دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/رو در روی هم: عربستان سعودی-ایران

رو در روی هم: عربستان سعودی-ایران

نویسنده :  دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397    11:45    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ دو رقيب منطقه ای ، يعني عربستان سعودی و ایران در حال حاضر به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تعدادی از درگیری های خاورمیانه حضور دارند، اين دو رقيب همچنين سياست هاي متضادي در حوزه نفت دارند.
این گزارش به مقایسه این دو کشور در چند حوزه می پردازد:

-هزينه هاي نظامي

در پنج سال گذشته، بیشتر کشورهای خاورمیانه به طور مستقیم یا غیرمستقیم در درگیری های مسلحانه اين منطقه بوده اند. حدود 32 درصد از سلاح های صادراتی ثبت شده در سراسر جهان به این منطقه وارد شده است.
عربستان هزينه هاي قابل توجه و هنگفتی در حوزه نظامي صرف مي كند. اما با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی در مورد هزینه های نظامی ایران در دست نیست، به گفته راديو فردا ايران ٧ ميليارد دلار سالانه در بخش نظامي هزينه مي كند.
عربستان سعودی، به نوبه خود، حدود 56 میلیارد دلار در اين زمينه هزینه می کند. این رقم شامل قراردادهاي اخیر با اسپانیا و ایالات متحده که ارزش آن حدود 3 میلیارد دلار است، نيست.
براساس گزارش SIPRI در سال 2017، ایران چهار سیستم دفاع هوایی از روسيه وارد كرده است.
در واقع ایالات متحده همچنان منبع اصلی صادرات سلاح به کشورهای عرب منطقه خلیج فارس است.
طبق گزارش SIPRI تقریبا 50 درصد از صادرات اسلحه بریتانیا به عربستان سعودی می رود و بیشتر اين تسليحات وارداتي توسط عربستان سعودی در جریان جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد.
اکثریت قریب به اتفاق واردات سلاح سعودی از کشورهای آمریکایی و اروپایی است.

2

-اقتصاد

ايران:

اقتصاد ایران بين سال های 2016 تا 17، نسبت به رشد سال قبل از آن، 7.4 درصد رشد داشته است.
ارزیابی صندوق بین المللی پول در ماه فوریه 2017 از این رشد این است که این افزایش ناشی از افزایش تولید نفت بود.
اما بنا بر این گزارش به رغم رشد ثبت شده، مشکلات اقتصادی به علت ضعف ساختاری در نظام مالی همچنان موجود است. در ضمن، تورم در سال 2016 به 9.5 درصد کاهش یافته است.
اما با توجه به ماهیت اقتصادهای وابسته به منابع طبیعی، رشد اقتصادي اين چنيني ضرورتا به افزايش فرصت های شغلی بیشتر برای ایرانیان تبدیل نمی شود. نرخ بیکاری در طول سال دوم در حدود 11.4 درصد است.

-عربستان:
از ژانویه 2017 تا ژانویه 2018، عربستان سعودی، با وجود تلاش های مقامات برای ایجاد تنوع اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت، رشد منفی را ثبت کرده است.
این کشور که 22 درصد از ذخایر نفت جهان را دارد، به اعضای دیگر اوپک براي کاهش تولید نفت جهت افزایش قیمت جهانی آن فشار آورده است.
به گفته بلومبرگبا توجه به اینکه بخش های غیر نفتی عربستان همچنان به مبارزه ادامه می دهند اما تنها رشد 0.6 درصدی را ثبت کرده اند.
عربستان سعودی همچنان دستور كار خود را در مورد نحوه فروش پنج درصد از تولید کننده نفتی خود یعنی آرامکو - معامله ای که می تواند بیش از 100 میلیارد دلار باشد، ادامه می دهد.
این برنامه در قلب یک برنامه اصلاحات اقتصادی بلندپروازانه صورت مي گيردتا اين کشور را از وابستگي به نفت خارج کند.
همچنین اين برنامه شامل 500 میلیارد دلار جدید در نزدیکی دریای سرخ است.
عربستان سعودي اميدوار است كه درآمد حاصل از فروش ٥ درصد از غول نفتي خود اين كشور را در بلندمدت از وابستگي به طلاي سياه خارج كند.

3

-توليد نفت
عربستان سعودي:
بر اساس داده های اوپک، پادشاهی عربستان سعودي كه غنی از نفت است بزرگترین صادر کننده نفت است و بخش نفت و گاز آن حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی خود را تامین می کند.
عربستان سعودی علاوه بر نفت، گاز طبیعی، سنگ آهن، طلا و مس را نیز صادر می کند.
این کشور بیش از 10 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند در حالیکه سه میلیون بشکه آن در داخل کشور مصرف می شود.
عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو اوپک، با وجود بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، مجبور شدند تولید خود را در تلاش برای بازگرداندن قیمت های نفت به شدت کاهش دهند.
سقوط قیمت نتیجه مازاد تولید نفت آمریکا، است که در حال حاضر در حدود نه میلیون بشکه در روز است.
این امر موجب شد تا ریاض اقدام به گسترش و تنوع اقتصاد عربستان سعودی برای رهایی از وابستگی به نفت کند.
-ايران:
دهه ها تحریم اقتصادی علیه ایران موجب شده است تا اين كشور یک رویکرد چندجانبه اتخاذ کند. با این وجود، نفت تقریبا 80 درصد از کل صادرات اين كشور را به خود اختصاص می دهد.
براساس گزارشات موسسه فايرپاور جهانی، در حال حاضر ایران بیش از چهار میلیون بشکه در روز تولید می کند که 1.8 میلیون آن برای مصرف داخلی است.
سرمایه گذاری خارجی در سال 2015 هنگامی که تحریم ها تحت یک معامله هسته ای با قدرت های جهانی در مقابل توافق ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای خود، صورت گرفت، از سر گرفته شد.
صادرات نفت از دسامبر 2015 تا ژانویه 2016 به دلیل اعمال محدودیت های هسته ای ایران، باعث افزایش دو برابري صادرات نفت شد و به حدود دو میلیون بشکه در روز رسید.
همچنین ایران و قطر بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان، پارس جنوبی را در اختیار دارند. سرزمین ایران 3700 کیلومتر مربع در خلیج فارس امتداد دارد.
توتال فرانسه در بازار گاز با شرکت ملی نفت ایران سرمایه گذاری کرده و به توسعه پارس جنوبی کمک می کند.

photo 2018 04 30 13 02 29
ایران حدود 880 میلیون مترمکعب گاز در روز تولید می کند و پیش بینی می شود تا سال 2021 اين ميزان به 1.2 میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

photo 2018 04 30 11 56 07

منبع: الجزیره

ترجمه:حسن حمزه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته