سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/سیل ، زلزله و سیاست

سیل ، زلزله و سیاست

  • سیل فروردین 98 برای ایران وضعیت مشابهی زلزله 1988 مناطق شمالی ارمنستان شوروی را بوجود آورد. امداد رسانی و واکنش ضعیف دولت اتحاد جماهیر شوروی به این فاجعه مورد توجه بسیاری قرار گرفت . یک ارزیابی سیاسی از این واقعه می‌تواند چنین باشد که : نظامی که در مقابل توطئه‌های قدرت‌های بزرگ خود را آماده کرده چگونه در مقابل یک بلیه طبیعی (اگرچه وسیع ) وحدت سازمانی و ملی خود را حتی بصورت نسبی نمی‌تواند حفظ کند

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 17 فروردين 1398    09:28    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/ ساعت یازده و چهل دقیقه 7 دسامبر 1988 زلزله ای به قدرت 6.8 ریشتر مناطق شمالی ارمنستان شوروی را لرزاند . این زلزله باعث مرگ 25 هزار نفر و بی‌خانمانی چند صد هزارنفر دیگر گردید . وسعت تخریب زلزله دایره‌ای به قطر 80 کیلومتر را شامل می شد . امداد رسانی و واکنش ضعیف دولت اتحاد جماهیر شوروی به این فاجعه مورد توجه بسیاری قرار گرفت . اما یک نکته سیاسی مهم از این تحولات توجه ناظرین سیاسی را به خود جلب کرد و آن اینکه کشوری که خود را برای رقابت اتمی آماده کرده است نمیتواند چنین ساختار ضعیفی در مقابل یک بلیه طبیعی داشته باشد . این دو با یکدیگر سازگاری ندارند .البته بر شوروی آن رفت که رفت صرفا به همین دلیل .

سیل فروردین 98 برای ایران نیز وضعیت مشابهی را بوجود آورد . بارندگیهای زیاد باعث تخریب مناطق وسیعی شد و خسارات انسانی و مادی بسیار برجا گذاشت . واکنش سازمانهای مسئول با تاخیر صورت گرفت . تا وقتی که عالیترین مقام سیاسی کشور موضعی اتخاذ ننمود رکود و کم تحرکی در تمامی لایه ها خود نمایی میکرد . بعد از این موضع گیری همه سازمانها به جنب و جوش افتادند و مرخصی ها لغو شد . عدم تقسیم وظائف درست ، تصمیمات عجولانه ، کوته نگری ها ، رقابت ها ، خود نمایی های تبلیغاتی آزار دهنده بیش از عدم وجود امکانات و منابع خود نمایی میکرد . خساراتی که این رفتار های بدون فکر وارد کرد و خواهد کرد خود رقم بزرگی را شامل میشود .

مثلا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بطور مضحکی مدعی شد که در آق قلا که هنوز 50 سانت زیر آب بود کلنگ احداث واحد های مسکونی را زده است .

نبود مدیریت واحد برای مقابله با بحران علیرغم وجود سازمانهای عریض و طویلی که هرکدام سالیانه هزینه های زیادی برای " مانور " بربودجه این مملکت تحمیل کرده اند ، متهم کردن سازمانها به کم کاری و بی عملی توسط یکدیگر ، رقابت آزاردهنده و کشنده سپاه و ارتش و بیسج که کدام یک توانسته اند چه کاری انجام دهند هرکدام به یک نوع خود نمایی می کرد که هنوز بعد از 15 روز قابل تشخیص هست .

یک ارزیابی سیاسی از این واقعه می تواند چنین باشد که : نظامی که در مقابل توطئه های قدرت های بزرگ خود را آماده کرده و قرار است با نابود کننده ترین تحریم های آن ها مقابله کند و خود را تنها مسلح به وحدت ملت میداند چگونه در مقابل یک بلیه طبیعی (اگرچه وسیع ) وحدت سازمانی و ملی خود را حتی بصورت نسبی نمیتواند سادگی بدست آورد و بد تر آنکه حتی نمیتواند خود را از شر رقابت های خود ساخته و بی منطق رها کند . این دو بایکدیگر سازگاری ندارند .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته