پنجشنبه 2 اسفند 1397

Thursday 21 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/احتمال رویارویی نظامی ایران و امریکا در سوریه؛ موضع ترکیه

احتمال رویارویی نظامی ایران و امریکا در سوریه؛ موضع ترکیه

نویسنده :  سه شنبه, 20 تیر 1396    11:03    سرویس نگاه از بیرون

اویتون اورهان 
اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ در جنگ داخلی سوریه هر بازیگر در صدد گسترش منطقه تحت کنترل خود می باشد. در سایه قرارداد مناطق عاری از تنش که با ضمانت ترکیه، روسیه و ایران امضا شد، مبارزه نظامی در مناطق تحت حاکمیت داعش، یعنی شرق و شمال شرق سوریه شدت یافته است. در این میان، ترکیه به جای تسهیل امور برای امریکا، منتظر خواهد شد در صورت مهیا شدن شرایط لازم، با ی.پ.گ مبارزه کند. امریکا هنوز هم قوی ترین بازیگر نظام بین الملل است و می تواند برای تغییر مسیر بازی در سوریه نقش ایفا کند. ولی این حمله هزینه بسیار بالایی برای امریکا خواهد داشت. چون ایران و سوریه باحمایت روسیه، مسئله را به شکل یک مسئله حیاتی ارزیابی می کنند، تاوانی که پرداخت خواهد شد، بسیار سنگین خواهد بود.
دو جناح برای بدست آوردن منطقه تحت حاکمیت داعش مجادله می کنند و این رقابت از اوایل ماه ژوئن 2017 رو به تشدید است. یکی از جناح ها ایران، نیروهای تحت حمایت این کشور و رژیم سوریه با رهبری و پشتیبانی هوایی روسیه می باشد. جناح دیگر نیز از ی.پ.گ و نیروهای دمکراتیک سوریه در جنوب و درعا تشکیل شده که رهبری آن بر عهده امریکا است. چون اکنون هم امریکا و هم روسیه برای تسخیر منطقه مبارزه می کنند، در طول ماه ژوئن طرفین چندین بار رو در روی هم قرار گرفتند.
اولین مبارزه در تنف صورت گرفت. به رغم این که امریکا ارتش سوریه و نیروهای تحت حمایت ایران را از هوا زد، نیروهای دولتی که در مقابل مخالفان پیشروی می کردند، کنترل تنف را بدست گرفتند. این حمله به لحاظ جلوگیری از پیشروی مخالفان سوریه به سمت دیرالزور اهمیت حیاتی داشت. تحول مشابهی همسور با این حمله در شمال شرق سوریه رخ داد. یک واحد نظامی ویژه موسوم به نیروهای ببر، وابسته به ارتش سوریه که مدتهاست در شرق حلب تجمع می کرد، به شکل موازی با نوار غربی رودخانه فرات پیش روی کرد و تا جنوب پایگاه نظامی تابکا آمد.
بدین ترتیب نیروهای دولت سوریه تا مرکز شهر رقّه نزدیک شدند. بعداً شاهد ساقط شدن جنگنده سوری توسط امریکا و لغو قرارداد امنیت هوایی میان امریکا و روسیه بودیم. بعد از این تحولات امریکا اعلام کرد یک پهباد ساخت ایران را در منطقه تنف ساقط کرد.
امریکا که تا چندی پیش به تنهایی از طریق ی.پ.گ و نیروهای دمکراتیک سوریه با داعش مبارزه می کرد، اکنون مجبور است با جناح دیگر نیز رقابت کند. جبهه ای که رهبری آن را روسیه بر عهده دارد، رفته رفته به مناطق تحت حاکمیت ی.پ.گ و به واسطه آن منطقه تحت نفوذ امریکا نزدیک می شود. این نیز توام با درگیری می باشد.
شاید آخرین صحنه این درگیری در دیرالزور صورت خواهد گرفت. می توان گفت در تایید این نظریه، ایران روزی که جنگنده روسی ساقط شد، با پرتاب موشک از کرمانشاه به دیرالزور، مواضع داعش را مورد اصابت قرار داد.
نیروهای تحت حمایت ایران در عراق نیز توانستند به مرز سوریه برسند. هدف نیروهای دولت سوریه که کنترل تنف را بدست گرفته اند، تسخیر دروازه مرزی ابوکمال در مرز عراق می باشد.
اگر تحولات نظامی به این شکل پیش برود، ایران، گروه های تحت حمایت این کشور و نیروهای ارتش سوریه در مرز عراق و سوریه متحد خواهند کرد. دیرالزور نیز یکی از آخرین سنگرها برای رسیدن به این هدف خواهد بود. در صورت تحقق هدف مذکور، هدف بعدی ایران و نیروهای دولت اسد، حسکه و کامیشلی خواهد بود. در این مناطق که تحت کنترل ی.پ.گ می باشند، نیروهای دولت اسد ضعیف هستند، ولی همسور با تقویت در شرق سوریه، در صدد بازپس گیری این مناطق که قبلاً به ی.پ.گ واگذار کرده بود، برخواهند آمد.
در این صورت از اکنون می توان گفت که به احتمال قوی میان ی.پ.گ و ایران – نیروهای دولت سوریه درگیری رخ خواهد داد.
امریکا با ساقط کردن جنگنده سوریه، اعلام می کند که از هم پیمانان خود در میدان مبارزه حمایت خواهد کرد. ولی می توان گفت که در این مبارزه، دست ایران بسیار قویتر است. وضعیت در شمال شرق سوریه رفته رفته ممکن است به یک بن بست برای امریکا تبدیل شود. در فضایی که مبارزه با داعش پایان یابد، بستر مشروع و حق به جانب برای حضور نظامی امریکا در سوریه از بین خواهد رفت.
امریکا سعی خواهد کرد ساختاری که به واسطه ی.پ.گ تشکیل داده است را به رغم بازیگرانی چون ایران، سوریه و عراق حفظ کند.
علیرغم توان هوایی و برتری فناوری امریکا، بازیگران مذکور حضور امریکا و ساختارهای مسلحانه غیر خودی در مناطقی که خاک خود می شمارند را به عنوان مشکلی برای بقاء خویش ارزیابی می کنند. می توان گفت که ایران از اکنون برای این که شمال شرق سوریه را به منطقه ناامن برای امریکا تبدیل کند، تلاش می کند.
همسو با پیش روی نیروهای تحت حمایت ایران به سمت شرق سوریه، گروه های مبارز محلی تحت حمایت ایران وابسته به دولت سوریه در نقاطی نظیر منبج، مسکنه، حاسکه تشکیل می شود. این گروه ها که تحت عنوان «گروه حشد شعبی سوریه» شکل می گیرند، ی.پ.گ، یعنی امریکا را مورد هدف قرار خواهند داد.
ی.پ.گ نیز متوجه افزایش اعمال فشار از سوی ایران و دولت سوریه است و به همین دلیل برای تشکیل یک شبکه هم پیمان برای خود تلاش می کند. اخباری حاکی از گردهم آیی مقاماتی از عربستان، امارات متحده عربی، امریکا، انگلستان و اردن در حسکه و توافق آنها برای حمایت از ی.پ.گ در ازای جلوگیری از پیش روی ایران به گوش می رسد.
تمامی اینها نشان می دهد که دیگر ی.پ.گ و پ.ک.ک به ترجیح میان یکی از جناح ها مجبور خواهند شد و این نیز آنها را به یکی از طرفین درگیری تبدیل خواهد کرد.
در مبارزه مذکور، امریکا هیچ کدام از بازیگران را به صف های خود نکشانده است، این نیز باعث پیچیده تر شدن وضعیت برای امریکا شده و شانس موفقیت ایران را افزایش می دهد. ایران از یک سو در سایه روسیه، یک موازنه جدی علیه امریکا ایجاد کرده و حتی می تواند حریم هوایی سوریه را به فضای خطرناک برای امریکا تبدیل کند. از طرف دیگر به واسطه وکلایی که در سوریه، عراق، لبنان دارد، قوی ترین بازیگر در میدان است.
ترکیه مدت طولانی برای متقاعد کردن امریکا به انجام مشترک عملیات رقّه تلاش کرد، ولی این پیشنهاد وی بی پاسخ ماند. جای سوال است که آیا امریکا با یک بازیگر غیردولتی و گروه تروریستی که ترکیه آن را تهدیدی برای منافع حیاتی خود می شمارد، چگونه علیه پیمان مذکور مقاومت خواهد کرد.
ترکیه در آن سوی مرز به جای تسهیل امور برای امریکا، منتظر خواهد شد در صورت مهیا شدن شرایط لازم، با ی.پ.گ مبارزه کند. امریکا هنوز هم قوی ترین بازیگر نظام بین الملل است و می تواند برای تغییر مسیر بازی نقش ایفا کند. ولی این حمله هزینه بسیار بالایی برای امریکا خواهد داشت. چون ایران و سوریه، مسئله را به شکل یک مسئله حیاتی ارزیابی می کنند، تاوانی که پرداخت خواهد شد، بسیار سنگین خواهد بود.
لذا نحوه پایان مبارزه در شمال شرق سوریه، در پاسخ به سوال «آیا امریکا تا چه اندازه برای حفظ منطقه تحت نفوذ خود و ی.پ.گ در سوریه هزینه خواهد کرد؟» نهفته است.

منبع: اورسام

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته