يكشنبه 22 تير 1399

Sunday 12 July 2020

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/چرخش امارات به سمت ایران یا زمینه سازی برای جنگ!؟

چرخش امارات به سمت ایران یا زمینه سازی برای جنگ!؟

  • .علت اصلی چرخش امارات به سمت ایران که یک چرخش تاکتیکی است، خارج شدن از اضطرار امنیتی و کاهش آسیب پذیری در برابر هرگونه درگیری احتمالی میان ایران و آمریکا است. اما به نظر می رسد، این چرخش تاکتیکی به معنای عدم تمایل ابوظبی به جنگ میان تهران و واشنگتن نیست

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 19 مرداد 1398    21:04    سرویس گفتمان منافع ملی

 

مصطفی نجفی*

اختصاصی اینترنشنال-سرویس منافع ملی/در چند روز گذشته خبرها و تحلیل های زیادی با عناوینی همچون «چرخش امارات به سمت ایران»، «تنش زادیی امارات با ایران»، «احیای روابط امارات و ایران» و... از سوی صاحب نظران و رسانه های معتبر داخلی و بین المللی مطرح شد.

در این میان، سوال اساسی این بوده که امارات چه هدفی را از تنش زدایی با ایران دنبال می کند؟ چرخش امارات به سمت ایران راهبردی است یا تاکتیکی؟

پیش از پرداختن به این پرسش ها باید به نقطه شروع تنش زدایی میان تهران و ابوظبی اشاره کرد. به نظر می رسد نقطه شروع تنش‌زدایی میان ایران و امارات را باید در یمن جستجو کرد. در بحبوحه تنش‌ها در خلیج فارس، امارات بخشی از نیروهای خود را از یمن خارج کرد. به نظر می رسد این امر، هرچند به صورت ظاهری و غیر واقعی، در راستای اثبات حسن نیت ابوظبی به تهران بود. درواقع این سیگنال به ایران منتقل شد که امارات سعی دارد رویکردی انعطاف‌پذیرتر در جنگ یمن و مسائل منطقه ای اتخاذ کند. در دو سه ماه اخیر هم شاهد بودیم که لفاظی‌های دیپلماتیک امارتی‌ها علیه ایران به شدت کاهش پیدا کرده و حتی رسانه‌های این کشور نیز تمایل زیادی به تقابل رسانه‌ای با ایران از خود نشان ندادند.

از سوی دیگر، باید به برگزاری نشست گارد ساحلی میان دو کشور پس از 6 سال نیز اشاره کرد که توجهات زیادی را به خود جلب کرد. لازم به ذکر است که آخرین دیدار و نشست از این دست مربوط به سال 2013 میلادی است. نشست اخیر اقدامی هوشمندانه از سوی امارات بود که تنها مربوط به مسائل مرزبانی نیست. مسائل فراتر از این موضوع است؛ یعنی نقطه شروع نشست گارد ساحلی است و به موازات آن مسائل کلان‌تری پیگیری خواهد شد.

برای بررسی اهداف امارات از تنش زدایی با ایران فرضیات زیادی مطرح است. شاید خیلی‌ها انتظار نداشتند که امارات در وضعیت عدم ثبات و تنش در منطقه و همچنین فرصت برای ضربه به ایران، به سمت تنش‌زدایی با ایران حرکت کند. درواقع زمانی که تنش‌ها در منطقه بالا است و ایران و آمریکا در بدترین نوع روابط در چند دهه گذشته هستند، امارات مبادرت به تنش‌زدایی با ایران کرده است. به نظر می‌رسد این اقدام ناشی از درک رهبران امارات از آسیب‌پذیری شان نسبت به هرگونه درگیری در منطقه است. در واقع هرگونه درگیری در خلیج فارس می‌تواند تبعات بسیار سنگینی برای امارات به همراه داشته باشد. بنابراین هدف اصلی امارات را در این خصوص می‌توان ناشی از اضطرار امنیتی این کشور دانست. امارات قصد دارد با نزدیکی و تنش‌زدایی با ایران تا حدودی از این اضطرار خارج شود.

با این اوصاف، در اینجا پرسش دیگری مطرح می شود؛ اینکه امارات به دنبال جلوگیری از جنگ با ایران است یا اینکه هدف دیگری را دنبال می کند؟ همانطور که گفتیم علت اصلی چرخش امارات به سمت ایران که یک چرخش تاکتیکی است، خارج شدن از اضطرار امنیتی و کاهش آسیب پذیری در برابر هرگونه درگیری احتمالی میان ایران و آمریکا است. اما به نظر می رسد، این چرخش تاکتیکی به معنای عدم تمایل ابوظبی به جنگ میان تهران و واشنگتن نیست. در واقع، امارات در ظاهر کاهش تنش با ایران را دنبال می کند، اما دور از انتظار نیست که لابی های امارات در آمریکا در حال تلاش برای رویارویی میان ایران و آمریکا باشند.

لذا، به نظر می رسد امارات با اینکه در پشت پرده تلاش می کند آمریکا را در برابر ایران قرار دهد، همزمان با اتخاذ رویکرد «بی طرفی غیرسازنده»، به کاهش تنش با ایران مبادرت می ورزد تا در صورت هرگونه درگیری میان تهران و واشنگتن، به عنوان یک بازیگر متحد آمریکا مورد هجوم قرار نگیرد. به نظر می آید که این راهبرد از سوی ابوظبی بعد از حوادث اخیر در خلیج فارس و حمله به نفتکش ها در بندر الفجیره اتخاذ شد. جایی که آن ها به محدودیت ها، ضعف ها و ناتوانی اطلاعاتی و نظامی در برابر هر گونه درگیری و حمله احتمالی در خلیج فارس و پاسخ بدان آگاه شدند.

* دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه تربیت مدرس

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته