يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/ایده اروپا در حال فروپاشی است

ایده اروپا در حال فروپاشی است

نویسنده :  دوشنبه, 08 بهمن 1397    12:41    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ گروهی از مورخان و نویسندگان جهان با انتشار مانیفستی نسبت به ظهور و گسترش پوپولیسم در جهان هشدار دادند.
امضاءکنندگان این مانیفست که شامل، نویسندگان، روشنفکران و مورخانی از ۲۱ کشور جهان هستند، گفتند: ارزشهای لیبرال در اروپا با چالشی رو به رو شده است که از دهه ۱۹۳۰ تاکنون سابقه نداشته است.

این گروه متشکل از سی نفر در این مانیفست که در چندین روزنامه و نشریه از جمله گاردین انتشار یافت، گفتند که "اروپا به عنوان یک ایده در حال فروپاشی در مقابل چشمان ما است.

در حالی که در اروپا، انگلیس درگیر مسئله برگزیت است و ملی گرایان در این قاره به نظر می‌رسد که در آستانه کسب پیروزی‌های گسترده در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا هستند، این افراد تصریح داشتند: ما اکنون باید در قبال اروپا اراده کنیم یا در غیر این صورت در زیر امواج پوپولیسم از بین برویم. ما باید مجدداً اراده‌گرایی سیاسی را کشف کنیم یا بپذیریم انزجار، نفرت و احساسات غم‌انگیز ناشی از آن، ما را محاصره کرده و غرق سازد.
این متفکران در عین حال اظهار تأسف کردند که اروپا از جانب آن سوی " کانال مانش" رها شده که در واقع اشاره‌ای به فرآیند به طول انجامیده بریگزیت است؛ فرآیندی که روابط اروپا و انگلیس را به پایین‌ترین میزان خود از زمان جنگ جهانی دوم رسانده است. آنها همچنین تاکید کردند که تا "زمانی که تلاش‌ها برای مبارزه با موج روزافزون پوپولیسم صورت نگیرد انتخابات در اتحادیه اروپا مصیبت‌بارترین انتخاباتی خواهد بود که ما تاکنون شناخته‌ایم و برای ما سبب پیروز شدن تخریب‌گران خواهد بود و مایه فضاحت برای کسانی که همچنان به میراث اراسموس، دانته، گوته و کامنیوس معتقد هستند و همچنین سبب انزجار از فرهنگ و هوش و انفجار بیگانه ستیزی و یهودی ستیزی خواهد شد یعنی خود فاجعه."

در متن این مرام‌نامه نوشته شده است: اروپا از جانب طرف آن سوی کانال مانش و همچنین طرف آن سوی اقیانوس اطلس (اشاره به آمریکا) دو هم پیمان بزرگی که در قرن گذشته دو بار آن را از خودکشی نجات دادند به حال خود رها شده و هر چه بیشتر در مقابل دخل و تصرف‌های علنی ارباب کرملین، آسیب پذیر می‌شود. اروپا به عنوان یک ایده، به عنوان اراده و به عنوان یک نماینده در مقابل چشمان ما در حال فروپاشی است.

این مانیفست ۸۰۰ کلمه‌ای از جانب پروفسور فرانسوی برنارد هانری لوی نگاشته شده است و کسانی نظیر این مک ایوان، سایمون چاما و سوتلانا الکسیویچ، هرتا مولر، اورهان پاموک و الفرید جلینک آن را امضا کرده‌اند.

مک ایوان گفت، به این علت این مانیفست را امضا کرده چون درباره زمان حال حاضر بسیار بدبین است اما امیدوار است که تفکر زمانه دگرگون شود.
اورهان پاموک نویسنده ترکیه‌ای نیز گفت: ایده اروپا برای کشورهای غیر غربی نیز مهم است.

 

منبع: گاردین

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته