شنبه 21 تير 1399

Saturday 11 July 2020

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/اعتراف رسمی ارتش آمریکا: ايران برنده اصلي حمله آمريكا به عراق بود

اعتراف رسمی ارتش آمریکا: ايران برنده اصلي حمله آمريكا به عراق بود

نویسنده :  سه شنبه, 02 بهمن 1397    09:27    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ نتايج يك تحيقق ١٣٠٠ صفحه اي ارتش امريكا كه در سال ٢٠١٣و به دستور ريىس وقت ستاد كل ارتش امريكا ريموند توماس اوديرنو شروع و اخيرا منتشر گرديد نشان مي دهد كه ايران برنده اصلي جنگ ٢٠٠٣ امريكا عليه عراق است.

اما انتشار اين گزارش كه نتايج آن قرار بود در سال ٢٠١٦ منتشر شود با تاخير زيادي از جمله، در عهد رئيس فعلي مارك ميلي صورت گرفت.

برخي ها بر اين باورند كه دليل اين تاخير به خاطر ترس از افشاي اطلاعات محرمانه تصميم ساز فرماندهان آن زمان جنگ بود.

اين تحقيق ١٣٠٠ صفحه اي در دو جلد تهيه شده و بيش از ١٠٠٠ سند محرمانه در خصوص حمله امريكا به عراق در سال ٢٠٠٣ كه منجر به سقوط صدام حسين شد، خروج نيروهاي امريكايي، ظهور داعش، سوريه و ايران، در آن افشا شده است.

نويسندگان اين تحقيق جو ريبرن و فرانك سوبچاك كه اكنون هر دو بازنشسته هستند مي گويند: در زمان اتمام اين پروژه در سال ٢٠١٨ ايران جسورتر، فراگيرتر ودر واقع تنها پيروز واقعي اين صحنه است.

خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پایان سال 2011، نه سال پس از حمله به عراق به رهبری ایالات متحده در سال 2003،منجر به ظهور سازمان تروريستي داعش گرديد که سبب دخالت مجدد ایالات متحده شد.

آنها همچنين به آسيب هايي كه اين جنگ به روابط سياسي و نظامي و حتي مردم امريكا وارد كرده نيز اشاره كرده اند.

نویسندگان نوشتند: جنگ عراق سنت های سیاسی را درباره جنگ های پیشگیرانه خراب کرده است.

نویسندگان این تحقيق می گویند که فناوری همواره نمی تواند کمبود نیروی انسانی را جبران کند. آنها در اين خصوص گفته اند كه جنگ بنا به دلایل مختلف موفقيت آميز نبود كه مهم ترین آن عدم درک كافي از ساز و كار داخلی سیاست های عراق و درگیری گروه های مسلح عراقی که سبب بروز مشکلات زيادي شد.

سايت army times مهم ترين دلايل شكست جنگ عراق را كه در اين تحقيق به آنها اشاره شده را به شرح زير خلاصه كرده است:

-نياز به سربازان بيشتر: بر اساس اين تحيق در جنگ عراق فرماندهان نظامي آمريكا نيروي كافي براي غلبه بر جنگجويان اهل سنت و شبه نظاميان شيعه كه پشتيبان اصلي ايران بودند، نداشتند.

-عدم مهار ایران و سوریه: ایران و سوریه پناهگاه امن و حامي اصلي جنگجويان شیعه و سنی را فراهم کرده بودند و ایالات متحده هرگز راهکار موثر، فعال و استراتژيكي را برای جلوگیری از آن ایجاد نکرده است.

جنگ ائتلاف موفق نخواهد بود: استقرار نیروهای ائتلاف از لحاظ سیاسی ارزشمند بود، اما "به شدت ناموفق" بود؛ زیرا کشورهای متحد نیروهای کافی را ارسال نمیکردند و دامنه عملیات خود را تعریف نمي کردند.

-شکست سياست اموزش نيروهاي عراقي برای اتکا به خود:
تلاش های ایالات متحده برای آموزش و تجهیز نیروهای عراقی در طول سال های جنگ، درگير فقر منابع بوده است. همچنين تصمیم زودرس برای انتقال حاکمیت به عراقی ها وضعیت را تشدید کرد.

دموکراسی لزوما ثبات را به ارمغان نمی آورد: رهبران آمریکا معتقد بودند که انتخابات سال 2005 عراق منجر به آرام شدن اوضاع مي شود اما به جای آن، تنش های قومی و فرقه ای را تشدید كرد.


مترجم: حسن حمزه
منبع: اسکای نیوز عربی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته