دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/تحلیل گران اسرائیلی: ما هزینه غیبت آمریکایی ها در منطقه را می پردازیم

تحلیل گران اسرائیلی: ما هزینه غیبت آمریکایی ها در منطقه را می پردازیم

نویسنده :  دوشنبه, 23 بهمن 1396    12:51    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال_سرویس نگاه دیگران/ تحلیل گران اسرائیلی، از جمله تحلیل گر امور بین الملل کانال تلویزیونی 10 اسرائیل،نداف ایال گفت: بالا گرفتن تنش های اخیر با ایران نشان می دهد که اکنون اسرائیل هزینه عدم حضور امریکا در منطقه را پرداخت می کند و این دقیقا همان چالش استراتژیک است.
به گزارش اینترنشنال به نقل از العربی الجدید، ایال در حساب توئیتری خود نوشت: تنش اخیر نشان داد که تأثیر غیبت آمریکا برای دولت اسرائیل بیشتر از تاثیر مداخله روسیه در سوریه است.
وی افزود اگر چه دوران غیبت امریکا در منطقه از باراک اوباما شروع شد ولی در دولت ترامپ شدت بیشتری گرفت.
وی خاطر نشان کرد: در حالی که چشم تمام جهانیان به سمت منطقه ما نظاره گر است، تمام تمرکز دولت آمریکا بر قضیه تعرض یک دستیار ترامپ به همسر سابق خود قرار گرفته است.
از سوی دیگر، آلون بن دیوید، مفسر امور نظامی در کانال تلویزیونی دهم، گفت: مهلت دادن آمریکا به روسیه برای زدن حرف اخر در سوریه، همان چیزی است زمینه را برای ایران فراهم کرد تا اسرائیل را بیشتر تهدید کند.
بن دیوید در گزارشی که این شبکه تلویزیونی شب گذشته پخش کرد، هشدار داد که عدم حضور ایالات متحده حاشیه مانور در برابر روسیه را گسترش می دهد، و آنها را نسبت به منافع اسرائیل بی تفاوت می کند.
اما یهودا یفرحی، تحلیل گر روزنامه "میکور ریچون" گفت که رویدادهایی که در منطقه شمال رخ داد، فرصتی برای نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، برای قانع کردن ترامپ برای تأیید مداخله سریع و ابطال تأثیر حضور روسیه در سوریه است.
یفرحی در توییتر نوشت که حوادث اخیر در شمال، می تواند توجیهی جهت لغو توافق هسته ای برای واشنگتن و شکل گیری یک نظم جهانی جدید را فراهم کند.
اضافه بر این ژنرال ایلی بن رابین، فرمانده پیشین جبهه داخلی ارتش اسرائیل، هشدار داد که عرصه مدنی برای مواجه با جنگ جدیدی در شمال آماده نیست.
وی در مصاحبه ای با سایت "واللا" خاط نشان کرد که عمق غیرنظامی اسرائیل باید آماده شود تا بتواند در برابر هر گونه درگیری عمده بعدی آسیب پذیر نباشد.
از طرفی حامی شلیف تحلیل گر روزنامه هآرتص گفت: هیچ کس به نتایج حملات دیروز در داخل قلمرو سوریه توجه نکرده است، بلکه توجه تمام رسانه های بین المللی به سرنگونی یک هواپیمای اسرائیلی در عمق خاک اسرائیل است.
شلیف گفت: "تصاویری که تخریب هواپیمای اسرائیلی را تایید می کند به نتانیاهو هشدار می دهد که نقص در اجرای وظایف نظامی می تواند منجر به نابودی آیندۀ سیاسی نخست وزیر شود.
وی تاکید کرد که ایرانی ها از طریق تصاویر نابودی هواپیما توانستند در جنگ رسانه اي، گرچه اسرائیل خسارات های سنگینی را به مواضع پدافند هوایی سوریه وارد کنند، پیروز شوند.
علاوه بر این، معاون سابق "موساد" عمیرام لیفین، گفت: تنش هایی که دیروز اتفاق افتاد پایان نیافته است، بلکه این آتش بسی موقتی برای یک مقطع زمانی کوتاه است.
وب سایت معاریف به نقل از لیفین در مطلبی نوشت: که شانس به نفع اسرائیل بازی کرد، چرا که خلبانان هواپیما زنده مانده اند و باید از این حادثه درس عبرت گرفت.
امنون لورد، تحلیل گر روزنامه "اسرائیل هیوم" نیز گفت: آنچه که دیروز اتفاق افتاد، این است که اولین بار است اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی حزب الله به سلاح های کیفی و جلوگیری از تمرکز ایران در سوریه، در زمینه هواپیماهای جنگی هزینه پرداخت می کند.
در تحلیل منتشر شده توسط این روزنامه، لورد تایید کرد که این بسیار واضح است که گام های دیپلماتیک انجام شده توسط رهبر اسرائیل، تهدیدها توسط وزیر جنگ، آویگدور لیبرمن و فرماندهان ارتش، و تعداد زیادی عملیات انجام شده توسط اسرائیل در عمق خاک سوریه ، منجر به بازدارندگی ایران نشده است.
این تحلیل گر هشدار داد تهدیدات اسرائیل که به سطوح بالا رسیده است، نتایج عکسی به دنبال داشته است و این ممکن است منجر به این شود که ایران نشان دهد که هیچ ترسی از اسرائیل نداشته و ندارد.
وی افزود نتیجه گیری که باید به دست آید این است که تهدید ناشی از قصد ایران برای ساخت کارخانجات موشک های نقطه زن در لبنان با دیپلماسی خنثی نخواهد شد و بر این نکته تاکید کرد که اسرائیل باید با اقدامات نظامی برای از بین بردن این خطرات اقدام کند.
مترجم: حسن حمزه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته