می شوند، می باشد. "
اما رقابت برای تسلط بر سیستم هواپیماهی بدون سرنشین همچنان كه روسیه با ایران و چین در دستیابی به نتایج موفقیت آمیز در كوتاه ترین زمان قرار دارد تشدید می شود.
بندیت گفت: که روباتیک زمین، جایی است که روسیه در مقایسه با همتایان آمریکایی خود، بزرگترین گامها را برداشته است.
او گفت که طی پنج تا شش سال گذشته، روسیه روبات های مسلح قابل توجه را ساخته است که در نهایت می تواند جایگزین وسایل و تانک های زرهی معمولی شود. ایده این است که روبات های زمینی بدون سرنشین را همراه با هواپیماهای بدون سرنشین کوچک بکار ببرند.
مایکل کافمن، تحلیلگر CNA، گفت روسیه درحال پیشرفت تکنولوژی نظامی خود است، هرچند که هزینه های دفاعی آن به دلیل کاهش قیمت نفت خام كاهش پیداه كرده است. پروژه این كشور در طی سه سال گذشته كاهش 6 درصدی داشته است و در سال این جاری این میزان به 8 درصد كاهش پیدا خواهد كرد.
بودجه نظامی روسیه در سال 2017 حدود 3 تریلیون روبل معادل حدود 50 میلیارد دلار آمریکا است. اما کافمن اخطار می دهد که تبدیل ارقام روسیه به ارز ایالات متحده می تواند گمراه کننده باشد. او گفت که روسیه هر چیزی را به دلار آمریکا خریداری نمی کند او گفت که به تبع آن ارز مبادله به طور غلط حجم بودجه دفاع روسیه را کاهش می دهد.
کافمن گفت که در روبل، قدرت خرید روسیه قابل توجه است، بنابراین، 3 تريليون روبل بودجه "بسيار ارزان" مي بخشد. "من انتظار دارم که بودجه دفاعیشان پس از سال 2019 افزایش یابد، و برخی از کاهش های در حال حاضر نیز روسیه با آن مواجه است به مذاکره بستگی دارد که قیمت نفت به کجا برود."

منبع: نشنال اینترست

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته