پنجشنبه 24 آبان 1397

Thursday 15 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/چهار موقعیتی که برنده واقعی جنگ نفوذ در خاورمیانه را روشن می‌کنند

چهار موقعیتی که برنده واقعی جنگ نفوذ در خاورمیانه را روشن می‌کنند

نویسنده :  شنبه, 04 آذر 1396    14:39    سرویس نگاه از بیرون

اختصاصی اینترنشنال- سرویس نگاه دیگران/ عربستان سعودی در آستانه جنگ در خاورمیانه است و رخدادهای اخیر مانند استعفای حریری و شلیک یک موشک بالستیک از یمن به‌سوی ریاض نشان‌دهنده عصر جدیدی از اقدام علیه منافع ایران در خاورمیانه است.

بر اساس گزارش «فارن پالیسی» آمریکا، تحرکات غیرمنتظره و ناگهانی شاهزاده محمد بن سلمان در چندین جبهه نشان‌دهنده واکنش‌های سریع و هم‌زمان در برابر دشمنانش است اما تاکنون از این اقدامات نتایجی به دست نیاورده است و فقط به افزایش بحران منجر شده است و این در حالی است که به نظر نمی‌رسد بن سلمان هنوز یک فرمول مناسب برای مقابله با برتری ایران پیدا کرده باشد.

رویترز در گزارشی تحلیلی، این اقدامات عربستان را در راستای سیاست خارجی تهاجمی تازه به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان، که مشتاق است به‌طور مستقیم سیاست‌های ایران در منطقه را به چالش بکشد، تعریف می‌کند.

اما استعفای حریری و تنش‌ها با ایران در مورد جنگ یمن، علیه شاهزاده و مشاورانش نتایج عکسی داشته است. عدم‌حمایت رهبران عرب از اقدامات شدید علیه ایران و حزب‌الله نشان می‌دهد که تعداد اندکی از متحدان سعودی آمادهٔ مقابله مستقیم با ایران هستند.

درگیری بین عربستان سعودی و ایران در سراسر خاورمیانه تشدید می‌شود؛ منطقه‌ای که شاهد فروپاشی جزئی کشورها، ازجمله عراق و لبنان، و یا فروپاشی کامل در سوریه و یمن، که در آنها جنگ در ویرانه‌ها در حال وقوع است. جایی که مواضع ریاض و تهران در هر یک از این مناطق با یکدیگر متعارض است، اما ایران تاکنونبرتری خود را در جنگ هژمونی نشان داده است.

در لبنان شکست ائتلاف ۱۴ مارس که از سمت عربستان حمایت می‌شود و حوادث مه ۲۰۰۸ که باعث استیلای حزب‌الله بر مناطق غربی بیروت و حاشیه‌های پایتخت شد نشان‌دهندهٔ شکست متحدین عربستان در قبال متحدان ایران بود.

همچنین حزب‌الله بعد از ورود به جنگ سوریه ثابت کرد که نمی‌تواند به شرکا در نظام سیاسی لبنان تسلیم شود.

علاوه بر این، کنترل حزب‌الله بر کابینه، که در دسامبر 2016 شروع به کار کرد، و انتخاب میشل عون که موردحمایت حزب‌الله است به‌وضوح قدرت نفوذ ایران در لبنان و افزایش آن را تداعی می‌کند.

تعلیق کمک‌های مالی نیروهای مسلح لبنانی توسط ریاض و پشتیبانی آن از استعفای حریری، به رسمیت شناختن این واقعیت توسط عربستان را بازگو می‌کند.

ایران با تأمین منابع مالی، نیروی انسانی و اعطای مشورت به دولت بشار اسد، نقش بنیادینی در ثبات آن ایفا کرده و قدرت را برای شکست دادن رقیبان خود، فراهم کرده است.

اما در نقطه مقابل، تلاش‌های دولت‌های عربی سنی برای کمک به مخالفان، که عربستان سعودی نقش مهمی در آن داشت، منجر به هرج‌ومرج و افزایش گروه‌های سلفی رادیکال شده است.

در عراق، سپاه پاسداران نیز نیروی نظامی مستقل تحت نام «الحشد الشعبی» را متشکل از 120،000 نفر توسعه داده است. البته این گزارش تأکید می‌کند که تمام نیروهای حاضر در حشد الشعبی متمایل به ایران نیستند اما گروه‌های اصلی شیعه در آن، یعنی کتائب حزب‌الله، سازمان بدر و عصایب اهل الحق، به‌طور مستقیم وابسته به سپاه پاسداران ایران‌اند.

ایران از برتری سیاسی در بغداد نیز برخوردار است. حزب حاکم که حزب الدعوه اسلامی است از ایران پشتیبانی می‌کند، در حالی که سازمان بدر، وزارت کشور را تحت کنترل خود دارد که این امر موجب شد تا اجازه ندهد با نیروهای مسلح رسمی ادغام شود، و از آموزش و تجهیز ایالات متحده نیز استفاده کند.

در همان زمان، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در اواخر ماه اکتبر به ریاض سفر کرد. این نخستین سفر نخست‌وزیر عراق به ریاض بعد از ربع قرن، بود.

در مقابل، معلوم نیست که سعودی‌ها ابزار دیگری جز پمپاژ پول برای ایجاد متحدان سیاسی جدید در عراق داشته باشند.

در یمن، سعودی‌ها با مداخله مستقیم نظامی جنگیدند، اما نتایج غیرقابل‌قبول بود.
اگرچه «انصار الله»، که از حمایت ایران برخوردار است با مقاومت ائتلاف عربستان در جنگی که از سال 2015، شروع شده و تلاش کرده انصار الله را از نزدیک شدن به تنگه استراتژیک باب المندب دور نگه دارد، شکست خورده است، اما این عربستان را وارد جنگی کرده است که هیچ آینده‌ای برای حل آن متصور نیست.و این به معنای آن است که ایرانیان در لبنان، سوریه، عراق و یمن در حال حاضر پیروز هستند.

این گزارش می‌گوید از زمانی که محمد بن سلمان زمام امور را به دست گرفت، اقدامات وی در راستای تهدید نفوذ حزب‌الله در لبنان و تهدید متحدان ایران در یمن بود

اگرچه این مراحل نمادین مهم باشند، اما آنها نیرویی که ریاض به آن دارد لازم دارد را تاکنون فراهم نکرده است و این نیاز به تعامل متحدان خود با آنها، به‌ویژه امریکا، برای مقابله بانفوذ ایران است.

منبع: اسپوتنیک

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته