پنجشنبه 1 اسفند 1398

Thursday 20 February 2020

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/از جان مک‌کین تا جواد کریمی‌قدوسی

از جان مک‌کین تا جواد کریمی‌قدوسی

  • آقای جواد کریمی قدوسی با استفاده از این سابقه در طول مدت نمایندگی تلاش کرده که با نقل قول از مقامات امنیتی و عالی نظام در بسیاری از امور خود را صاحب صلاحیت بداند . اما در آنچه مربوط به سیاست خارجی کشور می شود در یک جمع بندی می توان گفت که ایشان بیشتر مشغول حاشیه سازی ، دشمن یابی ، متهم کردن این و آن به ارتباط با آمریکا ، جاسوس یابی از این گروه و آن گروه و نتیجه کار در یک کلام فشار بر وزیر خارجه و عصبی کردن وی و احتمالا لذت بردن از این امر بوده است .

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 19 شهریور 1397    12:56    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال-سرویس گفتمان منافع ملی/ روز دو شنبه هفته پیش( 12/6/97 ) وزیر خارجه بار دیگر بر اساس سه سئوالی که نمایندگان مجلس از وی کرده بودند در مجلس حاضر و به پاسخگویی پرداخت . سئوالاتی بی محتوا و غیر سازنده و بسیار بی ربط به شرایط فعلی . وقت مجلس و وقت وزیر خارجه گرفته شد تا صرفا تعدادی از نمایندگان خوشحال باشند که توانسته اند وزیر خارجه را در بحران سیاسی که هم کشور وهم منطقه را گرفتار کرده به خود مشغول نمایند . تحقیق مختصری روی سئوالات مجلس از وزیرخارجه در چهار سال گذشته نشان میدهد که غیر از دوران مذاکرات مربوط به برجام بقیه سئوالات انصافا فاقد ارتباط معنی دار به شرایط خارجی کشور و اکثرا جهت عصبانی کردن وزیر خارجه و یا حل مسائل شخصی با وی و در یک کلام حال گیری از وزیر امورخارجه است . رهبریت این نهضت ضد وزیرخارجه با نماینده مشهد و کلات اقای جواد کریمی قدوسی است که از سال 1387 در مجلس و کمیسیون امنیت و سیاست خارجی حضور دارند . پایگاه اطلاع رسانی ایشان با عکس بزرگی از مشارالیه در حال زیارت قبر احتمالا یک شهید تزیین شده است . در بیوگرافی ایشان علاقه وافر به خدمت رسانی به چشم میخورد . تلاش شده است که ارتباط منسجمی با جنگ تحمیلی ترسیم شود. ایشان مسئول اعزام نیرو و فرماندهی سپاه سمنان با تشکیل تیپ دوازده قائم و سپس فرماندهی بسیج در چند استان معرفی شده اند .
آقای جواد کریمی قدوسی با استفاده از این سابقه در طول مدت نمایندگی تلاش کرده که با نقل قول از مقامات امنیتی و عالی نظام در بسیاری از امور خود را صاحب صلاحیت بداند . اما در آنچه مربوط به سیاست خارجی کشور می شود در یک جمع بندی می توان گفت که ایشان بیشتر مشغول حاشیه سازی ، دشمن یابی ، متهم کردن این و آن به ارتباط با آمریکا ، جاسوس یابی از این گروه و آن گروه و نتیجه کار در یک کلام فشار بر وزیر خارجه و عصبی کردن وی و احتمالا لذت بردن از این امر بوده است . هیچ یک از سئوالهای ایشان از وزیر خارجه نه به ارتقاء فهم مردم از سیاست خارجی کمک کرده است ، نه باعث شده گرهی از سیاست خارجی باز شود و در نهایت نیز بدلیل بی محتوایی خود مجلس نیز به آن توجه جدی نکرده است . در واقع این گونه سئولات باعث شده که کمی و کاستی های عملی و جدی وزارت خارجه از دید پنهان و به نوعی وزیر خارجه در مواجهه با سئوالت مهم واکسینه شود .

هفته پیش همچنین شاهد مرگ سناتور جان مک کین بودیم . وی که مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی به این سمت از ایالت آریزونا برگزیده شد نامش همواره با تند روی و برخوردهای احمقانه و بی اصول حد اقل در مورد انقلاب اسلامی ایران عجین شده بود . او برای ابراز وجود و مخالفت با ایران از حمایت از عراق در جنگ تحمیلی تا همکاری با داعش و سازمان مجاهدین خلق پیش رفت . جان مک کین نیز یک نظامی و از خانواده نظامی بود . هواپیمایش در سال 1967 در حین بمباران ویتنام سقوط و هفت سال اسارت را در آن کشور تجربه کرد . او از این سابقه نظامی خود بسیار استفاده کرد . وی که یک "اصول گرای " آمریکایی محسوب می گردید از نظر مطبوعات فردی نا آرام و "غوغا سالار" ارزیابی شده بود که با همه چیز منجمله اصول حزب خودش نیز میتوانست مخالف باشد . کار او حمله به این و آن و مخالفت با هرچه که میتوانست او را مطرح کند بود. علیرغم این غوغا سالاری او درسال 2000 در رقابت داخل حزب خودش با بوش پسر که تازه محبوبیت چندانی هم نداشت شکست خورد . وی در سال 2008 نیز در رقابت سراسری به اوباما باخت . شعار وی در آن انتخابات بمباران ایران بود . از وی جز تند روی و جنگ طلبی از جمله حمایت از حمله به عراق و یا شعار نابودی ایران و از این قبیل یافت نمیشود . هیچ طرح سازنده ای درسنای آمریکا با امضاء وی طرح نشده است . او همیشه در صحنه بود اما منشاء خدمتی هم نبود.
اوباما در سخنرانی بسیار ارزشمندی که بر آرامگاه وی انجام داد با بیانی مؤدبانه روحیۀ تند روی ، علاقه به نابودی مخالف وعدم سعه صدر در رفتار اجتماعی وی را تخطئه کرد.
بر مسند نمایندگی مردم نشستن امر مهمی است . اما مهمتر پاسخ به این سئوال است که از آن کرسی‌نشینی چه نتیجه ای حاصل شد ؟

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته