سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/مگر ایران کره شمالی است که با آمریکا مذاکره کند؟

مگر ایران کره شمالی است که با آمریکا مذاکره کند؟

  • در دو هفته گذشته موضوع امکان گفتگو و مذاکره مقامات ایرانی با آمریکا سر تیتر بسیاری از محافل خبری بوده است و افرادی با رد درخواست ترامپ فرمودند مگر ایران کره شمالی است که با آمریکا مذاکره انجام دهد؟

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 17 مرداد 1397    16:07    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/ در دو هفته گذشته موضوع امکان گفتگو و مذاکره مقامات ایرانی با آمریکا سر تیتر بسیاری از محافل خبری بوده است . ماجرا با رد مذاکره رییس جمهوری با ترامپ در خلال اجلاس سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد. رئیس دفتر ریاست جمهوری با گزارش رد در خواست ترامپ فرمودند مگر ایران کره شمالی است که مذاکره با آمریکا انجام دهد . کره شمالی روابط ویژه با ایران دارد و این نوع رفتار که نوعی تحقیر در آن وجود دارد توسط مقامات ارشد سیاسی دور از انتظار است اما باتوجه به اینکه در مصاحبه شفاهی بیان شده بود میتوان آن را نوعی لغزش زبان تصور کرد . اما در هفته گذشته فرماندهی سپاه پاسداران طی بیانه ای کتبی در حمایت از رد مذاکره مقامات و نسلهای کنونی و آتی ایران با آمریکا بار دیگر تاکید کرد که ایران کره شمالی نیست که با آمریکا مذاکره کند . این گونه نام بردن از کره شمالی که رابطه ویژه با ایران دارد، آن هم توسط سازمان رسمی کشور و در بیانیه رسمی واقعا جای سئوال دارد . اما آخرین اعلام مواضع اساسی توسط آقای بروجردی نماینده مجلس و رئیس سابق کمیسون امنیت و سیاست خارجی صورت گرفت که اگر آمریکا صد سال هم ما را تحریم کند باز با آنها مذاکره نخواهیم کرد .
اگر ایران را با کره شمالی مقایسه کنیم ، خوب است توجه شود که کره شمالی توانسته با بکار گیری زیرکانه دیپلوماسی خصوصی و عمومی و نهایتا تنظیم ملاقات با رئیس جمهور آمریکا ضمن اینکه کوچکترین امتیازی به آمریکای ترامپ نداد، توانست خطر حمله و جنگ که نظامیان آمریکایی برای آن کشورتدارک دیده بودند را از سرکشور خود برطرف کند .
از نظر اصولی اگر دو واحد سیاسی با یکدیگر اشتراک و یا اصطکاک منافع پیداکنند نیاز به مذاکره برای تنظیم شرایط دارند . در صورت اصطکاک منافع و عدم امکان سازش از طریق مذاکره جنگ حتمی است . هیچ گزینه دیگری نه از نظر تئوریک وجود دارد و نه تاریخ نشان داده است که دو واحد سیاسی با تبلور اختلافات بین خود هریک به سویی رفته باشند و از سر یکدیگر دست برداشته باشند . این موضوع در مورد ایران و آمریکا نیز صدق می کند .
از اول پیروزی انقلاب اسلامی منافع ایران و آمریکا در مقابل یک دیگر شکل گرفت . البته حق ایران است که در منطقه خود سیاست هایی را دنبال کرده و یا برای توسعه خود برنامه های بومی تنظیم کند اما متاسفانه آمریکا بعنوان یک قدرت جهانی با بکارگیری قدرت نفوذ جهانی خود و با کمک رشته ای از کشورهای دوست و مزدور، تا کنون تلاش کرده که ایران از حصار انزوای تحمیلی آمریکا رها نشود و هزینه های زیادی برای ایران بخاطر این اختلاف منافع بوجود آورده است . پیش پا افتاده ترین تضییع حقوقی که بر کشور رفته آن است که ایران بعنوان عضو برجسته و مهم اوپک بعد از انقلاب تا کنون نتوانسته سمت های اساسی این سازمان را بدست آورد .
از این منظر ایران بطور دائم نیاز دارد که کانال مذاکره با آمریکا را باز نگهدارد . همانگونه که آمریکایی ها این نیاز به مذاکره و یا حتی " درخواست برای مذاکره " را اعلام می کنند . این به معنی داشتن رابطه دیپلوماتیک و گشایش سفارتخانه های نیست .
البته شرایط فعلی آمریکا و نظرات حاکم بر آن کشور قدری مبهم است .هنوز خواست های دقیق آمریکا مشخص نیست . معلوم نیست آنها بدنبال چه چیزی در ایران هستند . اما خود این وضعیت نیاز به مذاکره و ملاقات را کم نکرده که بیشتر می کند . اعمال تحریم های یکجانبه و احمقانه و غیر قانونی آمریکا برای نیل به یک هدفی تنظیم شده است . اگر آنها بدنبال فروپاشی ایران باشند علاقه ای به مذاکره هم نخواهند داشت اما اگر هدف دیگری را دنبال می کنند می شود آن هدف را با مذاکره به جهت دیگری سوق داد . به هرحال آمریکا کشور جنگ طلب و قلدری است و رئیس جمهور منتخب آن چه هنر پیشه ، فاسق و قمارباز و یا گاوچران و حقوق دان و ... به همراه طیف وسیعی از رهبران آن کشور دارای انگیزه و امکانات زیادی برای تضییع حقوق ملت و فشار بر ایران دارند و تاکنون نیز در این موضوع کم نگذاشته اند . در مواجهه با این ساختار استکباری که بطور دائم بر "درب خانه ما " و می کوبد دو انتخاب بیشتر نداریم . یا درب را گشوده با او درگیر میشویم که به معنی جنگ است ، یا درب را گشوده می پرسیم که " چه مرگش است " که به مفهوم مذاکره است .راه حل سومی و آنچه بعنوان "مقاومت " گفته می شود تنها در مذاکره و ملاقات عینیت پیدا می کند . سکوت و ندیده انگاشتن به مفهوم مقاومت نیست . آمریکا اگر هر روز هم زیر قول خود بزند در نهایت برای ما غیر از دو راه حل فوق راه سومی متصور نیست .
بد نیست به یک نکته توجه شود . هم اکنون در منطقه جولان توافق شده است که نیروهای مرتبط به ایران چند ده کیلومتر از مرزهای رژیم صهیونیستی فاصله داشته باشند . اعمال و اجرای این فاصله و چگونگی آرایش نیروها جز از طریق یک تفاهم با روسها بعنوان مذاکره کننده غیر مستقیم، با طرفهای ذینفع امکان تحقق ندارد. اگر با اسراییل می شود چنین کرد بطریق اولا با آمریکا نیز امکان پذیر است.
وقتی از ملاقات صحبت می شود الزاما ملاقات رهبران دو کشور نیست اما مسئولین سیاسی جزو ابزار های روابط برای درک منویات دشمن و رقیب هستند و میتوانند در این امور وارد شوند .
حال فرضا اگربخواهیم نظرات اقای بروجردی را که بیش از سی سال مناصب مهم کشوری و سیاست گزاری را در اختیار داشته اند در رابطه با آمریکا اجرا کنیم و علیرغم اعمال تحریم ها تا صد سال هم با آنها مذاکره نکنیم ، چه خواهد شد ؟ اگر با پذیرش فشار ما به یک مرحله بالاترصعود خواهیم کرد کار درستی است که این فشار را بپذیریم . کره شمالی نیز با پذیرش فشار و چند قطعنامه شورای امنیت بالاخره به بمب اتمی و موشک بالیستیک دست یافت و حالا بعنوان یک قدرت اتمی خود را همطراز آمریکا می داند . اما ایران چی؟ فشار را برای چه منظوری باید تحمل کند ؟ برای رو کم کنی ؟ این هزینه روی هزینه از کیسه چه کسی پرداخت می شود ؟
هیچ مذاکره ای بدون پیش شرط، اگرچه جزئی صورت نمی گیرد . ادعاهای آمریکا علیه ایران فاقد معنی سیاسی دقیق است و تنها مستمسک اعمال فشار می باشد والا در هیچ مذاکره ای آنها نمیتوانند به این خواست ها برسند . در هیچ جا نرسیده اند .

اولین مصاحبه ریس جدید بانک مرکزی جناب آقای همتی در سیما بسیار ارزشمند بود . اگر ایشان آنچه راکه گفتند مبتنی بر اطلاعات دقیق باشد و بتوانند پیاده کنند ما نیاز کمی برای استفاده از دیپلوماسی برای حفظ شرایط خواهیم داشت اما اگر شرایط به وضع اسفناک گذشته برگردد نقش دیپلوماسی افزایش چشمگیری خواهد یافت و بیم امتیاز دادن هم زیاد می رود .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته