پنجشنبه 2 خرداد 1398

Thursday 23 May 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/گزارش مرکز تحقیقات منازعات بین‌المللی: فاصله زیاد خاورمیانه با صلح

گزارش مرکز تحقیقات منازعات بین‌المللی: فاصله زیاد خاورمیانه با صلح

نویسنده :  شنبه, 11 اسفند 1397    16:23    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ انستیتوت بین‌المللی پژوهش های استراتژیک در تازه‌ترین گزارش، از کاهش منازعه مسلحانه حکایت دارد، اما در راه حل‌های سیاسی پیشرفتی نمی‌بیند.

بررسی سالانه انستیتو تحقیقات منازعات بین‌المللی در هایدلبرگ نشان می‌دهد که شمار جنگ‌ها در جهان کاهش یافته اما درگیری‌های منطقه‌ای روندی رو به رشد دارند. این انستیتو ۱۶منازعه را در بالاترین سطح، یعنی جنگ تمام عیار رده‌بندی کرده که چهار مورد از سال ۲۰۱۷ کمتر است. متقابلا شمار "جنگ‌های محدود" از ۱۶ مورد به ۲۴ مورد افزایش یافته است.

پژوهشگران انستیتوی یاد شده از تشدید خشونت در خاورمیانه و شمال آفریقا ابراز نگرانی کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸ در این مناطق ۹مورد درگیری جنگی جریان داشته که سه مورد از سال قبل از آن بیشتر است.

در گزارش انستیتو آمده که تنها در سوریه، هم‌زمان چهار جنگ جریان دارد: جنگ بین رژیم اسد و مخالفان این رژیم. جنگ بین گروه‌های رقیب در اپوزیسیون، جنگ با داعش و نبرد بین ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان کرد در عفرین.

در جنوب صحرای آفریقا اما تعداد منازعات از ده مورد به چهار مورد کاهش یافته و کشمکش جدیدی مشاهده نمی‌شود. در کنگو و سودان جنوبی نیز درگیری‌ شدیدی ثبت نشده‌ است.

نبرد در شرق اوکراین، تنها جنگ در خاک اروپا و آن هم به مثابه "جنگ محدود" درجه‌بندی شده‌ است.

در این پژوهش، شمار "جنگ محدود" در آسیا و اقیانوسیه، هفت مورد ثبت شده است. تنها جنگ واقعی در شمال و جنوب آمریکا، کشمکش‌های تهدیدکننده‌ای معرفی شده که بین کارتل‌های تبهکار و دولت مکزیک جریان دارد.
کارشناسان این انستیتو می‌گویند، در کلمبیا و السالوادور، خشونت و خون‌ریزی کمتر شده و منازعه بین دولت و اپوزیسیون نیکاراگوئه، درگیری خشونت‌بار تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی است.

در تحقیق یاد شده آمده که علت عمده منازعات، اختلافات ایدئولوژیک و از جمله اختلافات مذهبی است. اختلافات قومی یا منازعه بر سر منابع طبیعی هم‌چون آب، زمین یا دعوا بر سر قدرت، سایر دلایل بروز جنگ و خونریزی معرفی شده‌اند.

دویچه وله با انستازیافورونکفوفا ویراستار گزارش در این رابطه گفت و شنودی دارد.

اکنون این دومین شماره تحقیق در مورد منازعه مسلحانه است که باز بینی موسسه بین المللی تحقیقات استراتژیک در سطح جهانی می باشد. چه انکشافات کلیدی را شما در این گزارش جدید مطرح نموده اید؟

انستازیا فورونکفوفا: در شماره اخیر "تحقیق مبارزه مسلحانه"، هرچند ما در سطح جهانی کاهش منازعات را مستند ساخته ایم، اما یک افزایش در میزان مرگ و میر دیده می شود. امسال ما می توانیم به این نتیجه برسیم که مرگ و میر فزاینده متوقف گردیده است. شمار مرگ میر در سال 2014 که 180 هزار نفر بود، در سال 2015 به 167 هزار نفر پایین آمده است. اما مهم است تا یاد آوری گردد که نصف این مرگ و میر در جنگ های خاورمیانه و شمال افریقا به وجود آمده است. جنگ سوریه به تنهایی مسوول یک سوم این مرگ و میر می باشد.

تعداد مرگ و میر در ترکیه، یمن و مصر نیز افزایش یافته است. می بایست گفت که متاسفانه در هیچ جای خاورمیانه ما به حل منازعات نزدیکتر نشده ایم. چشم انداز برخی از این منازعات خراب‌تر گردیده اند.

با توجه به "دولت اسلامی" یا داعش، ما تغییراتی را درج کرده ایم. این گروه در سوریه و عراق اراضی مورد تصرف اش را از دست داده است. اما این گروه حضورش را در لیبیا گسترش داده است. این درحالی است که در آنجا داعش مانند سوریه و عراق از اختلافات مذهبی نمی تواند سود‌جویی کند و جنگجویانش به مثابه بیگانه و غریبه پنداشته می‌شوند.اما موفقیت داعش که اراضی را به تصرف در آورد و مواضعش را تحکیم بخشد، چنانکه این امر در سرت اتفاق افتاد، گواهی است بر قاطعیت و ثبات‌اش.

آخرین شماره تحقیق در مورد منازعه مسلحانه، 42 منازعه را در سرتاسر جهان نشان داده است. شماره جدید با 37 منازعه سر و کار دارد. آیا از این رقم کوچکتر می توان نتیجه گرفت که ما در جهان بالنسبه صلح آمیز تر زندگی می کنیم؟

انستازیا فورونکفوفا: واقعاً نه. منازعات در شمال افریقا و خاورمیانه مانند سال 2014 هنوز با یک راه حل فاصله دارند. اوضاع در امریکای مرکزی و مکسیکو به طور خاص باید ناخوشایند توصیف گردد. شمار کسانی‌که کشته شده‌اند در مقایسه با 2014 افزایش یافته اند.

شاید یکی از نقاط بسیار اندکی که روشن اند کلمبیا باشد. منازعه بین حکومت و "فارک" و " ای ال ان" به طور چشمگیری کاهش یافته است. پیشرفت های زیادی در حل منازعه صورت گرفته است. اما از آنجایی که راه درازی تا صلح وجود دارد، هنوز چالش‌های زیادی وجود دارند.

هر چند در ماه نومبر گذشته موافقتنامه حفاظت از اقلیم در پاریس امضا شد، اما تغییرات اقلیم مردم را مجبور می گرداند که خانه های شان را ترک گویند. در ده تا پانزده سال آینده این تعداد به طور باور نکردنی افزایش می یابد. ما سخن از میلیون‌ها انسان به میان می آوریم. اهمیت این مطلب برای امنیت بین‌المللی چیست؟

انستازیا فورونکفوفا: رانش و بیجا شدن انسان ها در منازعات حل ناشده و همه انواع فاجعه ها چالشی برای تناسب جهانی می باشد. شمارش پناهجویان و کسانی که به طور جمعی کشورهای شان را به دلیل بروز فاجعه ها ترک می‌گویند ، طبق این تحقیق ما در سال 2015 به 60 میلیون نفر می رسد.این رقم به طور باور نکردنی افزایش یافته است و به طور باورنکردنی افزایش می یابد.

تاثیر منازعات حل ناشده علاوه بر فاجعه‌های جهانی، بر جمعیت جهان نیز تاثیر چشمگیری می‌گذارد . ما می‌کوشیم هنوز هم این را در نظر داشته باشیم.

در گزارش جدید به طور خاص به نقش شهر ها در منازعه پرداخته شده است. دلیل آن چیست؟

انستازیا فورونکفوفا:ما می خواهیم در نظر گیریم که تاچه حد منازعات مسلحانه در شهر ها افزایش یافته است. شهرهای بزرگ به طور فزاینده‌ای همچون مرکز گروه های تروریستی می گردد. شمار آوارگان در شهرها در مقایسه با مناطق روستایی افزایش یافته است. در بسیاری نقاط جهان جنگ به طور فزاینده ای به شهرها سرایت کرده است به ویژه در ترکیه و اوکراین.

شهرهایی که به شدت در آنجا خشونت اتفاق می افتد در کجا هستند؟

انستازیا فورونکفوفا:اکثریت قریب به اتفاق شهرهایی که در آنجا خشونت صورت می گیرد در امریکای لاتین واقع شده اند. این منطقه، از جرایم سازمان یافته گسترده و منازعات طولانی رنج می برد.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته