شنبه 2 شهريور 1398

Saturday 24 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/بررسی مجدد سیاست وضع مالیات بر کارگران مهاجر در عربستان

بررسی مجدد سیاست وضع مالیات بر کارگران مهاجر در عربستان

نویسنده :  چهارشنبه, 21 آذر 1397    10:52    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ با وجود وضع مالیات بر کارگران مهاجر در عربستان سعودی که به منظور فراهم کردن فرصت های شغلی برای شهروندان سعودی اتحاذ شده نرخ بیکاری در این کشور همچنان افزایش یافته و به ۱۲.۹ درصد رسیده است.

در حالی که احتمال لغو این مالیات ها وجود ندارد، یک کمیته وزارتی در حال بررسی اوضاع برای اصلاح یا تجدید کردن آنهاست. دو شخص آگاه از این مسئله گفتند که انتظار می رود طی چند هفته به نتیجه برسند، این اطلاعات هنوز علنی نشده است .

مرکز ارتباطات بین المللی دولت طی ایمیلی گفت آواد آلاواد، وزیر رسانه عربستان سعوبی انکار کرد که این مالیات ها در حال بررسی مجدد هستند .
مالیات بر کارگران خارجی در سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از طرح افزایش درآمدهای غیرنفتی دولت اعلام شدند .

این طرح هدف اصلی بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای تغییر اقتصادی است. صاحبان تجارت از این مالیات ها در کشوری که عادت به نیروی کار خارجی ارزان دارد، راضی نیستند. در نتیجه صدها هزار خارجی عربستان را ترک کردند و به اقتصاد پرچالش این کشور ضربه زدند. ولی مشکل بیکاری عربستان را حل نکردند .

هدف بررسی مالیات‌ها رفع نیازهای مالی دولت با توانایی بخش خصوصی برای پرداخت و توسعه است.

در حال حاضر دو نوع مالیات بر مهاجران در حال اجراست. اولی بر هر وابستگی خانوادگی کارگر خارجی وضع شده است که در جولای ۲۰۱۷ اعمال شد که از ماهی صد ریال (۲۷ دلار) برای هر عضو خانواده آغاز می شود و برنامه ریزی شده سالانه ۱۰۰ ریال هم به آن اضافه شود. نوع دوم این مالیات ها در ژانویه اعلام شد و مخصوص کسب و کارهایی است که خارجیان را استخدام میکنند. هدف آن هم تا حدی تشویق به استفاده از عربها به عنوان نیروی کار است .

با اجرایی شدن این مالیات ها، بسیاری خارجی ها تصمیم گرفتند خانواده‌هایشان را به خانه باز گردانند یا همه باهم عربستان سعودی را ترک کنند. این کار بر بسیاری کسب و کارهایی که این خارجی ها در آن کار می کردند، تاثیر گذاشت : از رستوران ها گرفته تا شرکت‌های مخابرات.

در همین حین، علی‌رغم رفتن خارجی ها نرخ بیکاری عربستان به ۱۲.۹ رسیده است، یعنی بالاترین حد در بیش از یک دهه رسیده است.
منبع: بلومبرگ

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته