پنجشنبه 2 خرداد 1398

Thursday 23 May 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/تنش بین ژاپن و کره جنوبی بر سر بردگی جنسی زنان کره‌ای

تنش بین ژاپن و کره جنوبی بر سر بردگی جنسی زنان کره‌ای

نویسنده :  پنج شنبه, 25 بهمن 1397    13:37    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ ژاپن سه‌شنبه اعلام کرد؛ بعد از آنکه یک قانونگذار کره‌جنوبی خواهان عذرخواهی امپراتور ژاپن بابت مساله‌ بردگی جنسی گروهی از زنان کره‌جنوبی از سوی ارتش ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم شد، شکایت رسمی خود را نزد سئول مطرح کرد و به نوبه‌ خود خواهان عذرخواهی کره‌جنوبی شد.

روابط میان ژاپن و کره‌جنوبی که هر دو از هم‌پیمانان آمریکا هستند، به دلیل اختلاف همچنان شدید آنها در خصوص تاریخ مربوط به جنگ جهانی دوم و اتفاقات رخ داده در آن زمان، تا حدی تیره باقی مانده است.

از جمله مسائل مورد اختلاف مسأله‌ اشغالگری ژاپن در سال‌های ۱۹۱۰-۱۹۴۵ در شبه‌جزیره کره استفاده از زنان برده جنسی کره‌جنوبی است که ژاپنی‌ها به آنها «زنان آسایش» می‌گفتند.

مون هی سانگ، رئیس مجلس ملی کره‌جنوبی گفت: امپراتور ژاپن، آکی هیتو از آنجا که پسر یکی از مجرمان اصلی جنایت جنگی است، باید قبل از آنکه در پایان ماه آوریل از امپراتوری کنار برود، از این زنان مجبور به بردگی جنسی عذرخواهی کند.

مون تاکید کرد: چنین اتفاقی دال بر این خواهد بود که توکیو به دنبال پایان دادن به این اختلاف طولانی‌مدت است. با این حال به دنبال صحبت‌های این قانونگذار کره‌جنوبی یوشیهیده سوگا دبیر کابینه ژاپن امرزو در کنفرانس خبری در شهر توکیو اظهار کرد: اظهارنظرهای مون شدیداً تأسف برانگیز هستند.

سوگا خاطرنشان کرد: ما شدیداً معترض شدیم چرا که اظهارات او محتوای به شدت نامناسب داشته و شدیداً تأسف‌برانگیز بودند.

وی افزود: همزمان ما خواهان عذرخواهی و پس گرفته شدن صحبت‌های وی هستیم.

سال گذشته میلادی یک دادگاه بلندپایه‌ کره جنوبی به نفع گروهی از شاکیان کره‌جنوبی که به دنبال دریافت غرامت از شرکت‌های ژاپنی به دلیل کار اجباری مربوط به زمان جنگ جهانی دوم بودند، رأی داد. این اتفاق عامل دیگری برای تیره شدن بیشتر روابط میان این دو کشور همسایه در شرق آسیا شد.

کره‌جنوبی همچنین بعد از آنکه یک هواپیمای گشت زنی ژاپنی به گفته‌ سئول اقدام به عبور «‌رعب‌آور» از روی یکی از کشتی‌های جنگی آن در ماه گذشته میلادی کرد از این موضع شکایت کرد و تنش‌ها بین دو کشور تشدید شد.

منبع: بلومبرگ

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته