دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/ایران: جامعه بدون رویا

ایران: جامعه بدون رویا

نویسنده :  شنبه, 09 بهمن 1395    13:48    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال-سرویس گفتمان منافع ملی ایران/ واقعیت آن است که جامعه ایرانی یک جامعه درحال گذار است و این شرایط گذار هم می¬تواند فرصت و هم می¬تواند تهدیداتی را در متن و بطن خود برای هویتی به نام جمهوری اسلامی ایران و آینده آن ایجاد نماید. افزایش میزان شکنندگی ساختار اقتصادی در کشور و سرایت این شکنندگی به ساختار سیاسی می-تواند در آینده میان مدت باعث ایجاد بحران¬های بیشتر در این دو ساختار شود . در این میان وقوع برخی تحولات و حوادث خاص می تواند میزان سرعت درگیری و ورود در این بحران را کاهش یا افزایش دهد. یکی از مهم¬ترین پیش¬شرط¬هایی که می¬تواند فرصت بازسازی و جلوگیری از گذار خطی تحولات کشور به یک مقصد خاص را باعث شود تلاش برای تعریف یک رویای (dream )قالب¬دار برای حیات سیاسی ایران آینده است. اگرچه می توان گفت که چنین تعریفی برای حضور و اثرگذاری ایران در معادلات منطقه-ای و بین المللی تا حدودی ترسیم شده است لیکن باید به این نکته توجه داشت که می بایست دریم های مقوم در داخل و جامعه داخلی ایران نیز برای این مسئله ترسیم شود. به بیان دیگر باید گفت که تعریف صحیح چنین دریمی می تواند به عنوان مهم ترین فوریت استراتژیک برای ایران آینده به خصوص در ابعاد داخلی مورد نظر قرار گیرد. دریم در واقع تعریف دیالوگ های هوشمندانه برای حفظ منابع قدرت و اتصال دقیق جامعه و حاکمیت است. دریم در واقع مولد انرژی برای بسیط شدگی قدرت و توان یک کشور است. دریم در حقیقت مولد باورمندی به روندگی است. دریم می¬تواند خستگی جامعه از ادبیات ایدئولوژیک را کاهش و در تهییج جامعه جوانی که به دنبال ترسیم آینده بلندمدت هستند، موثر باشد و در نهایت دریم تعریف دیالوگی دقیق میان هویت جمعی و تمایلات فردی است.
سوال اساسی که می بایست در اینجا مطرح کرد آن است که چرا قوه عاقله والیت سیاسی کشور می بایست چنین دریمی را تنظیم و طرح نمایند؟ اگرچه این مسئله می تواند دلایل داخلی متفاوت و مهمی داشته باشد که بسیج انرژی های متکثر و تبدیل آن به پیشرانی مهم برای توسعه کشور از جمله مهم ترین آن باشد لیکن به نظر می¬رسد که فرصتی استراتژیک برای کشوربه منظور تعریف و نگاه موسع به دریم در ابعاد فراملی نیز ایجاد شده است. در حال حاضر به جرات می¬توان گفت که دریم بازیگران و رقبای اصلی منطقه¬ای ایران به خصوص ترکیه شکست خورده است. دریم اساسی ترکیه آن بود که خود را به عنوان یک مدل با ثبات اقتصادی و همچنین مدلی خاص از سکولاریسم که در عین حال از نفوذ بر جهان اسلام برخوردار باشد معرفی نماید. تحولات ترکیه و کودتای صورت گرفته در این کشور و همچنین بی ثباتی های داخلی فعلی این کشور تا حدودی این تصویر را مخدوش کرد و قوت گرفتن مجدد آن را با معضل مواجه کرده است. این مسئله در ارتباط با دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی نیز قابل مشاهده است. لذا به نظر می-رسد که فرصتی استراتژیک برای کشور به منظور تعریف چنین دریمی برای حیات منطقه ای خود ایجاد شده است. البته اینکه جهت این دریم با توسل به ابزارهای نرم یا سخت تعریف شود بسیار جای بحث دارد لیکن به نظر می¬رسد که استفاده بیش از حد از ابعاد سخت چنین تعریفی نتواند آنگونه که باید و شاید و در بلند مدت تامین کننده منافع ایران باشد.لذا برای اینکه بتوان به تداوم چنین دریمی بیشتر امیدوار بود می بایست حوزه نخبگی و تصمیم ساز نظام به تعریف دریم های مقوم در ابعاد داخلی نیز با سرعت و فوریت بیشتر نیز همت گمارند تا از عمق¬یابی شکاف های داخلی و تخلیه منابع لجستیکی کشور به خصوص در حوزه رضایت مندی اجتماعی به سرعت جلوگیری شود. همانگونه که بیان شد جنس و جهت دریم های تعریف شده بسیار مهم است. تجربه چین در این زمینه نشان می¬دهد که جنس دریم¬های تعریف شده در ابعاد داخلی این کشور که البته به نحوه رفتار خارجی آن نیز سرایت نموده است بسیار دقیق و در عین حال ملموس و نتیجه و دستاورد محور بوده است. نکته مهمی که الیت سیاسی چین به آن پی برده اند آن است که آنچه در تعریف یک دریم مهم است برجستگی و ارجحیت نگاه تکمیلی به نسبت نگاه تغییری است. نگاه به دریم-های تصویر شده رهبران سه نسل گذشته چین نیز این مسئله را به خوبی نشان می دهد. جیان زیمین با رویای جامعه توسعه یافته معتدل، هو جین تائو با ایده و رویای جامعه همنوا و شی جین پینگ نیز با ایده جامعه سوسیالیستی توسعه یافته، همه در راستای همین نگاه تکاملی و حفظ تعادل در جامعه چین و استفاده از این ظرفیت برای انجام بلندپروازی¬های بزرگتر را نشان می¬دهد.
در مجموع و همانگونه که در فوق نیز مورد اشاره قرار گرفت تعریف صحیح دریمی که بتواند انسجام بیشتر در منابع قدرت داخلی را باعث شود و در عین حال از عمق یابی شکاف های
داخلی جلوگیری نماید را می توان به عنوان ضرورتی مهم برای حیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران و تداوم و اثرگذاری بیشتر منطقه ای و بین المللی چنین هویتی دانست.

telegram channel

درباره نویسنده

محمد زارع

محمد زارع

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته