سه شنبه 25 تير 1398

Tuesday 16 July 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/موضع ترامپ درمورد بلندی‌های جولان به نفع روسیه است

موضع ترامپ درمورد بلندی‌های جولان به نفع روسیه است

نویسنده :  پنج شنبه, 15 فروردين 1398    10:17    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: فئودور لوکیانوف، تحلیلگر سیاسی و رئیس موسسه شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه
اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ اگر ایالات متحده تصرف اسرائیل را بر بلندی های جولان به رسمیت بشناسد در آن صورت پرسش هایی درباره کریمه از ما برای چیست؟ فئودور لوکیانوف، تحلیلگر سیاسی، سردبیر مجله «روسیه در سیاست جهانی» و رئیس موسسه شورای سیاست خارجی و دفاعی ،به روزنامه «دیدگاه» در مورد اظهار نظر دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل در مورد بلندی‌های جولان که با مخالفت سوریه روبرو شده است، این چنین جواب داده است.
لوکیانوف اظهار کرد که من مطمئن هستم که از به رسمیت شناختن ایالات متحده از بلندی های جولان به عنوان سرزمین اسرائیل، به منافع روسیه آسیبی نخواهد رسید. «ایده ترامپ با منافع روسیه هیچ ارتباطی ندارد؛ چرا که اگر حاکمیت اسرائیل در مورد بلندی های جولان به رسمیت شناخته شود، این امر در عمل تغییری نخواهد کرد. اسرائیل از سال 1967 این سرزمین را کنترل کرده است و هیچ دلیلی وجود ندارد که اعتقاد داشته باشد که این کنترل را از دست خواهد داد».
او هم چنین معتقد است که این اقدام بر هیچ کشوری تاثیر جدی نمی گذارد. فقط برخی از کشورهای عربی حتی عربستان سعودی شاید ابراز ناراحتی کنند، اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.
او در جواب به این سوال که اگر این اقدام انجام شود آیا به حیثیت روسیه آسیبی وارد نمی شود؟ چنین پاسخ می دهد: او معتقد است که بلندی های جولان متعلق به سوریه نیست. «بله، روسیه، سوریه را همراهی می کند، اما در مورد بلندی های جولان نه، که سوریه از دست داده است. کشور ما هیچ قصدی برای بازگرداندن مرزهای سوریه تا جنگ 1967 ندارد، این یک مشکل دراز مدت است که به منافع روسیه هیچ ارتباطی پیدا نمی کند.»
«این ممکن است وضعیت کلی توازن نیروها و توانایی های اسرائیل، سوریه، ایران و سایر نیروهای مخالف را پیچیده کند، اما هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. فقط فضای سیاسی و قانونی تغییر می کند. اما اساسا آن چیزی را تغییر نمی دهد. »
در روز پنج شنبه ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، که سوریه آن را قلمرو خود در نظر می گیرد، اعلام کرد.
وزارت امور خارجه سوریه بیانیه رئیس جمهور آمریکا را غیر مسئولانه خواند. ترکیه همچنین هشدار داد که تصمیم ترامپ منجر به افزایش خشونت در خاورمیانه خواهد شد. به نوبۀ خود، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که موضع آن تغییری نکرده است و این منطقه را به عنوان سرزمین اسرائیل به رسمیت نمی شناسد.
وزارت امور خارجه روسیه، بیانیه ترامپ را در مورد وضعیت جولان را نقض تصمیمات سازمان ملل متحد دانست. فدراسیون روسیه مالکیت بلندی های جولان را به جمهوری عربی سوریه در نظر می گیرد. این موضوع با قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل متحد مورخ سال 1981 تایید شده است. خانم ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: «ارزیابی ما از ماهیت غیرقانونی تصمیم اسرائیل برای گسترش حاکمیت خود به بلندی های جولان، مصوبه قانون اصلی در سال 1981 است که بدون تغییر باقی مانده است.»
منبع: دیدگاه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته