يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/بن‌بست فشار به اروپا

بن‌بست فشار به اروپا

  • وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وظیفه‌ی ما به‌عنوان دستگاه دیپلماسی این است که کار اروپایی‌ها را پیگیری کنیم، به آنها تذکر بدهیم، فشار بیاوریم که شما موظفید تعهداتتان را انجام بدهید؛ اما هیچ‌گاه به آنها چشم امید نباید داشته باشیم." (ایرنا) کمتر کسی است که با این سخنان مخالف باشد و کمتر کسی است که این سخنان را جدی بگیرد. فشار نیاز به اهرم دارد و اهرم مهمی در مقابل اروپا در جعبه ابزار سیاست خارجی ایران نیست

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  پنج شنبه, 15 فروردين 1398    20:45    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/"وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وظیفه‌ی ما به‌عنوان دستگاه دیپلماسی این است که کار اروپایی‌ها را پیگیری کنیم، به آنها تذکر بدهیم، فشار بیاوریم که شما موظفید تعهداتتان را انجام بدهید؛ اما هیچ‌گاه به آنها چشم امید نباید داشته باشیم." (ایرنا)
کمتر کسی است که با این سخنان مخالف باشد و کمتر کسی است که این سخنان را جدی بگیرد.
فشار نیاز به اهرم دارد و اهرم مهمی در مقابل اروپا در جعبه ابزار سیاست خارجی ایران نیست. خاورمیانه به وضعیتی رسیده که نوعی موازنه شکننده بر آن حاکم است و هیچ یک از طرفین از جمله ایران قدرت مانور چندانی برای تغییر اوضاع و اهرم سازی ندارند. هر حرکتی برای تغییر موازنه استراتژیک موجود پر ریسک و با نتایجی نامشخص خواهد بود و این را همه می‌دانند.
فراتر از خاورمیانه، ایران با چه اهرمی می‌خواهد فشار بیاورد؟ ماه‌هاست که اروپا نفتی از ایران وارد نمی‌کند و کشورهایی چون ایتالیا و یونان علیرغم معافیت‌ها باز هم نفتی وارد نکردند. اگر می‌شد فشار آورد در این ماه‌ها واردارشان می‌کردیم نفت وارد کنند تا نفت‌کش‌ها سرگردان نمانند.
اروپا کانال مالی خود که نهایت تلاشش برای حفظ برجام بود را راه انداخته است و ایران از این کانال راضی نیست. اگر اهرمی بود این کانال به صورتی راه‌اندازی می‌شد که ایران هم راضی باشد. البته در آن صورت آمریکا ناراضی می‌شد که اروپا این را نمی‌خواست و نمی‌خواهد.
ایران با دولت‌های اروپایی مواجه نیست، با شرکت‌های اروپایی مواجه است و شرکت‌های اروپایی براساس منطق هزینه-فایده با ایران کار نمی‌کنند. به همین راحتی و به همین تلخی. دولت‌های اروپایی نه می‌خواهند و نه می‌توانند به رنو و زیمنس و توتال فشار بیاورند که در ایران بمانید. این نشدنی است.
ایران تنها می‌تواند از برجام خارج شود، که در آن صورت هم اتفاق مهمی برای فشار بر اروپا نخواهد افتاد. قراردادهای بین‌المللی دومینو وار از هم می‌پاشند و برجام هم یکی کنار آنها. شرایط به گونه‌ای است که روسیه و آمریکا یک به یک قراردادهای استراتژیک‌_تسلیحاتی‌شان را پاره می‌کنند و اروپا کاری از دستش بر نمی‌آید. حتی بیم فروپاشی ناتو هم هست. در این شرایط خروج ایران از برجام به معنای پایان جهان نخواهد بود.
ایران در بن‌بست فشار بر اروپا قرار دارد و این بن‌بست به این زودی شکسته نخواهد شد. نه اروپایی‌ها کار بیشتری خواهند کرد و نه ایران خیلی می‌تواند وادارشان کند کار بیشتری بکنند.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته