دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/اخوان المسلمین و طرح اعمال فشار کاخ سفید علیه ترکیه

اخوان المسلمین و طرح اعمال فشار کاخ سفید علیه ترکیه

نویسنده :  یکشنبه, 11 تیر 1396    21:35    سرویس نگاه از بیرون

سردار تورگوت
اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ بعد از بحران قطر، در واشنگتن از طرح بسیار مهم کاخ سفید سخن به میان آورده می شود. هدف اصلی این طرح جدید، کشاندن ترکیه به سمت خواسته های امریکا می باشد.
کاخ سفید در نظر دارد نشستی نظیر نشست کمپ دیوید ترتیب داده و آن را تا زمانی که تصمیم مشترک علیه کشورهایی که از گروه هایی نظیر اخوان المسلمین حمایت می کنند، اتخاذ نشده است، ادامه دهد. امریکا از کشورهای عربستان، مصر، امارات متحده عربی و سایر کشورهای مسلمان که روابط خود با قطر را قطع کرده اند، برای شرکت در این نشست دعوت بعمل خواهد آورد. دستور کار اصلی نشست، بررسی اقداماتی که می توان علیه قطر و سایر کشورهای حامی اخوان المسلمین انجام داد و اتخاذ موضع مشترک علیه این کشورها می باشد.

در نشست هایی نظیر کمپ دیوید، تا زمانی که نتیجه مورد نظر میزبان حاصل نشده است، می توان نشست را ادامه داد. اطلاعاتی که در این زمینه از کاخ سفید درز یافته، حاکی از آن است هر چند نام ترکیه به هیچ وجه تلفظ نمی شود، ولی کسانی که تحولات را پیگیری می کنند، اعلام کردند که هدف اصلی ترامپ و مقامات دولت وی از برقراری این نشست، ترکیه و اعمال فشار به این کشور می باشد.

در پشت پرده این طرح جدید کاخ سفید، داماد ترامپ و ژارد کوشنر، مشاور وی حضور دارند و استیو باننون، مشاور ارشد استراتژیک ترامپ نیز از این طرح حمایت می کند. موسسه خبری که باننون با او ارتباط دارد نیز اخباری در خصوص آمادگی ها برای برگزاری این نشست، تهیه و منتشر کرد.

بعد از شکست تماس های کوشنر در منطقه در مورد صلح اسرائیل – فلسطین، عربستان با احساس نیاز به اقدام جدید، از پشت پرده وارد عمل شد و به کاخ سفید نیز اعلام کرد که با اسرائیل در تماس هستند و در صورت نیاز می توانند برای انجام مذاکرات جدید صلح وارد عمل شوند.

کوشنر نیز گفته است که می تواند مسیر این مذاکرات را هموار نماید، به شرطی که عربستان سازماندهی لازم برای نشست مشابه کمپ دیوید را انجام داده و کاری کند که نشست آنگونه که امریکا می خواهد به نتیجه برسد.

با این که هنوز تاریخ این نشست مشخص نمی باشد، ولی چنین به نظر می رسد که نشست به شکل اقدام تاریخی برای خاورمیانه معرفی خواهد شد. منابع نزدیک به کاخ سفید از اکنون می گویند 40 سال است که تقریباً نشستی نظیر کمپ دیوید برگزار نشده بود، دولت ما موفق به برگزاری این نشست خواهد شد.

در این میان تیلرسون، وزیر خارجه امریکا که طرفدار تشدید تنش در منطقه نمی باشد و در این طرح جدید دخالت نمی کند، در دیدار با سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن گفته است: آخرین فهرست مطالبات که به قطر داده شد، مناسب نمی باشد.

امریکا به عربستان و امارات گفته بود هنگام تهیه فهرست، سعی کنند شرایط مطرح شده، تا حد ممکن معقول و قابل اجرا باشند. اما شاهد آن بودیم که در متن نهایی به این خواسته ما توجه نشده است.

گفته می شود این تلاش های تیلرسون که در سایه روابط شخصی خود در منطقه، می تواند موثر واقع شود، به دلیل طرح های متفاوت کاخ سفید، شانس موفقیت زیادی نخواهد داشت.

منبع: خبر ترک

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته