شنبه 2 شهريور 1398

Saturday 24 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/نزدیکی چین به ایران به زیان شرکت های تولید کننده نفت در آمریکا تمام می‌شود

نزدیکی چین به ایران به زیان شرکت های تولید کننده نفت در آمریکا تمام می‌شود

نویسنده :  یکشنبه, 04 شهریور 1397    15:28    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: گریگوری برو، اویل برایس (امریکا)
اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ آمریکا در تلاش های خود برای تحریم ایران بر خواسته های خود افزوده است و شاید تلاش هایش جنگ تجاری کنونی با چین را پیچیده تر کند و بر جریان نفت در سطح جهان اثر بگذارد.
در ١٦ اوت، بریان هوک، رئیس گروه اقدام بر ضد ایران اعلام کرد هر کشوری که از ٤ نوامبر به بعد از ایران نفت خریداری کند، تحریم می شود. چین تا کنون نشان نداده است که برنامه ای برای همکاری با آمریکا در تحریم ایران داشته باشد و هوک امکان تحریم ثانویه چین را در صورت ادامه خرید نفت از ایران رد نکرده است.
در حالی که دیگر خریداران از جمله ژاپن و کره جنوبی خرید خود را کم کرده اند، چین در واقع واردات نفت خود از ایران را بیشتر کرده است.
در ماه اوت، چین تعرفه هایی را برای کالاهای آمریکایی، غیر از نفت خام، برقرار کرد.
با این حال واردات چین از محصولات آمریکا در زمینه انرژی رو به کاهش بوده و در ماه اوت هیچ نفتکش آمریکایی عازم چین نشده است. در صورت تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین، ممکن است این کشور به روسیه و ایران برای تأمین انرژی خود روی آورد. چنین اتفاقی ضربه ای بزرگ به شرکت های انرژی آمریکا می زند.
چین دومین بازار آمریکا در حوزه انرژی است که در ماه مه از کانادا نیز پیش افتاد.
در حال حاضر واردکنندگان چینی مانند یونیپک رویکرد «منتظر باش و ببین» را در پیش گرفته اند.
برای چین موقعیت انتخاب میان محصولات ایران و آمریکا در حوزه انرژی جذاب است؛ اما مزایای ژئوپلتیک نزدیک شدن به تهران بیشتر از مزایای اقتصادی استفاده از نفت خام آمریکا است.
تصمیم آمریکا به خروج از برجام و ازسرگیری تحریم های ایران محاسبات ژئوپلتیک را بر هم زده است. اتحادیه اروپا برای حفظ توافق و حفاظت از ایران در برابر تحریم ها تلاش می کند.
اما به احتمال زیاد تلاش های اتحادیه اروپا موفقیت آمیز نخواهد بود. شرکت های اروپایی پیشتر از ایران خارج شده اند. سرمایه گذاری در ایران به از دست دادن ارتباط با آمریکا آن هم در زمانی که دولت این کشور از ابزار های اقتصادی مانند تحریم و تعرفه برای اهداف سیاسی استفاده می کند، نمی ارزد.
با خروج اروپا از ایران، احتمال این که چین و روسیه جای خالی اروپایی ها را پر کنند، زیاد است.
برخی تحلیلگران پیش بینی کرده اند که چین به عنوان بزرگترین مشتری ایران، واردات نفت از این کشور را افزایش می دهد. اکنون که ژاپن و کره جنوبی واردات خود را کاهش داده اند و هند بین دو طرف مانور می دهد، فرصت برای نزدیک تر شدن چین به تهران و بهره برداری از مزایای آن مهیا است.
دولت ایران آن قدر تحت فشار هست که نتواند کمک چین را رد کند. کاهش ارزش ریال، نارضایتی داخلی و تحریم های جدید آمریکا اوضاع را بدتر کرده است. اقدام چین به نادیده گرفتن تحریم های آمریکا و کاهش خرید از آمریکا بیانگر پیامی روشن خواهد بود: این کشور مجبور نخواهد بود با سیاست های آمریکا همکاری کند و می خواهد به ایران کمک کند. نزدیک تر شدن دو کشور ایران و چین به احتمال زیاد به تحکیم روابط و تقویت اراده برای مقاومت در برابر آمریکا کمک می کند.
در نتیجه موضوعات ژئوپلتیک و انرژی، ایران، چین، روسیه و ترکیه به هم نزدیک تر شده اند و به نظر می رسد این روابط نزدیک تر یش از پیش تحکیم شوند.
این اتفاق راهبرد آمریکا را برای فشار بر ایران (و شاید تسهیل تغییر حکومت) زیر سؤال می برد. تحریم های آمریکا فقط ایران را بیش از پیش به چین نزدیک می کند.
منبع: بلومبرگ
مترجم: مهتاب نورمحمدی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته