پنجشنبه 22 آذر 1397

Thursday 13 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/وحشت در واشنگتن: بغداد با ایران اتحاد نظامی تشکیل می دهد

وحشت در واشنگتن: بغداد با ایران اتحاد نظامی تشکیل می دهد

نویسنده :  چهارشنبه, 09 اسفند 1396    09:13    سرویس نگاه از بیرون

نویسنده: آیدین مهدیف

 

اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ زمانی که در ماه مارس سال ٢٠٠٣ میلادی، بوش کوچک جنگ در عراق را آغاز کرد، او به هیچ وجه فکر نمی کرد که بعد از تقریبا گذشت ١٥ سال، رژیم دست نشانده بغداد، واشنگتن را به چالش بکشد و با ایران، دشمن قسم خورده امریکا، اتحاد نظامی تشکیل دهد. اما، در حال حاضر، دقیقا چنین اتفاقی در شرف وقوع است: در برابر دیدگان امریکایی ها، بغداد به متحد نظامی تهران تبدیل می شود.

البته، این بدترین رویداد برای امریکا نیست. کابوس دونالد ترامپ می تواند تشکیل اتحاد منطقه ای ضد امریکایی شامل ایران، عراق، سوریه و روسیه باشد. در هر صورت، اخیرا، سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی نظامی آیت الله علی خامنه ای فرمانده کل قوای ایران، تشکیل چنین اتحادی را پیشنهاد کرده است. به سخن دیگر، به بغداد، تبدیل شدن به شرکت کننده چهارم در محور ژئو سیاسی موجود مسکو – تهران – دمشق پیشنهاد می شود.
در روزهای اخیر، وزارت دفاع ایران از آمادگی خود برای ارسال تکنیک نظامی و تجهیزات به بغداد در چارچوب یادداشت تفاهم دو جانبه پیرامون تعامل متقابل در زمینه تدافعی و همکاری نظامی سخن گفته است. سردار سرتیب سید حجت الله قریشی، معاون وزیر دفاع ایران، اعلام کرده است: «طرف ایرانی مساعدت نظامی به عراق و از جمله، ارسال سلاح، جهیزات نظامی، وسایل نقلیه زرهی و توپخانه را پیشنهاد کرده است. طرفین همچنین، پیرامون تشکیل کمیته های تخصصی و ویژه در راستای هر یک از مقوله ها برای مطالعه این پیشنهادات، تصویب آنها و انتخاب تسلیحات و تجهیزات لازم به توافق رسیده اند».
گفتنی است که در هفته جاری، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، بیانیه ای صادر کرده که آشکارا، باب طبع دونالد ترامپ نبوده است. نخست وزیر عراق تصریح کرد: «دولت عراق اجازه نخواهد داد، از خاک کشور ما علیه ایران حمله شود. ما به هیچ وجه، اجازه نخواهیم داد تا از خاک عراق علیه ایران استفاده شود، چه این حمله از سوی ناتو باشد و چه، از سوی کشوری دیگر».


هدف از این بیانیه کاملا روشن است: اگر دونالد ترامپ به هر طریقی، برای آغاز حمله نظامی علیه ایران بهانه ای به دست آورد، او نباید روی کمک بغداد حساب کند. ژنرال های امریکایی هرگز فکر نمی کردند که دوستی میان نظامیان عراقی و ایرانی بیش از حد عمیق شود. برای نمونه، در ماه اکتبر سال ٢٠١٧ میلادی، برای نخستین بار طی ٣٨ سال اخیر، ایران و عراق رزمایش مشترکی در استان کرمانشاه برگزار کردند که در نزدیکی کردستان عراق واقع است. در این رزمایش نظامی، تانک ها، توپخانه، هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماها وارد عمل شده بودند.
عامل اصلی در قرابت بغداد و تهران، برگزاری همه پرسی در کردستان عراق بود که در روز ٢٧ ماه سپتامبر سال ٢٠١٧ میلادی، انجام شد. ایران به نشانه همبستگی با دولت عراق، با اعلام حمایت کامل خود از تمامیت ارضی عراق، برگزاری این همه پرسی را محکوم کرد. افزون بر آن، تهران نشان دادن مساعدت نظامی به بغداد در صورت بحرانی شدن روابط میان دولت عراق و رهبران کردستان عراق را پیشنهاد کرده است.
و اما، واشنگتن چه؟ چرا واشنگتن در قبال قرابت نظامی بغداد و تهران واکنش نشان نمی دهد؟ این تصور مطرح است که در کاخ سفید و کاپیتول هیل آشکارا، از سیاست رسمی بغداد به وحشت افتاده اند. آیا بوش کوچک در جنگ عراق مبلغ یک تریلیون دلار از جیب مالیات دهندگان امریکایی را برای این هزینه کرده بود که دولت دست نشانده در بغداد با تهران اتحاد تدافعی تشکیل دهد که دونالد ترامپ آن را «پشتیبان مالی تروریسم» می خواند؟


منبع: عصر دیپلماسی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته