سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/سودای فلسطین که در خط لوله شناور است

سودای فلسطین که در خط لوله شناور است

نویسنده :  پنج شنبه, 05 مرداد 1396    16:07    سرویس نگاه از بیرون

سودای فلسطین که در خط لوله شناور است!
پشت پرده ی موافقت نامه گازی ترکیه با رژیم صهیونیستی
فهیم تاشتکین

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ کسانی که غزه را ورد زبان خود کرده اند، در غصب گاز طبیعی متعلق به فلسطینی ها توسط اسرائیل شریک می شوند. برات آلبایراک، داماد اردوغان با استینیتز، وزیر انرژی اسرائیل به مانند یک تاجر پز داد! این دو دست به دست هم داده و نقشه احداث خط لوله برای انتقال گاز شرق مدیترانه از طریق اسرائیل به ترکیه و از آنجا به اروپا را طراحی می کنند.
استینیتز بعد از حمله مرمره آبی در سال 2016 با همتای ترک خود در در استانبول دیدار کرده و اولین گام برای عادی شدن مناسبات میان دو کشور برداشته شد. همه چیز بسرعت جریان یافت. با توجه به این که دو وزیر برای چهارمین بار دیدار کردند، چنین به نظر می رسد که آلبایراک قبل از پایان امسال، به منظور شکل گیری قرارداد چارچوب به اسرائیل تشریف خواهد برد.
طرح مذکور از این قرار است که در سال 10 میلیارد مترمکعی گاز طبیعی به ترکیه فرستاده شود. در این طرح که نه تنها به لحاظ اقتصادی، بلکه به لحاظ سیاسی نیز جایگاه اسرائیل را مستحکم تر خواهد کرد، ترکیه نقش کلیدی ایفا می کند.
دومین خط لوله با درخواست اسرائیل با اتصالات قبرس و یونان، به ایتالیا کشیده خواهد شد. چون هزینه این خط که 2200 کیلومتر می باشد، در مقایسه با خط لوله ای که از ترکیه عبور می کند، دو برابر است، اسرائیل آن را چندان ترجیح نمی دهد. اتحادیه اروپا که گاز شرق مدیترانه را به عنوان جایگزینی برای گاز روسیه می بیند، مسیر این پروژه را هموار کرد.
استینیتز گفته است در خصوص تحقق بخشیدن به آرزوهای تهاجمی خود در مورد گاز طبیعی مصمم هستیم. از کلمه «تهاجمی» واقعاً بجا استفاده کرده است. زیرا بخشی از گاز طبیعی که هم ترکیه خواهد خرید و هم برای فروش آن به اروپا واسطه خواهد بود، سرقتی است و بخشی نیز از منطقه ی جنگی بدست خواهد آمد. اگر موضوع غصب مطرح است، باید حتماً متهاجم بود!
با شراکت انرژی، سیر عادی شدن مناسبات ترکیه – اسرائیل معنی دار شد. هم به عنوان سخنگوی دعوای فلسطین و حامی غزه خود را معرفی می کنند و هم در صدد انعقاد چنین قراردادی با اسرائیل هستند. دولت حزب عدالت و توسعه به دروغ از حصر محاصره غزه در سایه توافق مرمره آبی با اسرائیل انگاره سازی می کند.
اسرائیل در سایه فعالیت هایی که از سال 1999 آغاز کرده است، به 800 میلیارد مترمکعب ذخایر گاز طبیعی دست یافت. اگر این مقدار گاز را به خارج نفروشد، برای 50 سال این کشور کفایت می کند. ولی می خواهد با قرار دادن عمل انجام شده در روند مسئله لاینحل فلسطین، این گاز را هر چه سریعتر به خارج بفرستد. حتی اگر تبعید و غصب ها در سال 1948 فراموش شود و مرزهای سال 1967 مورد قبول واقع گردد، باز هم بخشی از این ذخایر در منطقه اقتصادی انحصاری فلسطین جای دارند. حال آن که طبق قرارداد اوسلو، باید اسرائیل برای استخراج این گاز با دولت فلسطین همکاری کند.
شرکت انرژی اسرائیل به همراه یک شرکت انرژی امریکایی از مدتها پیش در آبهای ساحلی آشکلون گاز استخراج می کنند. طبق تحقیقات شرکت سومو که از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا و وزارت خارجه هلند تامین مالی می شود، اسرائیل در این استخراج غیرقانونی به بسترهای گاز در فلسطین نیز تجاوز می کند. 40 میلیارد مکعب از این گاز به فلسطینی ها تعلق دارد. در بستر دیگر نیز 28 میلیارد مترمکعب از گاز به فلسطینی ها تعلق دارد که نایز 15 سال این کشور را تامین می کند.
اسرائیل در مناطقی که به بهانه امنیت بسته است، نه تنها مانع از دسترسی آنها به گاز می شود، بلکه گاز آنها را به سرقت می برد. تحقیقات نشان می دهد که اگر فلسطینی ها بتوانند گاز خود را استفاده کنند، سالانه 2.5 میلیارد دلار درآمد بدست می آوردند. ولی نه تنها نمی تواند از گاز استخراج شده در سرزمین خود استفاده کند، بلکه حتی مشتری خرید این گاز نیز می باشد. نمی تواند برق خود را تولید کند، زیرا سوخت و یا تاسیس لازم را ندارد. اسرائیل در حملات سال 2006 و 2014 این تاسیسات را تخریب کرد. در نتیجه فلسطین برق مورد نیاز خود را هم از اسرائیل می خرد. آنهم نیاز این منطقه را تامین نمی کند. روزانه فقط 4-3 ساعت برق به غزه داده می شود.
ولی دروغ گویان و حامیان دروغین مسئله فلسطین به این موضوع توجه نمی کنند.

منبع: گازته دیوار

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته