دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/پرونده های منافع ملی: همه پرسی استقلال کردستان عراق

پرونده های منافع ملی: همه پرسی استقلال کردستان عراق

  • همه پرسی استقلال کردستان عراق انجام شد، علیرغم همه تلاش ها تا اخرین روزها. نسبت منافع ملی ایران با این تحول چیست؟

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 05 مهر 1396    23:27    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال-سرویس گفتمان منافع ملی/ همه پرسی استقلال کردستان عراق انجام شد، علیرغم همه تلاش ها تا اخرین روزها. نسبت منافع ملی ایران با این تحول چیست؟
١-پاسخ به این پرسش ساده نیست. لایه های بسیار متعددی از منافع ملی ایران به این رخداد و پیامدهای آن ارتباط پیدا می کند. کسی هم خیلی نمی تواند با قاطعیت بگوید که چه خواهد شد. آنانی که بر اثرات دومینو وار این تحول تاکید می کنند به این نکته که تقریبا تمامی همسایگان ایران حاصل تجزیه اند و این تجزیه از افغانستان و بحرین تا ترکیه و ترکمنستان پیامدهای بسیار متفاوتی برای ایران داشته است توجهی ندارند. نگاه رمانتیک به این موضوع هم اساسا به واقعیت های روی زمین توجهی ندارد.
عجالتا کاری که می شود کرد آنکه فضا، بویژه تریبون های مهم در اختیار تحلیلگران تقلبی قرار نگیرد، همانانی که با رزومه های تهی می کوشند از هر فرصتی برای یافتن جایی بر ورق روزنامه ها و پنجره سایت ها استفاده کنند و با مباحث آشفته و بی پایه فضا را بیش از پیش هیجانی و مبهم نمایند. کسانی که رزومه قابل توجهی از تجربه و پژوهش در این موضوع پیچیده ندارند نباید صرفا به این دلیل که برنامه ای کارشناس ندارد یا صفحه روزنامه ای خالی مانده است، جولان دهند که این جولان به ضرر منافع ملی است. این مسئله روابط ایران و کردهای عراق، حاکمیت، مرز، حق تعیین سرنوشت، نفوذ قدرت های بزرگ، نظم آینده منطقه و از همه مهمتر سرنوشت میلیون ها انسان و خیلی از مسائل دیگری که به منافع ملی ایران ارتباط می یابند را در خود دارد. تحلیلگران تقلبی نه درکی از این پیچیدگی ها دارند و نه آن میزان تقوای علمی یا تعهد به منافع ملی که به این بحث یا بحث های مشابه ورود نکنند. آنان با غبارآلود کردن فضا می توانند بر منافع ملی و سرنوشت گروه بزرگی از انسان ها تاثیرات منفی بگذارند.
با گرفتن فضا از تحلیلگران تقلبی، می توان آن را در اختیار کارشناسان زبده که گفتمان های "تهدید محور" و "فرصت محور" را نمایندگی می کنند قرار داد تا از مسیر گفتگوی آنان به راه حل های هوشمندانه ای رسید. نباید اولین راه حلی که به ذهن هر تازه وارد دکان داری می رسد مجال رسوخ به حوزه سیاستگذاری یا تاثیرگذاری بر جامعه را پیدا کند.
٢-در واکنش ها عجله نکنیم. هنوز یک رفراندوم برگزار شده و اغلب جامعه جهانی هم با آن مخالفت کرده اند. روشن است که ایران و شرکایش در موقعیت برتر قرار دارند و اهرم های مهمی در دست دارند. بنابراین زمان علیه ایران نیست و واکنش های عجولانه تامین کننده منافع ملی نخواهد بود.
٣-اینقدر اسراییل را بزرگ نکنیم. تاریخ تعاملات ایران با کردهای عراق با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. از سنت های فرهنگی مشترک تا تاریخ مشترک و تا هزاران پیوند دیگر، طرفین را آنچنان به یکدیگر نزدیک ساخته که نظیر آن را در رابطه کردهای عراق با هیچ کشور دیگری نمی توان یافت. این سرمایه بزرگ با چند تحرک اسراییل قابل مقایسه نیست. اسراییل نمی تواند بافت این جامعه را دگرگون کند. اینقدر اسراییل را بزرگ نکنیم و کردهای عراق را ناخواسته به سمت آنان سوق ندهیم. مدتها این بحث در مورد آذربایجان همسایه هم مطرح بود. اما گذر زمان نشان داد که آذربایجان حواسش به همسایگی با ایران هست و این همسایگی را به راحتی نمی فروشد. کردستان عراق چه در درون عراق و چه جدای از آن ناگزیر به منافع خود توجه خواهد کرد. روابط دوستانه با ایران بخش کلیدی این منافع خواهد بود.
٤-دیپلماسی را مبنا قرار دهیم. این مسئله راه حل زورآزمایانه ندارد. تاریخ تراژیک منطقه نشان می دهد که دیپلماسی تنها گزینه ای است که منافع ملی ایران را در درازمدت تامین می کند. نباید کانون جدید درگیری در محیط پیرامونی ایران شکل گیرد و ایران به درون آن کشیده شود.
٥-رابطه ظریف با کردهای عراق را با ظرافت مدیریت کنیم. رابطه ایران و کردهای عراق رابطه ای بسیار ظریف و پیچیده است. تاریخ، فرهنگ، همسایگی، همکاری، رقابت و دهها عنصر دیگر در این رابطه و شکل دهی به آن دخیل اند. اما در مجموع کردهای عراق از معدود دوستان ایران در منطقه اند و ایران از معدود دوستان آنان. تداوم بخشیدن به این دوستی و حل و فصل اختلافات از مسیر دیپلماتیک بی شک در راستای منافع ملی ایران است.
٦-این بحران فرصتی در خود دارد. فرصت همکاری کشورهای منطقه برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات. ایران، ترکیه، عراق، سوریه و اقلیم با فرصتی برای حل و فصل مسالمت آمیز این بحران نیز مواجهند. بنابراین تمرکز باید بر یافتن راه حل های مبتکرانه، پیچیده و مسالمت آمیز گذاشته شود و از راه حل های دم دستی پرهیز گردد. این بحران اگر خوشبینانه نگاه کنیم می تواند منشا شکل گیری ابتکاراتی جدید و مسالمت آمیز برای حل و فصل بحران ها گردد، ابتکاراتی که منطقه ما بیش از همیشه بدان نیاز دارد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته