يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/آغاز دوئل تهران_ واشنگتن در لاهه بر سر دارایی های بلوکه شده ایران

آغاز دوئل تهران_ واشنگتن در لاهه بر سر دارایی های بلوکه شده ایران

نویسنده :  سه شنبه, 17 مهر 1397    08:35    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ پس از آنکه هفته گذشته در نهایت در پرونده شکایت ایران از آمریکا با استناد به پیمان مودت میان دو کشور قرار موقت دیوان به نفع ایران صادر شد، دیوان از روز دوشنبه بررسی شکایت ایران از آمریکا در پرونده مصادره دارایی‌های بانک مرکزی ایران را آغاز کرده است. جمهوری اسلامی ایران حدود دو سال پیش از ایالات متحده بابت توقیف دومیلیارد دلار از دارایی هایش شکایت کرده است.

به گزارش اینترنشنال به نقل از تابناک، در همین راستا، روز دوشنبه ایالات متحده آمریکا از دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست کرد شکایت ایران برای مسدود شدن 1.75 میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور به دلیل ارتباط با قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ را رد کند.
در نشست صبح روز دوشنبه دیوان لاهه که به بیان ادعاهای وکلای آمریکایی اختصاص یافت، طرف آمریکایی ایران را فاقد صلاحیت برای طرح شکایت علیه تصرف دارایی‌های خود در آمریکا دانست.

پیش دیوان عالی آمریکا تایید کرد که دادگاه‌های این کشور می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

تیم حقوقی ایالات متحده آمریکا همچنین به دلیل آنچه «جبران خسارت خانوده‌‌های سربازان جان باخته آمریکایی در لبنان» خواندند مسدود کردن 1.75 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را موجه دانستند.

وکلای آمریکایی همچنین مدعی شدند که ایران در جریان ترور چهار تن از سران حزب دموکرات کردستان ایران در رستوران میکونوس آلمان و همچنین بمب‌گذاری‌ مرکز یهودیان آرژانتین (معروف به پرونده آمیا)، طرح ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا و همچنین ناآرامی‌های بحرین نقش داشته است.

لازم به ذکر است، 1.75 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران به دلیل انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت، از سوی دیوان عالی ایالات متحده به عنوان غرامت به قربانیان و بازماندگان آن حادثه داده شده است و ایران به دنبال بازپس‌گیری این مبلغ است.

در آن حادثه که در سال ۱۹۸۳ و در پایتخت لبنان صورت گرفت، تعدادی از بستگان حدود ۲۴1 تفنگدار آمریکایی در انفجاری در بیروت کشته که واشنگتن مسئولیت آن‌ را متوجه ایران می‌داند جان خود را از دست دادند.

آغاز دوئل جدید تهران و واشنگتن در لاهه بر سر دارایی های بلوکه شده ایران/ چرا آمریکا تلاش می کند شکایت ایران را از دستور کار خارج کند!؟

در بخشی از دادخواست ایران آمده است: «ایالات متحده با این موضع که ایران حامی تروریسم است (موضعی که ایران آن را قویاً رد می‌کند) شماری اقدامات اجرایی و قانون‌گذاری اتخاد کرده است که اثر عملی آن‌ها تاثیر بر منافع و دارایی‌های ایران و موسسات ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران و برخلاف پیمان مودت و از طریق اجرای رسیدگی‌ هایی قضایی علیه ایران است.»

گفتنی است ایران باز هم جمشید ممتاز را به عنوان قاضی خود معرفی کرد.

طرف آمریکایی هم که پیشتر «دیوید کارون» را به عنوان قاضی اختصاصی انتخاب کرده بود. اما به علت فوت این قاضی، «چارلز براور» که در پرونده اخیر خروج آمریکا از برجام نیز عهده دار این مسئولیت بود، برای این پرونده مجدداً معرفی شد.

طبق اعلام دیوان لاهه، جلسات بررسی و استماع ادعاها و دفاعیات طرفین از ۸ تا ۱۲ اکتبر برگزار می‌شود.

«ریچارد ویسک»، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا در جلسه استماع روز دوشنبه گفت: «محور اقدامات مطروحه در این پرونده حقوقی را حمایت ایران از تروریسم بین‌المللی تشکیل می‌دهد.» وی از دیوان لاهه خواست شکایت ایران را رد کند. تاریخ اعلام حکم دادگاه هنوز مشخص نشده است.

دارایی‌های ایران که سال 2016 دادگاه آمریکایی حکم توقیف آن را صادر کرد در بانک سیتی‌بانک نیویورک نگهداری می شود. بانک مرکزی ایران در سال 2014 به دادگاه نیویورک برای بازگرداندن دارایی های ایران در این بانک شکایت کرده بود.

به نظر می رسد آمریکایی ها تلاش دارند تا قبل از موعد مقرر برای اعلام رای دیوان، پرونده شکایت ایران را از دستور کار دیوان خارج کنند؛ به این جهت که پیروزی ایران در این پرونده می تواند منجر به تقویت فزاینده موضع حقوقی ایران در برابر آمریکا شود؛ مسئله ای که بدون شک با توجه به نفوذ آمریکا در نهادهای بین المللی و ساختار حقوقی نظام بین الملل، چندان خوشایند این کشور نخواهد بود.

 

منبع: تابناک

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته