چهارشنبه 7 خرداد 1399

Wednesday 27 May 2020

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/نیاز به تعریفی مشخص از حمایت، بازدارندگی و پیروزی برای نیروهای مرتبط با ایران در سوریه

نیاز به تعریفی مشخص از حمایت، بازدارندگی و پیروزی برای نیروهای مرتبط با ایران در سوریه

  • محور مقاومت و آنچه ستون سیاست خارجی ایران محسوب می شود توسط ارتش و گروه های مورد حمایت و پشتیبانی ترکیه در روی زمین در شمال سوریه و در جنوب از طرف اسراییل کاملا درگیر و گرفتار شده است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 30 فروردين 1399    15:09    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال/ سرویس منافع ملی/ با حمله روز پنجشنبه گذشته پهباد های اسراییل به جیپ حامل چهار نفر از کادر های مرتبط به حزب الله در مرز سوریه و لبنان دومین حمله از این نوع و سومین حمله ظرف یکسال گذشته به خودرو حامل این کادرهای در منطقه قنیطره صورت گرفته است.

در 28 فوریه گذشته آقا نفتالی بنت وزیر دفاع اسراییل طی مصاحبه ای مندرج در جروزالم پست ادعای قابل توجهی نمود که برنامه دارد ظرف 12 ماه آینده ایران را از سوریه اخراج کند. به گفته وی نه تنها تعداد و شدت تهاجمات اسراییل علیه اهداف مرتبط با ایران بعداز انتخاب ایشان به وزارت دفاع افزایش یافته بلکه ماهیت این اهداف نیز که تاکنون محموله های تسلیحاتی وارد شده از طریق عراق بسوی ارتفاعات جولان و لبنان را شامل می شده است تغییر کرده است. در این مصاحبه وی به ماهیت جدید این اهداف اشاره نکرد اما بعد از این مصاحبه تا کنون دو حمله به حومه دمشق و به فرودگاه الشعیرات در اطراف حمص و نیز حمله به اطراف لاذقیه شکل گرفته است که ظاهرا اهداف مرتبط به نیروهای ایرانی بوده اند. همچنین یکی از فرماندهان منطقه ای حزب الله به نام " عماد الطویل " در منطقه قنیطره مورد هدف پهباد قرار گرفت. از این نوع حمله یکبار دیگر علیه یک فرد دیگر وابسته به حزب الله بنام " مشهور زیدان " در جولای سال گذشته صورت گرفته بود .

به گفته تحلیلگران، مندرج در روزنامه ها و اندیشکده های اسراییل نیروهای وابسته به ایران در قالب " پروژه جولان که مرکزیت آن در دمشق و بیروت است " در شهرهای مختلف استان قنیطره و منطقه جولان سوریه در حال جمع اوری اطلاعات نظامی و گرفتن آرایش جنگی برای حمله به اسراییل در صورت لزوم می باشند.

در هفتم آوریل سخنگوی ارتش اسراییل به سوریه اخطار کرد که نحوه چینش نیروهای حزب الله در ارتفاعات جولان به منظور ضربه زدن به اسراییل است و به این کشور در مورد هرگونه اقدام خرابکارانه علیه اسراییل در جولان هشدار داد.

البته تا کنون آقای بنت حرف های نسنجیده زیادی زده است و می توان این مواضع را از همان قماش تلقی کرد. اما بنظر میرسد که نظرات آقای بنت برمبنای نظرات شکل گرفته در موسسات فکری اسراییل باشد.

مبنای تحلیلی مرکز مطالعات بگین سادات اسراییل:

موسسه بگین سادات در این مطالعه می گوید شرایط ایران در سال جاری بسیار وخیم تر از سال قبل خواهد بود و بنابر این ظرفیت نگهدار ی جبهه سوریه برایش دشوار تر از گذشته است. این دلائل عبارتند از:

  • تحریم های اعمال شده توسط آمریکا باعث تضعیف اقتصادی ایران در حمایت از نیروهایش در جبهه خارجی شده است. با احتمال ضعیف تغییرات در ریاست جمهوری آمریکا، احتمال تشدید تحریم ها بیش از پیش است.
  • ورود ترکیه به در گیری در شمال سوریه باعث فشار بر نیروهای مرتبط با ایران شده است. اقدامات نیروهای آمریکایی در شرق و عملیات اسراییل در جنوب سوریه علیه این نیروهای شرایط قابل ادامه ای را رقم نخواهد زد.
  • معضلات مقابله با ویروس کرونا در یک عملیات نظامی زمینی عرصه را بر نیروهای ایرانی تنگ خواهد کرد.
  • معامله آمریکا با طالبان احتمالا باعث تجدید تمرکز طالبان روی دشمن شیعه بجای آمریکا خواهد بود و ایران را به جبهه های شرقی خود متوجه خواهد کرد.
  • شرایط فوق به اسراییل اجازه می دهد که اهداف ایرانی را با شدت بیشتری مورد تهاجم قرار دهد و باعث خروج ایران از سوریه شود .

موقعیت نیروهای مرتبط با ایران :

بطور اصولی در هر استراژی باید تعریفی مشخص در مورد حمایت، بازدارندگی و پیروزی برای نیروهای در گیر در استراتژی وجود داشته باشد .    

نیروهای مرتبط با ایران در پهنه سوریه بعد از موفقیت های بدست آمده در جنگ با نیروهای معارض سوریه، هم اکنون فاقد تعریف مشخصی از پوشش دفاعی مناسب یا بازدارندگی در قبال عملیات اسراییل و حتی اخیرا ترکیه می باشند. برای حمایت از آنها نمی توان به روسیه تکیه کرد که در عمل این کشور نشان داد که اگر حامی اسراییل نباشد یک ناظر بی طرف در رقابت های ایران و اسراییل است. در مورد ترکیه نیز روسیه برنامه خود را دارد که میتواند شامل حمایت از نیروهای ایرانی نباشد. به قدرت دفاع هوایی ارتش سوریه نیز نمیتوان امیدوار بود که به دلائل عدیده تا کنون فاقد قدرت بازدارندگی در مقابل حملات هوایی که یکی از ستون های استراتژی نظامی اسراییل است می باشد. لذا ما شاهد ضربات مکرر به مواضع این نیروها در طول دوسال گذشته بوده ایم که تنها یک پاسخ مستقیم به آنها داده شده است.

باید توجه داشت که محور مقاومت و آنچه ستون سیاست خارجی ایران محسوب می شود توسط ارتش و گروه های مورد حمایت و پشتیبانی ترکیه در روی زمین در شمال سوریه و در جنوب از طرف اسراییل کاملا درگیر و گرفتار شده است.

ترکیه و اسراییل در یک همکاری نا خواسته و تعریف نشده در واقع چنین بحرانی را برای ایران رقم زده اند.

برای اینکه توانایی بازدارندگی برای نیروهای جبهه مقاومت در سوریه بوجود آید باید یا از طریق سخت افزاری به کمک این نیروها و یا تقویت ارتش سوریه همت گماشت یا از طریق دیپلوماسی چنین فضایی را بوجود آورد.

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته