پنجشنبه 24 آبان 1397

Thursday 15 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/نگاه دیگران/نخست‌وزیر سابق استرالیا: ترامپ قافیه را به چین باخته است

نخست‌وزیر سابق استرالیا: ترامپ قافیه را به چین باخته است

نویسنده :  جمعه, 26 آبان 1396    23:35    سرویس نگاه از بیرون

اینترنشنال- نگاه دیگران/ کوین راد نخست‌وزیر سابق استرالیا که از چین شناسان و آسیاپژوهان بنام نیز محسوب می‌شود، در رابطه با جایگاه ایالات متحده در آسیا مقاله‌ای مفصل نوشته است و کوشیده تا سفر ترامپ به آسیا را که طولانی‌ترین سفره یک رئیس‌جمهور آمریکایی به این منطقه در دهه‌های اخیر است را ارزیابی کند. اینترنشنال نگاهی داشته است به نکات کلیدی و قابل‌تأمل مقاله که در ادامه می‌خوانید:

1- سخنرانی‌های ترامپ در سفر طولانی آسیا به‌ویژه سخنرانی‌ای که در اجلاس سران آسیای شرقی در ویتنام صورت داد بر تردیدها نسبت به تعهدات درازمدت آمریکا به امنیت مؤتلفین خود در این منطقه افزود. البته او در ژاپن و کره جنوبی تلاش کرد به این دو کشور در مورد مقابله با تهدیدات کره شمالی اطمینان دهد.

2- شکست دو حزب آمریکا در تداوم بخشی به عضویت آمریکا در موافقت‌نامه مشارکت فراپاسیفیکی، پیامدهای تراژیکی برای تجارت منطقه به‌خصوص موقعیت متحد آمریکا در اقتصاد این منطقه در بر خواهد داشت. این موقعیت هنگامی دردناک‌تر میگردد که توجه داشته باشیم آمریکایی‌ها هیچ جایگزینی برای این موافقت‌نامه ارائه نکردهاند.

3- آمریکا رهبری تجارت آزاد در این منطقه و به‌طور کلی رهبری اقتصاد منطقه را تا آینده قابل پیش‌بینی به چین و ژاپن سپرده است.

4- تسلط چین بر اقتصاد آسیای شرقی در حال تثبیت شدن است و کشورهای بیشتر و بیشتری به‌خصوص در جنوب شرقی این منطقه در مدار چین قرار می‌گیرند. به بیان دیگر چین در حال تبدیل‌شدن به مهم‌ترین قاعده گذار تجارت در منطقه شرق آسیاست.

5- قدرت آمریکا در منطقه شرق آسیا به‌گونه‌ای فزاینده نامتوازن می‌شود. بدان معنا که از یک طرف نقش این کشور در اقتصاد منطقه رو به کاهش است و از طرف دیگر آمریکا همچنان مهم‌ترین قدرت نظامی در شرق آسیا محسوب می‌شود.

6- بحران کره شمالی همچنان در بن‌بست قرار دارد و ریسک درگرفتن یک جنگ همچنان بالاست. چین در تلاش است تا از یک‌سو مانع تکمیل شدن فرایند دستیابی کره شمالی به موشک‌های بالستیک دوربرد با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا شود و از طرفی دیگر آمریکا را به پذیرش توانمندی کره شمالی در زمینه موشک‌های کوتاه برد و میان برد وادار کند.

7- عوامل بی‌ثباتی در منطقه رو به گسترش‌اند. منطقه نیازمند قواعد جدیدی است که باید به‌تدریج و از مسیر گفتگوی کشورها با آن دست یافت.

متن انگلیسی کامل مقاله در وب سایت واشنگتن پست قابل‌دسترسی است

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته