شنبه 2 آذر 1398

Saturday 23 November 2019

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/تحلیلی جدید یا امید به یک فرد؟

تحلیلی جدید یا امید به یک فرد؟

  • تحلیلی جدید یا امید به یک فرد؟ سفر آقای دکتر ظریف به نیویورک با هر دلیل و منطقی در شرایطی صورت گرفت که وضعیت داخلی کشور تحت فشار عوامل مختلف، آماده گذار به مرحله‌ای جدید است . سئوال اینجاست که آیا در اعزام وزیر خارجه به آمریکا برا ی "حل " مسائل موجود بین دوکشور، " شرایط جدیدی" بوجود آمده که می‌توان به آن امید بست یا از وزیر خارجه انتظار معجزه شخصی داریم که با انداختن عصای خود سحر آمریکایی را باطل کند؟

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 14 ارديبهشت 1398    09:50    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/ سفر آقای دکتر ظریف به نیویورک ( 3-8 اردیبهشت 98 ) با هر دلیل و منطقی در شرایطی صورت گرفت که وضعیت داخلی کشور تحت فشار عوامل غیر قابل پیش بینی از جمله سیل گسترده، تحریم‌های آمریکا و ناکار‌آمدی دستگاه اجرایی‌، آماده گذار به مرحله‌ای نوین می‌باشد. از آنجا که رفتار خارجی در خلاء شکل نمی‌گیرد باید اعزام وزیر‌خارجه به آمریکا در دورجدید تجربه روابط دو کشور را ناشی از تمهیدات داخلی و برای پاسخ گویی به نیازهای "مبرمی " دانست که مسئولین امر بر آن متمرکز شده‌اند .
آمریکا با " تروریست خواندن سپاه پاسداران " و اعلام عدم تمدید مجوز خرید نفت به هیچ یک از کشورهای طرف معامله با ایران شرایط روابط را به مدار خصومت آمیز جدیدی منتقل کرد که ناشی از تمایل آمریکا برای اعمال فشار بیشتر برای حصول به نتیجه سریع‌تر است.
وزیر خارجه در این سفر با اعلام آمادگی برای تبادل زندانیان دو کشور نشان داد که هدفش پیدا کردن روزنه‌هایی برای مذاکره در ساختار سراسر متصلب وعنود دولت فعلی آمریکاست.
سئوال اینجاست که در اعزام وزیر خارجه به آمریکا برا ی "حل " مسائل موجود بین دوکشور، آیا " تحلیل و شرایط جدیدی " بوجود آمده که می‌توان به آن امید بست یا انتظار می‌رود که وزیر خارجه با انداختن عصای خود سحر آمریکایی را باطل کند؟
در شخصیت و توانایی آقای ظریف در مذاکره، فن بیان، پاسخ‌های به موقع، جلب توجه، صحنه گردانی و رفتارهای جذاب حتما شکی وجود ندارد. از سخنرانی‌های او در کنفرانس‌ها و نیز مصاحبه‌های بی‌نقص لذت می‌بریم، اما پیروزی کاریزماتیک وزیر خارجه ایران در این صحنه‌ها اگرچه شعف‌آور است، اما تغییری در صحنه سیاسی ایجاد نمی‌کند. در اینجا آن‌چه اهمیت دارد تحلیل شرایط و موقعیت هریک از طرفین در آن محدوده است .
در مذاکرات برجام طرف ایرانی حاضر شده بود بخشی از امکانات قابل تبدیل به سلاح اتمی خود که باعث حساسیت بین المللی شده بود را در مقابل لغو برخی از محدودیت‌ها و قطعنامه‌های سازمان ملل واگذار کند . این پتانسیل را "بخشی" از دمکرات‌ها که در حاکمیت آن روز آمریکا بودند به‌خوبی درک کردند و لذا مذاکرات به نتیجه رسید. اما درعمل و زود نشان داد که توافق اگرچه برای آمریکا و "جامعه جهانی " خوب بود، برای ایران از جامعیت و پایداری برخوردار نیست . تجربه این مذاکرات همچنین آموخت که که دل در گرو یک گروه سیاسی در آمریکا دادن می‌تواند نتایج اسفبار فعلی را رقم زند که هم بخشی از مکانات کشور از دست رفته است و هم باردیگر در یک فضای مبهم از آینده در معرض جنگ و تهدید و تحریم‌های اقتصادی قرار گرفته‌ایم .
بنظر می رسد در شرایط کنونی سه سیاست را باید اتخاذ کرد :
اول: باید تحلیل تصمیم گیران آمریکا در اینکه می‌توانند با فشار مستقیم اقتصادی و تحریم ایران را به زانو در آورند عوض شود . مقامات کاخ سفید بر این عقیده‌اند که فشار حداکثری مورد نظر آنها توانسته جواب دهد . الزامات نقض تحلیل آمریکایی‌ها در موارد زیر نهفته است :
دولت ایران قدرت مدیریت و کنترل خود را بر ارکان حکومت نه با شعار، وعظ و حرف بلکه در عمل نشان دهد . از این وضعیت بسیار دور هستیم .
 علیرغم فشارهای اقتصادی نباید اجازه داد که نارضایتی وسعت گرفته و عمومی شود .
 در رفتار و مواضع بین‌الملل دولت نباید تغییری بوجود آید .
از افزایش قیمت نفت با هر سیاست و حیلتی باید حمایت کرد .
بدون ورود مستقیم، از ناآرامی و تنش در کشورهای حامی سیاست آمریکا حمایت کنیم . مواضع ابوظبی و ریاض در رابطه با تلاش برای افزایش تولید به منظور جایگزینی سهم تولید نفت ایران در بازارهای جهانی را نمی‌توان صرفا مبالغه‌آمیز قلمداد کرد. امارات متحده و عربستان سعودی به دلیل تنش و تعارض با نگاه تهران در خاورمیانه حاضرند با پذیرفتن برخی از هزینه‌ها و تبعات سوء آن فشارهای اقتصادی و معیشتی را برمردم ایران افزایش دهند. این یک واقعیت غیر قابل انکار است
 از تهدید بستن تنگه هرمز و ذکر اینکه اگر نفت ما نرود نفت هیچ کس نخواهد رفت خود داری کنیم . که بحث فعلی نخریدن نفت ایران است و نه عبور نکردن از تنگه هرمز .
 تلاش برای شکاف انداختن در انسجام تصمیم گیران آمریکایی شبیه اقدام اخیر آقای ظریف در اعلام "تیم ب " نیز مفید است .

دوم: تغییر موضوع و زمین بازی
سیاست‌های کنونی واتخاذ سیاست‌های متقارن، باعث شده است که موضوع درگیری محدود به روابط ایران و آمریکا و زمین بازی نیز منحصرا سرزمین و جغرافیا و مردم ایران شده است . در هردو موضوع نتیجه موفقیت آمیزی با توجه به تناسب قدرت انتظار نمی‌رود . تا فکر دفاع نامتقارن و وسیع کردن زمین بازی و کشاندن دیگران به این معرکه تقویت نشود، طبیعتا نباید انتظار پیروزی حتی نسبی از این درگیری داشت .

سوم: با آمریکا حتما باید مذاکره کنیم
آمریکا قدرتمند است و ما گریزی از مواجهه با آنها نداریم. چنانچه تا کنون چندین مذاکره در سالهای مختلف و در موضوعات مختلف با آنها داشته‌ایم، درحالیکه مکررا بر عدم مذاکره با آنها تاکید شده بود . اگرچه الزامی به داشتن رابطه رسمی دیپلوماتیک با آمریکا نداریم اما مکانیزم‌های مذاکراتی بین دو طرف می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. این مکانیزم‌ها همانند دیالوگ انتقادی که با اروپا در سالهای گذشته برقرار بود می‌تواند در کنار جلسات و مجامع بین‌المللی شکل گیرد.
بهتر است به شرایط فعلی که ایران در مقاطع انتخاباتی آمریکا وجه المنازعه احزاب آنها می‌شود پایان داده شود . " برجام " با دموکراتها پیش رفت، جمهوریخواهان مخالف بودند و شرایط فعلی را برای کشور بوجود آورده اند حالا اگر با ترامپ مذاکره شود دموکراتها نگران می‌شوند. این وضعیت تا کی و با چه هدفی می‌خواهد ادامه داده شود؟
پیشنهاد تبادل زندانیان دو طرف که در سفر اقای ظریف به طرف آمریکایی داده شد، در واقع استفاده از یکی از شروط دوازده‌گانه "پمپئو " برای مذاکره با ایران است. در وضعیت فعلی دگربار تمایل به ورود به دور جدیدی از مذاکرات هستیم، بدون آن‌که الزامات تحلیلی آن را سنجیده باشیم و این البته مشروط به آن است طرف آمریکایی احساس کرده باشد که تحلیلش غلط از آب درآمده والا الزامی به تغییر مسیر به سمت مذاکره ندارد.

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته