دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/روسیه حملۀ موشکی به سوریه را به ایران و حزب الله خواهد فروخت

روسیه حملۀ موشکی به سوریه را به ایران و حزب الله خواهد فروخت

عکس آرشیوی است عکس آرشیوی است
نویسنده :  شنبه, 25 فروردين 1397    19:33    سرویس نگاه از بیرون

احمد زیدآبادی
 اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ موج نخست حملات موشکی متحدان غربی علیه برخی مراکز نظامی در سوریه به پایان رسید. این حملات اگر به صِرف "انتقامجویی" از آنچه که "استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان" تعبیر می شود؛ صورت گرفته باشد؛ بعید است که تغییر عمده ای در معادلۀ بسیار پیچیدۀ بحران سوریه پدید آورد. با این حال، به نظر نمی رسد که هدف از این حملات فقط انتقامجویی بوده باشد.
اگر منظور از موشکباران تنها انتقامجویی از حملات شیمیایی بود؛ این میزان از سرعت عمل ضرورت نداشت.


به نظر می‌رسد متحدان غربی از طریق حملات خود، در پی تغییر توازن قوا در سوریه و گشودن راهی دیپلماتیک برای برکناری بشار اسد از قدرت هستند. گشودن چنین راهی جز از طریق همکاری روسیه امکانپذیر نیست.
روسیه چندین سال است که خود را درگیر مذاکراتی با نیروهای خارجی و داخلی دخیل در بحران سوریه با هدف ورود به دوران انتقالی برای بازگشت ثبات کامل به این کشور کرده است؛ اما در عمل هنوز گام مؤثری به جلو برنداشته است.


مهمترین مانع پیش روی روسیه، ظاهراً سرسختی بشار اسد برای حفظ موقعیت خود و پشتیبانی ایران و گروههای متحدش از این سرسختی است. بنابراین، از این جهتِ خاص، شاید روسیه از اتفاقی که بشار اسد و حامیانش را به انعطاف وادار سازد؛ چندان ناخشنود نباشد و آن اتفاق، می تواند حملات آمریکا و متحدانش باشد!
بدین ترتیب، می توان حدس زد که هدف اصلی از حملۀ موشکی قدرت های غربی به سوریه، ایجاد زمینه ای برای آغاز سریع تر دوران انتقالی است. به نظرم اگر نقش روسیه در روند برنامه ریزی دوران انتقالی همچنان از سوی غربی ها به رسمیت شناخته شود؛ مسکو بی میل نخواهد بود که با بهره گیری از حملات موشکی اخیر، اسد را برای انعطاف در مذاکره با مخالفانش تحت فشار قرار دهد.


با این حساب، اگر مسکو عزم خود را برای فشار بر اسد به منظور آغاز دوران انتقال سیاسی در سوریه به نمایش بگذارد؛ حملات نظامی آمریکا و متحدانش، هم به هدف خود رسیده و هم تکرار نخواهد شد.
این اما فقط یک سوی ماجراست. از زوایه ای دیگر، فشار روسیه به اسد می تواند سبب اصطکاک در روابط مسکو با ایران و حزب الله لبنان شود. در حقیقت، دست روس ها در سوریه آنقدرها هم باز نیست و آنها بدون پشتیبانی نیروهای متحد ایران در سوریه بخصوص حزب الله قادر به ایفای نقش مؤثری در آن کشور نیستند.
در واقع اینجاست که گره بحران تا اندازه ای کور می شود. از این رو، در صورت ناتوانی و یا فقدان ارادۀ روسها برای آغاز دوران انتقالی معنادار در سوریه، حملات متحدان غربی به دلایل و بهانه های مختلف ادامه خواهد یافت تا روزی که این توانایی و اراده به ظهور برسد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته