سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/رویکرد استراتژیک مشاور امنیت ملی ترامپ

رویکرد استراتژیک مشاور امنیت ملی ترامپ

نویسنده :  شنبه, 02 ارديبهشت 1396    03:36    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ شناخت رویکرد و جهان بینی رهبران و تصمیم گیران سایر کشورها را می توان یکی از عوامل کلیدی در تدوین رویکرد استراتژیک به آن کشور دانست. آمریکا از کشورهایی است که شناخت رویکرد رهبران آن برای پژوهشنده سیاست بین الملل واجد اهمیت بسیار است. هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ که بسیاری نقش او را در طراحی حمله موشکی اخیر به سوریه و در پی ریزی سیاست های جدید آمریکا در عراق و افغانستان کلیدی می دانند، درکی ویژه از امنیت بین الملل و رفتار استراتژیک آمریکا دارد. شناخت این رویکرد برای محققیقن سیاست بین الملل بسیار ضروری است. یادداشت حاضر که با تکیه بر سخنرانی های وی تدوین شده، معطوف به تبیین نگرش او به صحنه استراتژیک جهانی است و نیز آثار احتمالی این نگرش بر موقعیت ایران.

مولفه های کلیدی رویکرد استراتژیک مک مستر

١- تعطیلات تاریخ که از دوره پس از جنگ سرد آغاز شد، به پایان رسیده و درگیری های ژئوپولتیک بار دیگر به موتور سیاست بین الملل تبدیل شده اند. پهنه اوراسیا کانون درگیری های ژئوپولتیک آینده خواهد بود.
٢-ژئوپولتیک درگیری در جهان دگرگون شده است و ریسک درگیری های سیستمیک (به معنای درگیری میان قدرت های بزرگ) به بالاترین حد در ٧ سال گذشته رسیده است. چین و روسیه به عنوان دو قدرت تجدیدنظر طلب در پهنه اوراسیا نفوذ خود را افزایش می دهند و با سرمایه گذاری بر درگیری هایی که در سرزمین های بی دولت یا دارای دولت ضعیف رخ می دهد، قدرت آمریکا را پخش کرده و به چالش می کشند.
٣-الگوی رفتار استراتژیک روسیه از سال ٢٠٠٨ بدین سو دگرگون شده است. محور رفتار جدید روسیه را جنگ های محدود و کم شدت، گسترش سرزمینی و تثبیت مواضع جدید و مذاکره از موضع جدید با غرب تشکیل می دهند. تا کنون روسیه در گرجستان و اوکراین این استراتژی را به پیش برده است. افزون بر این روسیه با ابزارهای پیچیده از جمله حملات سایبری و دخالت در انتخابات تلاش می کند تا بنیان های نظم بین الملل لیبرال را به چالش بکشد و فروپاشاند. اکنون سوال کلیدی پیش روی غرب چگونگی ایجاد بازدارندگی در برابر رفتار استراتژیک جدید روسیه است.
٤-تهدید دیگر چین است که رفتار استراتژیک خود را بر محور تولید و نمایش قدرت در دریا استوار کرده است. چین در دریا توسعه طلبی سرزمینی را آغاز کرده است و می کوشد با ساخت جزایر مصنوعی موقعیت استراتژیک خود در برابر آمریکا را تقویت نماید. رفتار چین تا حدی به روسیه شبیه است بدان معنا که چین می کوشد با تسلط بر زمین، برتری هوایی کسب کند، همان اقدامی که روسیه در اوکراین انجام داده و با تسلط بر زمین، برتری هوایی را تثبیت کرده است. چین در دریای چین جنوبی همین رفتار را انجام می دهد. افزون بر این چین با استفاده از ابزارهای پیچیده ای چون حملات سایبری و سیاست های اقتصادی می کوشد تا بنیان های نظم بین الملل لیبرال را تضعیف نماید. چین بزرگترین سارق مالکیت معنوی در تاریخ بشر است و به طور وسیعی اسرار فناورانه و نظامی غرب را سرقت می کند. به موازاتی که چین در این حوزه به پیش می رود، برتری فناورانه آمریکا در مقابل این کشور که مهمترین اهرم در رقابت استراتژیک است تضعیف می شود و این خطرناک است.
٥-کره شمالی یک قدرت نظامی متعارف و هسته ای قابل توجه و در عین حال یک دولت ورشکسته است و همین عوامل وضعیت این کشور را پیچیده می کند. باید برتری نظامی آمریکا در شبه جزیره کره را حفظ کرد
٦-ایران با اعتماد بنفس بیشتر و با تکیه بر جنگ های نیابتی همچنان آمریکا را به چالش می کشد. ایران بی ثباتی منطقه را به عنوان فرصتی استراتژیک جهت بسط نفوذ خود می بیند. ایران در حال تکثیر مدل حزب الله در منطقه است، بدان معنا که یک گروه شبه نظامی را در درون یک دولت ضعیف بوجود می آورد، به تدریج آن را به قدرتمندترین گروه در درون آن کشور تبدیل می کند و از این طریق اراده خود را بر آن کشور تحمیل می کند. این گروهها خارج از کنترل دولت آن کشور هستند و اگر آن دولت بخواهد خلاف منافع ایران رفتار کند این گروهها به آن فشار می آورند. حوثی های یمن و گروههای مسلح عراقی ادامه مدل حزب الله هستند.
٧-داعش یک تهدید پیچیده و چندوجهی است که مقابله با آن زمانبر و دشوار است. داعش تمرکز خود را بر افراد آسیب دیده، حاشیه نشین و مستعد شورش در نقاط مختلف جهان قرار داده و حوزه عملیاتی خود را نیز جهانی تعریف کرده است. داعش در ضمن به گسترش نفوذ ایران و روسیه به طور غیرمستقیم کمک می کند.
٨- در پیامد این تحول، ریسک های امنیت ملی آمریکا و نیز امنیت بین الملل در حال افزایش است. ما وارد دوره افزایش ریسک در امنیت بین الملل شده ایم
٩-توانایی ها و قابلیت های نظامی آمریکا و متحدین این کشور در این دوره پرریسک رو به کاهش است. تداوم این روند می تواند آسیب های جدی به امنیت ملی آمریکا وارد نماید
١٠-عامل دیگری که در دوره افزایش ریسک، توان نظامی آمریکا را تهدید می کند، کاهش توجه و کاهش منابع در مدرنیزه کردن نیروهای نظامی این کشور است، زیرا این کاهش توجه به مدرنیزاسیون نیروی نظامی با توجه روزافزون رقبا و دشمنان آمریکا به مدرن سازی نیروی نظامی همزمان شده است.
١١-همه تهدیداتی که علیه آمریکا وجود دارند در چند نکته مشترکند: آنها برای کنترل سرزمین، منابع و مردم با آمریکا درگیرند و باید ارتش آمریکا را براساس این سه محور تقویت کرد.
١٢-باید نیروی زمینی ارتش آمریکا را تقویت کرد. البته تهدیدات کنونی پیچیده و چندوجهی هستند و تقویت ارتش آمریکا نیز باید به روش های نوین و چندوجهی صورت گیرد.
١٣-باید موتلفین آمریکا را تقویت نمود و از درگیری ناخواسته آنان جلوگیری کرد.
١٤-ایجاد بازدارندگی موثر در قبال قدرت های تجدید نظرطلب(روسیه، چین و ایران و کره شمالی) ضرورت استراتژیک است. بازدارندگی در خط مقدم و بازدارندگی از طریق ممانعت از دسترسی، در مقابل قدرت های تجدید نظر طلب و بویژه روسیه ضروری است.
١٥-برای مدرنیزه کردن ارتش باید در وهله نخست شناخت تئوریکی از درگیری های آینده و ماهیت آنها کسب کنیم. در وهله بعد روش های مقابله با این تهدیدات را یاد بگیریم و در نهایت تجهیزات و تسلیحات ارتش را برای مقابله با این تهدیدات نوسازی نماییم.
١٦-جنگ افغانستان به ما یاد داد که تثبیت دستاوردها بخش کلیدی در هر استراتژی نظامی است و اگر آن را فراموش کنیم به نتایج مورد نظر نخواهیم رسید.
افزونه تحلیلی
-مک مستر درک استراتژیک فرموله شده و دقیقی از نظم بین الملل کنونی و درگیری های ژئوپولتیک حال و آینده آن دارد
-درک او بسیار از متون ژئوپولتیک و بویژه مباحثی که اوراسیا را به عنوان منطقه کلیدی و بسیار مهم برای برتری ژئوپولتیک تعریف می کند متاثر است. به دیگر سخن او با عینک ژئوپولتیک به جهان نگاه می کند و از این زاویه مسائل را تحلیل می کند.
-روسیه و چین را کلیدی ترین تهدیدات پیش روی آمریکا بر می شمارد و ایران و کره شمالی را تهدیدات چندان کلیدی ای نمی داند.
-جهان پیش رو را مملو از بی ثباتی و تنش و ریسک برای آمریکا می بیند و بر نوسازی دکترینی و تسلیحاتی ارتش آمریکا برای مقابله با این تهدیدات تاکید می ند.
-برخلاف ترامپ از اهمیت شبکه ائتلافی آمریکا در جهان آگاه است و بر لزوم حفظ آن تاکید می نهد.
-ایران را به عنوان یک چالشگر منطقه ای و قابل مهار تعریف می کند و در قیاس با چین و روسیه چندان اهمیتی برای آن قایل نیست.
-ایران باید بکوشد تا هرچه بیشتر در حاشیه دستور کار استراتژیک تیم ترامپ قرار گیرد. حرکاتی که ایران را از حاشیه به متن این دستور کار بیاورد خلاف مصلحت استراتژیک کشور و منافع عامه مردم است.

این مطلب و دیگر مطالب بخش نگاه از بیرون نمایانگر رویکرد «اینترنشنال» نیست و تنها جهت گشایش باب مفاهمه و اطلاع از مواضع دیگر پژوهشگران و سیاست گذاران است.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته