پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/آغاز و پایان زندگی سیاسی نواز شریف به روایت تصاویر

آغاز و پایان زندگی سیاسی نواز شریف به روایت تصاویر

نویسنده :  یکشنبه, 08 مرداد 1396    18:21    سرویس نگاه از بیرون

حسن حمزه

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ نواز شریف متولد 25 دسامبر 1949 در لاهور فرزند ارشد آقای و خانم محمد شریف است. پدرش یک صنعتگر ثروتمند بود و گروه اتفاق و شریف را تاسیس کرد.
نصرت جاوید، تحلیلگر ارشد، می گوید: "خانواده شریف یک خانواده پدرسالارانه و محافظه کار است. آنها در دهه 1930 وارد صنعت شدند، در حالی که به سختی چند خانواده مسلمان در این صنعت نام داشتند "

sharif1

نواز شریف با برادرش شهباز و پدر محمد شریف همراه یک هیئت چینی

آقای شریف در دبیرستان سنت آنتونی برای تحصیلات ابتدایی ، قبل از ثبت نام در کالج دولتی لاهور حضور پیدا كرد، و سپس لیسانس خود در رشته حقوق را از دانشگاه پنجاب، دریافت کرد.
وی دوست های نزدیك ی از دوران مدرسه ندارد آنها از محله رام گالا در منطقه دایره هستند وی بیشتر با پسران محله خوداختلاط داشته و نه پسران مدرسه اش. سرگرمی او کریکت بود، فیلم تماشا می کرد و سپس به رانندگی علاقه داشت. در کالج دولتی لاهور، او دوست خواجه آصف بود، اما بسیاری از دوست های خوب و نزدیك او از مدرسه نیستند. "
این ارتباط ها بر اساس خانواده پدرسالارانه وی تنظیم شده بود است، زیرا شما با افرادی که در نزدیکی شما و خانواده تان زندگی می کنند، دوست خواهید شد. دوست شدن با پسران مدرسه، دور زدن کلاس و این بازی گوشی ها در میان شرایط خانواده شریف امکان پذیر نبود.

pic2

نواز شریف بهمراه همسرش كلثوم.

آقای شریف فعالیت های سیاسی خود را در طول دوره ملی شدن بسیاری از صنایع خود، از جمله کار فولاد در شریف، توسط ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر آغاز كرد. او در سال 1976 به حزب مسلم لیگ پاکستان، که جای پای قوی در پنجاب بود پیوست.
جاوید همچنان ادامه می دهد: "زمانی که صنعتشان توسط بوتو ملی شد، خانواده وی این را بسیار جدی گرفتند "آنها شروع به فکر کردن به داشتن یک نقطه نفوذ در سیاست شدند. آنها از بوتو نفرت داشتند. این ممکن است ناخوشایند باشد ، اما پدر نواز او را به سیاست تحمیل کرد، زیرا او فکر نمی کرد که او این کار را انجام دهد. "

 

نواز ابتدا عضوی از کابینه پنجاب به عنوان وزیر دارایی در رژیم ژنرال زوپ هاق بود و در سال 1981 به شورای مشورتی پنجاب پیوست.
با توجه به جاوید: "نواز یك دایی مادری دور با نام حسن که عمدتا مسئول تغذیه او در سیاست بود، داشت
غلام جیلانی خان، معاون وزیر مالیه نواز در دولت پنجاب بود و یكی از افراد خود به نام سرتیپ قیوم را موظف كرد كه نواز را تحت یكی از جناح های خود دربیاورد.
نواز سپس در سال 1985 به عنوان سرپرست پنجاب انتخاب شد و بعد از پایان دوران ریاست جمهوری در سال 1988 دوباره انتخاب شد.
پس از مرگ حق Zeul در ماه آگوست / اوت 1988، مسلم لیگ پاکستان به دو جناح تقسیم شد، که در آن شریف مسئولیت حزب مسلم لیگ، که بعدها به عنوان مسلم لیگ پاکستان (PML) شناخته شد را بدست گرفت.
نواز شريف محصول استقرار نظامي بود، "زاهد حسين، نویسنده و روزنامه نگار، به Dawn.com می گويد." او از هيچ جا در سال 1984 به دولت استانی پنجاب درآمد. "
"هدف اصلی دولت نظامی زیا، حمایت از رهبری جایگزین برای رقابت با بنازیر بوتو بود او بعدها نخست وزیر اصلی قدرتمند پاکستان شد. او کلاس های تجارت و کسب و کار پنجاب را آغاز كرد كه ناشی از افزایش نفوذ سیاسی او با حمایت از بنگاه مدنی پنجابی است که شامل اعضای بوروکراسی و همچنین قوه قضاییه است. "
سال های پر سر و صدا به عنوان نخست وزیر

از سال 1990 آقای شریف برای انتخابات عمومی به عنوان رییس حزب اسلامی جمهوری اتحاد به مبارزه پرداخت.
این عکس نواز شریف، خقان عباسی و شیخ رشید را در شعارهای حامیان IJI در یک نشست عمومی بزرگ در موری نشان می دهد.

pic3

حسین می گوید: "شریف برای نخستین بار در سال 1991 به مقام نخست وزیری به عنوان رهبر ائتلاف جناح راست، شناخته شده به عنوان گروه اسلامی جمهوری خواه جمع آوری شده توسط ارتش شد." اما او به زودی با رئیس جمهور غلام اسحاق خان وارد تنش شد(fell foul) زیرا او می خواست کل قدرت را جمع کند.
مبارزه قدرت به سقوط او منجر شد. یک کودتای نرم، هر دو رئیس جمهور و نخست وزیر را مجبور به استعفا کرد. "

حسین می گوید: "شریف نمی تواند شرایط خود را به دلیل مواجهه او با ستون های دیگر دولت در اولین دوره با رئیس جمهور و در مرحله دوم با ارتش به اتمام برساند. به طرز وحشیانه ای، مانند ارتشی ها بود؛ ارتشی که مسئول ارتقای سیاسی او بود . "

 

pic4

آقای شریف برای نخستین بار در اول نوامبر 1990 به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد. حسین می گوید: "پیروزی شریف در انتخابات سال 1991 علیه حزب مردمسالاری عمدتا به دلیل حمایت رهبران مدنی و نظامی بود."
"IJI بوسیله ISI ایجاد و تأمین مالی شده است - که توسط یک حکم دیوان عالی در مورد حکم اصغر خان تایید شده بود. ارتش آماده نبود که پس از خروج نخستین دولت خود، PPP را مجددا به قدرت برساند."

pic6
آقای شریف در طول دوران حکومت خود سیاست هسته ای خود را اعلام کرد که هدف آن ادامه توسعه فن آوری هسته ای برای برآوردن نیازهای انرژی کشور است. او همچنین برنامه های نخستین شبکه جاده ای پاکستان، بزرگراه ها را آغاز کرد.

اولین دوره نخست وزیر به طور ناگهانی متوقف شد و زمانی که غلام اسحاق خان رئیس جمهور، مجلس را در ماه آوریل / آوریل 1993 منحل نمود.

5979fb47994e5

یک ماه بعد، در ماه مه سال 1993، شریف به قدرت رسید، زمانی که دیوان عالی کشور دستور ریاست جمهوری را برای انحلال مجلس ملی به عنوان قانون اساسی را رد کرد.
پس از درخواست انتخابات جدید در سال 1993، آقای شریف قدرت را برای بنازیر بوتو در PPP از دست داد و نقش اپوزیسیون را برعهده گرفت.
حسین می گوید: "بازگشت مجدد بوتو به قدرت در انتخابات 1993، به حمایت نظامی از شریف منجر شد. كه یکی دیگر از عوامل از هم پاشیدگی IJI بود.

5979fe0304a94

 

دومین دوره نواز شریف به عنوان نخست وزیر

دومین دوره آقای شریف به عنوان نخست وزیر در سال 1997 هنگامی که حزب PML-N در انتخابات عمومی پیروز شد، به دست آمد. در دوران دوم او، او همچنان در جناح چپ با قوه قضاییه بود و در ماه نوامبر 1997، طی یک جلسه دادگاه، شماری از حامیان او، ساختمان دادگاه عالی را مورد هجوم و تاخت و تاز قرار دادند.
نواز شریف، نخست وزیر، در این دوره از آشوب ها، فرگو قاناری را مجبور به استعفا كرد و رئیس سابق مجلس سعید علی شاه نیز محروم شد.

597a0a3247111

 

"بازی صندلی های موسیقی پس از خروج بنازیر بوتو از دولت دوم به دلیل درگیری او با رئیس جمهور و رئیس دادگاه عدالت ادامه یافت. شریف ظاهرا حمایت از ارتش را پشت سر گذاشته است که در انتخابات سال 1997 موفق به کسب سه ردیف اکثریت قریب به اتفاق شد. اما این اتحاد کوتاه بود. "
در سال 1999، همانطور که وضعیت در کارگلی افزایش یافت، رابطه شریف با ارتش به مرز تنش تبدیل شد. آقای شریف معتقد است که وی از حملات برنامه ریزی شده در کارگیل مطلع نبوده و رئیس پرویز مشرف تنها یکی از کارکنان ارتش بوده است. دو ماه بعد، روابط آقای شریف، در خصوص بحران كارگیل با ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی رو به زوال گذاشت.

597a0d04a8b86

اوضاع بدتر شد، زمانی که در اکتبر سال 1999، نخست وزیر شریف، تصمیم بر بركناری رئیس فرماندهان مشترک و رئیس ستاد ارتش، ژنرال پرویز مشرف را گرفت. به دستور نخست وزیر هواپیمای ژنرال مشرف از ترس کودتا ، حق فرود در فرودگاه کراچی را نداد.
با این حال، هواپیما یی كه ژنرال مشرف را حمل می كرد در نهایت در کراچی فرود آمد، هنگامی که ارتش، بر اساس دستورالعمل های قبلی، قدرت را به دست آورد.
" سیاست اقتصادی جاه طلبانه و نادیده گرفتن او از روند تصمیم گیری نهادی او را درگیر جنگ با ارتش کرد. بعدا تلاش او برای بهبود روابط با هند و ناخوشایند شدن کارگیل، جنگ با ژنرال ها را تشدید کرد که در نهایت به كودتای ارتش منجر شد 1999. "

پس از کودتا، آقای شریف در یک دادگاه ضد تروریسم به اتهام "آدم ربایی، قتل، ربودن، تروریسم و فساد" مورد محاکمه قرار گرفت و برای وی حکم اعدام صادر شد.

597a0eb47228b

شریف تحت توافقنامه ای که عربستان سعودی آن را تسهیل نمود، شریف 10 سال به خارج کشور تبعید شد.

در ماه اوت سال 2007، پس از سال ها تبعید، دیوان عالی پاکستان طی حکمی اجازه داد تا هم نواز و هم برادرش شهباز به پاکستان برگردند. ماه بعد آقای شریف از تبعید به اسلام آباد بازگشت اما به وی اجازه خروج از هواپیما داده نشد و سپس به جده بازگشت و سپس در ماه نوامبر به مناسبت بازگشت به سیاست برگشت.

519cc52d8841e

در سالهای 2008 و 2013 حزب PML-N نواز شریف یک دولت ائتلافی به رهبری PPP تشکیل داد.
در آگوست 2008، دولت ائتلافی توافق کرد که مشرف را مجبور به استعفا کند که منجر به استعفای وی شود. اواخر سال جاری، ائتلاف بین PPP و PML-N سقوط کرد.
دادگاه عالی پاکستان نواز شریف و شهباز شریف را از برگزاری دفتر عمومی در فوریه 2009 محروم کرد. پس از تلاش زرداری برای قرار دادن آقای شریف در بازداشت خانگی، نواز شریف یک "مارس طولانی" را با هدف بازگرداندن قضات بازنشسته ماه بعد آغاز کرد.

597a140a6c930

در آوریل 2010، لایحه 18 ماده ای اصلاحیه قانون تصویب شد، كه محدودیت دو دور اه ای برای نخست وزیران سابق برای اداره ی امور را حذف می كند این لایحه اصلاحی قانون اجازه می دهد آقای شریف برای اداره امور یک بار دیگر فرصت دهد.
در ماه مه 2013، نواز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برای سومین بار، در میان ادعاهای تقلب گسترده و تقلب در انتخابات، انتخاب شد. دولت شریف از عملیات رهبر پاکستان در کراچی حمایت کرد و هدف آن ریشه کن کردن جرایم و تروریسم شهری است.

597a1744acda7

پس از بازدید نخست وزیر چین لی کیجیانگ در ماه جولای، اعلام شد که چین در 31.5 میلیارد دلار در پاکستان سرمایه گذاری خواهد کرد.
در ماه نوامبر 2013، آقای شریف، به طور موقت، بر روی یک مجموعه انرژی هسته ای 9.59 میلیارد دلاری که قرار یود در کراچی ساخته شود جشنی برگزار نمود.
نواز شریف، نخست وزیر، در محلكلنگ زنی KANUPP-2

529547ab00ec7


در اواخر سال 2014، آقای شریف با اعتراض به تقلب در انتخابات سال 2013، از طرف احزاب مخالف رو به رو شد.

5427aea64c1b2


در تاریخ 4 آوریل 2016، پس از انتشار اسناد پاناما، دختر نخست وزیر شریف، مریم نواز، به عنوان صاحب منافع دو شرکت دریایی شناخته شد.
در ماه اکتبر سال جاری پرونده پاناما توسط دادگاه عالی پاکستان مورد بررسی قرار گرفت تا ادعای پولشویی و فرار مالیاتی خانواده شریف را بررسی کند.

596c4bb2ca1d6


پس از اعلام حکم خود، دادگاه عالی دستور تشکیل یک تیم تحقیقاتی مشترک را داد که آقای شریف را به عنوان رئیس شرکت Capital FZE، یک شرکت مستقر در دبی، اعلام کرد.

پس از یافته های JIT، دادگاه عالی این گزارش را تجزیه و تحلیل کرد و حکم خود را در مورد پرونده های پاناما اعلام کرد. در 28 ژوئیه، مجتمع نواز شریف را ازمقام نخست وزیری خلع کرد.

 

منبع: داون

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته