جمعه 3 خرداد 1398

Friday 24 May 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/ایران و سیاست اقتصادی بین المللی

ایران و سیاست اقتصادی بین المللی

نویسنده :  سه شنبه, 10 مهر 1397    13:47    سرویس نگاه از بیرون

ویسنده: ولید خدوری
اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ به رغم آن که کشورهای تولید کننده نفت درباره توانایی خود برای افزایش تولید اطمینان دارند، بازار نفت نگران است تولید کنندگان نتوانند کاهش پیش بینی شده صادرات نفت ایران را که بین یک میلیون تا یک میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه در روز از مجموع دو میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه صادرات کنونی این کشور برآورد می شود جبران کنند.
جبران کردن مقدار کاهش صادارت نفت ایران کار سختی نیست. به رغم آن که تولید نفت برخی کشورهای عضو اوپک مثل لیبی و نیجریه و ونزوئلا کاهش یافته است، کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی و امارات و کویت و عراق به اضافه روسیه دارای ظرفیت تولید مازاد هستند. ولی سناریوی دشوار این است که ایران تهدید خود را برای جلوگیری از صادرات نفت از تنگه هرمز به اجرا بگذارد که به معنای کاهش دست کم ١٥ میلیون بشکه در روز عرضه نفت به بازار است که بخش اعظم آن به کشورهای بزرگ تولید کننده نفت مربوط می شود. در این صورت جبران مقدار نفتی که از بازار حذف می شود بسیار دشوار خواهد شد و افزایش شدید قیمت نفت تاثیر زیادی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.
وزیران امور خارجه کشورهای امضا کننده توافقنامه هسته‌ای که این توافقنامه را حفظ کرده اند (شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس، ایران، و اتحادیه اروپا) روز ٢٤ سپتامبر در نیویورک بیانیه ای را امضا کردند که راه را برای حفظ توافقنامه هسته ای بعد از خروج آمریکا از آن هموار می کند.
این بیانیه امیدهایی برای حل بحران دیپلماتیک ایجاد کرد بدون آن که هیچ توافق نهایی به دست آید زیرا دستیابی به هرگونه توافقی نیازمند مذاکرات دشوار است. در این بیانیه به صراحت درباره نحوه حل بحران بدون تغییر عمده در موضع آمریکا صحبت نشده است زیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان بر مقابله با ایران اصرار می ورزد.
تلاش کشورهای بزرگ اروپایی برای ایجاد راهی برای وارد کردن نفت از ایران بدون استفاده از دلار تحولی بزرگ و مهم در سیاست اقتصادی بین المللی محسوب می شود به ویژه که چین و هند و روسیه گام هایی اولیه و محدود در این زمینه برداشته اند. طرح اروپایی ها برای خرید نفت بدون استفاده از دلار در صورتی که تصویب و اجرا شود موجب بروز اختلافی راهبردی با آمریکا و افزایش شکاف بین دوسوی اقیانوس اطلس خواهد شد.
انتظار نمی رود سیاست آمریکا در قبال ایران به زودی تغییر کند یا ایران سیاست هسته ای و موشکی خود را تغییر دهد. در عین حال این احتمال وجود دارد که اختلافات و دشمنی ها پیش از ورود به مذاکرات جدی با هدف حل اختلافات و در پیش گرفتن سیاستی جدید‏، تشدید شود. دلالان بازار نفت این دوره را دوره ای دشوار برای بازار نفت و تحولات ژئوپلتیک خاورمیانه می دانند که به معنای ادامه یافتن قیمت بالای نفت برای مدتی است تا زمانی که بازار به جای تاثیر پذیرفتن از عوامل ژئوپلتیکی دوباره تحت تاثیر عرضه و تقاضا قرار گیرد.

منبع: الحیات (انگلستان)
مترجم: اکبر زارع زاده

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته