سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/دومینوی پیک‌های وحشت در آمریکا برای منتقدان ترامپ

دومینوی پیک‌های وحشت در آمریکا برای منتقدان ترامپ

نویسنده :  شنبه, 05 آبان 1397    14:43    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ ارسال بسته‌های مشکوک پستی برای شخصیت‌های سیاسی برجسته حزب دموکرات طی سه روز گذشته موجی از التهاب سیاسی و چنددستگی را در میان جامعه آمریکا ایجاد کرده است. این بسته‌های پستی که بر اساس تحقیقات اولیه پلیس فدرال آمریکا، حاوی بمب‌های لوله‌ای بوده، از روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر - دوم آبان) با انتشار اخباری مبنی بر ارسال به محل سکونت باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا آغاز شدند و تا کنون تهدیدات آن به برخی نهادها و شخصیت‌های سیاسی و هنری وابسته به حزب دموکرات و منتقد ترامپ ارسال شده است.

این بسته‌ها که حاوی بمب‌های دست‌ساز هستند را بسیاری از مقام‌های آمریکا از جمله بیل دی بلازیو شهردار نیویورک «اقدام تروریستی» ارزیابی کرده و خواستار همبستگی جامعه سیاسی آمریکا برای مقابله با این مساله شده‌اند. همچنین، بسیاری دیگر از منتقدان بر این باور هستند که اظهارات و باورهای افراط‌گرایانه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به مسائل مختلف داخلی و خارجی، عامل اصلی وقوع چنین اقدامات رادیکالی در این کشور شده و زمینه را برای نوعی دو قطبی خطرناک میان طرفداران دو حزب دموکات و جمهوری‌خواه ایجاد کرده است. با تمام این تفاسیر، آن‌چه حتمی به نظر می‎رسد این است که ارسال بسته‌های مشکوک پستی حاوی بمب‌های دست‌ساز برای سیاست‌مداران عضو حزب دموکرات شوکی بزرگ را بر پیکره دموکراسی آمریکایی وارد کرده و انتقادات را نسبت به دوقطبی‌سازی جامعه آمریکا از سوی دونالد ترامپ افزایش داده است.

سریال دامنه‌دار بسته‌های پستی انفجاری برای دموکرات‌ها
طی روزهای بعد از چهارشنبه که اولین بسته مشکوک پستی به به نشانی منزل اوباما، بیل و هیلاری کلینتون رئیس جمهوری و وزیر خارجه پیشین آمریکا ارسال شد، در ادامه «دبی واسرمن شولتز» عضو دمکرات مجلس نمایندگان، «کامالا هریس» عضو سنا و «اندرو کومو» فرماندار نیویورک نیز در همان روز هدف ارسال بسته‌های پستی انفجاری قرار گرفتند. همچنین، در روز پنج‌شنبه ارسال این بسته‌های مشکوک پستی، با ارسال به شخصیت‌های و نهادهای همچون «جوزف بایدن» معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، «ماکسین واترز» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، «جرج سوروس» سرمایه دار یهودی مجاری تبار بود که مشهور به «پدر انقلاب های رنگی» و حامی حزب دمکرات آمریکا و ساختمان محل رستوران و دفتر «رابرت دنیرو» هنرپیشه هالیوودی منتقد «دونالد ترامپ» و نیز ساختمان دفتر کاری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» ادامه پیدا کرد.

همچنین، بر اساس گزارش سایت خبری -تحلیلی «د هیل»، در روز پنج‌شنبه، دفتر ساختمان «کانن هاوس» متعلق به کنگره آمریکا پس از به صدا در آمدن زنگ هشدار، تخلیه شد. پلیس از کارکنان کنگره آمریکا خواست تا خونسردی خود را حفظ کرده و با حفظ ایمنی از این ساختمان خارج شوند. هر چند علت این رخداد از سوی پلیس و نهادهای امنیتی کنگره اعلام نشد اما گمانه‌زنی‌های حاکی از آن هستند که با بسته‌های پستی اخیر ارتباط حتمی داشته است. در مجموع، ارسال بسته‌های پشتی به شخصیت‌های نامدار حزب دموکرات را می‌توان دومینویی به هم پیوسته و گانگستری ارزیابی کرد که می‌تواند برآینده سیاست‌های مخرب دونالد ترامپ باشد.

واکنش دولت آمریکا به بحران بسته‌های مشکوک پستی

حمله پستی به شخصیت‌های سیاسی وابسته به حزب دموکرات، دونالد ترامپ و اعضای دیگر کاخ سفید را مجبور به نشان دادن واکنش کرد. دونالد ترامپ در اولین واکنش خود واکنش به ارسال بسته‌های مشکوک به باراک اوباما و هیلاری کلینتون و دیگر افراد گفت: رهبران آمریکا باید علیه تهدیدات و «خشونت سیاسی» در کنار یکدیگر قرار گیرند.

ترامپ همچنین، تاکید کرد: من فقط می‌خواهم بگویم که در چنین مواقعی ما باید متحد شویم. ما باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و کاملا آشکار، قوی و بدون هیچ اشتباه این پیام را بدهیم که تهدیدها و اقدامات خشونت سیاسی در آمریکا جایی ندارند. وی ادامه داد: تمام تلاش دولت ما اکنون معطوف به تحقیقات درباره این مساله است، ما تمام تلاش و منابع را برای این مساله به کار گرفته‌ایم.

ترامپ افزود: ما بسیار عصبانی، ناراحت هستیم که شاهد چنین اتفاقاتی هستیم و این مساله را پیگیری خواهیم کرد و عوامل ارسال این بسته ها به دست عدالت سپرده می شوند. وی همچنین، روز چهارشنبه در سخنرانی دیگری در ارتباط با بحران مواد مخدر تاکید کرد: ایمنی مردم آمریکا بالاترین اولویت من است و با وزارت دادگستری، امنیت داخلی و پلیس فدرال جلسه ای در این باره برگزار کرده ام. وی ادامه داد: اکنون که صحبت می کنیم سرویس مخفی ما در حال بررسی این بسته ها توسط کارشناسان مواد منفجره هستند، دولت ما بر انجام تحقیق در این باره تمرکز دارد و کسانی را که مسئول این اعمال حقیر هستند به عدالت می سپارد.

علاوه بر دونالد ترامپ، مایک پنس معاون اول او هم در اظهار نظری مشابه گفت: بر روند تحقیق درباره ارسال بسته های پستی مشکوک به منزل دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا و سی ان نظارت داریم و عوامل چنین اقدامی را به دست عدالت خواهیم سپرد. وی افزود: گزارش های مربوط به بسته های مشکوک را که برای کلینتون، اوباما، سی ان ان و دیگران ارسال شده است، دریافت کردیم. ما منابع کاملی از اف بی آی، سرویس امنیتی و دیگر ماموران قانونی را مستقر کردیم. ما به نظارت بر این تحقیق ادامه می دهیم و کسانی که مسئول این کار بوده اند، به عدالت سپرده خواهند شد.

همچنین، سارا سندری سخنگوی کاخ سفید در واکنش به ارسال بسته‌های مشکوک به دفتر سی‌ان‌ان و همچنین باراک اوباما رئیس جمهور سابق و هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا در صفحه توئیتری خود نوشت: این شرایطی است که ترامپ و دولتش مدام در حال پیگیری و رصد آن هستند. این اقدامات بزدلانه قابل قبول و تحمل‌پذیر نیست.

تداوم تحقیقات نهادهای امنیتی آمریکایی

متعاقب انتشار اولین گزارش‌ها مبنی بر ارسال بسته‌های پستی مشکوک به شخصیت‌های سیاسی عضو حزب دموکرات، کمیسر اونیل، رئیس پلیس نیویورک در اظهاراتی تاکید کرد که با تمامی دفاتر مقام‌هایی که گمان می‌رود می‌توانند هدف بالقوه باشند تماس گرفته شده و از آنها خواسته شده پروتکل بررسی بسته‌های پستی را تمام و کمال انجام دهند. همزمان نیویورک کارآگاهان اف‌بی‌آی و گروه ضربت ضدتروریسم این شهر را هم مامور به تحقیقات در این باره کرد.

همچنین، بر اساس تحقیقات جدید، یکی از منابع پلیس فدرال آمریکا می‌گوید: تحقیقات درباره ۱۰ بمب لوله‌ای که برای دموکرات‌های ارشد و منتقدان رئیس جمهوری این کشور ارسال شده، به فلوریدا ختم می‌شود، در حالی که منبع دیگری می‌گوید بازرسان براین باورند طراحی این بمب‌ها از اینترنت به دست آمده است. در همین راتباط، بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، این منابع آگاه می‌گویند، تمامی این بسته‌های مشکوک از طریق سیستم پستی آمریکا ارسال شده‌اند و مقام‌های پلیس در آمریکا می‌گویند احتمالا سرنخ‌هایی از مبداء ارسال بسته‌های انفجاری پیدا کرده‌اند که به یک دفتر توزیع پستی در فلوریدا ختم شده است.

همچنین، یکی از منابع پلیس و کارشناس سابق بمب در دولت آمریکا گفته است، نحوه ساخت این بمب‌ها به صورت گسترده در اینترنت و در پروپاگاندایی که توسط گروه‌های شبه نظامی چون داعش و القاعده ارائه می‌شود، موجود است. با وجود تمام این اوصاف، می‌بایست به چند روز آینده چشم دوخت و در انتظار اعلام نتایج تحقیقات پلیس فدرال و نهادهای امنیتی آمریکایی باقی ماند. صرف‌نظر از اینکه این تحقیقات می‌تواند چه نتایجی را به همراه داشته باشد؛ کاهش محبوبیت ترامپ و افزایش انتقادات از مواضع افراط‌گرایانه او می‌توان با رشد چشم‌گیری در جامعه آمریکا همراه شود.
منبع: الوقت

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته