سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/دعوای خانوادگی در عربستان سعودی و قطر

دعوای خانوادگی در عربستان سعودی و قطر

نویسنده :  چهارشنبه, 10 خرداد 1396    13:28    سرویس نگاه از بیرون

مترجم: حسن حمزه
 اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ راز پنهان و پشت پرده بیانیۀ خشمگینانۀ خانواده محمد بن عبدالوهاب در خصوص عدم انتساب خانواده امیر قطر به این خاندان چیست؟ و چرا اختلافات قطر و عربستان به حوزه های ممنوعه كشیده شده است؟ و آیا این تنش به تنش قبیله ای- سیاسی تبدیل شده است؟
رأی الیوم به نقل از منابع آگاه دیپلماتیك به راز پنهان و پشت پرده بیانه بیش از 200 نفر از چهره های برجسته خانواده آل شیخ به رهبری شیخ عبدالعزیز آل شیخ مفتی پادشاهی عربستان، در خصوص رد هرگونه نسبت عشیره‌ای بین پدر بزرگ امیر قطر تمیم بن حمدآل ثانی و محمد بن عبدالوهاب، را كشف نموده است.
كه در وهله اول به موفقیت خانواده سلطنتی قطر در تلاش برای تجمیع خانواده آل تمیم با شاخه شیعی و سنی آن و به ویژه شاخه قوی خود در نجد عربستان بر می گردد.
این منابع آگاه تأكید نمودند كه امیر سابق قطر شیخ حمدبن خلیفه آل ثانی همان كسی است كه در پس این جنبش اجتماعی و هدف بزرگ سیاسی است كه توانست به موفقیت ها و پیشرفت های چشم گیری در تجمیع خاندان قبیله آل تمیم در كشورهایی چون عراق،سوریه ،شبه جزیره عربی به ویژه منطقه خلیج فارس و همچنین فلسطین و اردن كه خاندان آل تمیم در آنها انتشار یافته است بدست آورد و این امر به شدت خانواده حاكم در عربستان را خشمگین كرده است.
اگر صحت گزارش رسانه ها در این زمینه تأیید شود آنچه كه خانواده آل سعود را نگران و خشمگین كرده موفقیت های چشم گیر خانواده آل تمیم در ایجاد این جنبش است. این خانواده توانستند كانال های ارتباطی قوی با خانواده آل تمیم در نجد و به ویژه منطقه شرقیه ایجاد نمایند. احداث مساجد خصوصی، ساختمان و دانشگاه برای خاندان خود در این منطقه، حمایت مالی قطر از بزرگان این قبایل و اعطای تابعیت به فرندان آن ها، اعطای امتیازات و موقعیت بالا در نهاد های ملی قطری از این جمله اقدامات است كه نشان می دهد خانواده حاكم در قطر در دستیابی به موفقیت مهم سیاسی در عربستان با دقت بالا موفق بوده است.
امیر سابق قطر حمد بن خلیفه همواره بر وابستگی نسبی خود به قبیله آل تمیم افتخار می كرد و این تصادفی نیست كه نام پسر خود را "تمیم" برگزید كه فردی است با شخصیت بالا وقوی، دارای خلق و خوی آرام و علمی است كه توانست بر خلاف دیگر فرزندان حمد به ویژه جاسم بن حمد كه برای دوره كوتاهی نیز به عنوان ولیعهد انتخاب شد؛ به مقام ولیعهدی و سپس امیر قطر دست یابد.
به این معنا كه كه هر گونه وابستگی نسبی به محمد بن عبدالوهاب، امیر حمد بن خلیفه را تشویق نمود تا بزرگترین مسجد در سال 2012 در دوحه قبل از كناره گیری از قدرت و سپردن تاج و تخت به فرزندش با نام محمد بن عبدلوهاب را را تأسیس نماید.
این مسجد جایگزین مسجد عمر بن خطاب كه از آن به عنوان مسجد رسمی دولت قطر یاد می‌شد گشت. مسجدی كه در آن شیخ یوسف القرضاوی خطیب معروف مصری جمعه ها بالای منبر می رفت و تلوزیون رسمی قطر این مراسم را به صورت مستقیم پخش می نمود.
دومین چیزی كه خاندان آل سعود را نگران و خشمگین نمود موفقیت مقامات قطری در جذب خطیبان سعودی چون شیخ عبدالعزیر آل شیخ، شیخ سلمان العوده، شیخ محمد العریفی، شیخ عائض القرنی، و دیگر خطیبان برجسته سعودی برای ایراد خطبه های نماز جمعه در مسجد محمد بن عبدالوهاب است. سكوت و بی طرفی این واعظان در بحران اخیر بین دو كشور نشانه موفقیت خاندان آل تمیم در رهبری این جنبش عظیم است. حضور اكثریت قابل توجه خاندان تمیم در شبه جزیره عربستان و عراق از طرفی دیگر بر نگرانی سعودی ها افزود.
اصرار بیانیه آل شیخ مینی بر لزوم تغییر نام مسجد محمد بن عبدلوهاب قطر به نظر می رسد تحت فشار مقامات سعودی بوده است كه از نفوذ قطر در این كشور نگران شده‌اند. اما این حركت در واقع خدمت به خانواده حاكم در قطر است كه آن ها را متهم به دفاع از اسلام افراطی می كنند.
اینكه خانواده حاكم در قطر به خواسته های خانواده آل شیخ مبنی بر حذف نام محمد بن عبدالوهاب از مسجد دوحه جامه عمل بپوشاند امری محال و دور از ذهن است. چرا كه این اسم امروز مظهر و نماد تبلیغ مذهب وهابیت است و حتی اگر فشار های خانواده آل شیخ مبنی بر حذف وابستگی امیر قطر به این خاندان منجر گردد این امر باعث نمی شود كه وابستگی خاندان تمیم و ارجاع آنها به این قبیله از هم بپاشد.
تنش بین قطر از یك سو و عربستان و امارات و بحرین از سوی دیگر وارد مناطق حساس و ممنوعه شده است و از تمام عرف های خصومتی عبور كرده است. دو طرف در این زمینه از خطوط قرمز عبور نموده اند و وارد مسائل شخصی و خانوادگی شده اند. هر چند كه عربستان در این تنش بیش از طرف قطری تندروی كرده است.
در این بحران قطر به تنهایی ایستاده است و روز به روز از جبهه متحدان سنتی آن كاسته می شود قطر در این زمینه با طرفی تا دندان مسلح از سلاح های سنگین سیاسی و دیپلماتیك مواجه است.
سكوت تركیه در این خصوص مشكوك به نظر می رسد و ایران نیز دارای اهداف و منافع دیگری است اما كویت در میانجگری در این بحران بسیار مشتاق نیست و از سویی دیگر این بحران با رهبری ایالات متحده همراه است كه در صورت پیروزی در این بحران هزینه های آن بسیار سنگین و گران خواهد بود.

منبع: رأی الیوم

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته