پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/معرفی دو کتاب: تعامل در عدم قطعیت، بطن سیاست خارجی هند

معرفی دو کتاب: تعامل در عدم قطعیت، بطن سیاست خارجی هند

نویسنده :  یکشنبه, 15 اسفند 1395    00:45    سرویس نگاه از بیرون

زهرا بهرامی

تعامل با یک جهان مبهم
 بیلاهری کاسیکان
 گزینه ها: در بطن سیاست خارجی هند
 شیوشانکار منون

اختصاصی اینترنشنال-سرویس نگاه دیگران/ بیلاهری کاسیکان نویسنده کتاب تعامل با یک جهان مبهم، یکی از دیپلمات های ارشد سنگاپور است. این کتاب مجموعه سخنرانی های وی بین ژانویه تا می 2016 می باشد. کاسیکان در این کتاب به ارزیابی محیط بین الملل در دوره پسا جنگ سرد، به ویژه ماهیت روابط چین- امریکا می پردازد. تعامل با یک جهان مبهم در اکتبر سال 2016 توسط انتشارات علمی جهانی منتشر شد.
کتاب گزینه ها: در بطن سیاست خارجی هند اثرشیوشانکار منون توسط انتشارات موسسه بروکینگزدر سال 2016 منتشر شد. منون؛ نویسنده این اثرمشاور اسبق امنیت ملی هند و فردی برجسته در موسسه بروکینگز است.منون در این اثر به گزینه های پیش روی تصمیم گیرندگان سیاست خارجی هند در برخی مسائل تعیین کننده می پردازد. در ادامه مروری بر این دو اثر می آید:
شرایط محیطی جهان بینی واقع گرایی را بر سنگاپور کوچک تحمیل می کند، و کمتر کسی این مطلب را بهتر از کاسیکان، دیپلمات برجسته ای که در سال 2013 از وزارت خارجه این کشور بازنشسته شد، بیان می کنند. مجموعه سخنرانی های گردآوری شده در این کتاب مملو از نکات ظریف است. " کشورهای کوچک جنوب شرقی آسیا قرن ها در دل رقابت قدرت های بزرگ روزگار سپری کرده اند" او می افزاید :" ایجاد موازنه، شانه خالی کردن و سواری گرفتن در سرشت سیاست خارجی ما جای گرفته است."
واشنگتن و بیجینگ برای سازش با هم راهی پیدا خواهند کرد چرا که نه واشنگتن می تواند چین را محصور کند و نه چین می تواند ایالات متحده امریکا را از آسیا بیرون بیندازد. اما او کشورهای کوچکتر منطقه را متوجه این مطلب می کند که " هزینه معاملات و معادلات قدرت های بزرگ را کشورهای کوچک می پردازند." او جهان شمولی ارزش های غربی را زیر سوال می برد و چین را سرزنش می کند که یک قدرت بزرگ" نمی تواند بدون روشن ساختن مقاصد و اهدافش تا ابد تصویری از خود بعنوان یک قربانی ارائه دهد." او همچنین برای عزیز کردن خود نزد مخاطبان علمی اش اظهار داشت که " هر گونه تشابه بین آنچه آموختم و آنچه برای امرار معاش بدان پرداختم تقریبا تصادفی بوده است."
منون یک رئالیست از یک کشور بزرگ است. او در پست های سفارتی هندوستان و بعنوان وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی کار کرده است. او از ماجراهای داخلی اتفاقاتی می گوید که خود در آن نقش کلیدی ایفا کرده، نظیر معاهده 1993 صلح وآرامش مرزی با چین و توافق هسته ای سال 2005 با ایالات متحده و همچنین واکنش های هند نسبت به حملات تروریستی تحت حمایت پاکستان، مداخلات نظامی و دیپلماتیک ناموفق در جنگ های غیر نظامی سریلانکا، و اتخاذ سیاست هسته ای " عدم استفاده نخست".
اگرچه فرآیندهای سیاست گذاری در هند سریع نیست اما منون به خوبی استدلال می کند که دولت قادر است با اتخاذ "رویکردی کاملا رئالیستی و حفظ ظواهر آرمانگرایانه" ابتکارات جسورانه ای را به کار ببندد. این تا حدی بدان علت است که سیاست خارجی یک کشور با نظام دموکراسی همانقدر که مستلزم مذاکره با نیروهای خارجی است، به گفتگو با نیروهای داخلی نیز نیاز دارد. اگر چه اعمال بازدارندگی علیه پاکستان همچنان یک ضرورت است اما منون استدلال می کند که تمرکز سیاست خارجی هند به طرف رقابت با چین تغییر پیدا کرده است، به همین علت هند با ایالات متحده امریکا "مشارکتی عادی" ایجاد کرده است. منون توصیه می کند که هند در تعاملاتش با چین می بایست تا حد امکان بدنبال منافع مشترک باشد و " و اگر موانعی وجود داشت... از آن اجتناب کند، حذفش کند، تا حصول راه حل نهایی با آن مدارا کند، وآن را تغییر دهد."

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته