چاپ کردن این صفحه

یا جنگ یامذاکره: راه سومی نیست

  • وضعیت روابط ایران و آمریکا در جدی ترین وضعیت خود قرار گرفته و گزینه های جنگ و تحریم تنها انتخاب هایی است که از طرف آمریکا به ایران پیشنهاد شده است . از طرف دیگر، ازهم پاشیدگی واضح اقتصادی و نوساناتی که بنظر می رسد از کنترل دولت خارج شده است و رشد فزاینده دزدی های دولتی و نا امیدی از مجموعه ای که بتواند در مقابل فشار ها تاب و تحمل داشته باشد در اکثر لایه های اجتماعی مشاهده می شود . در این شرایط ناگهان حاکمیت ایران مواجه با این پیشنهاد می گردد

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 13 مرداد 1397    12:27    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/ هفته گذشته را کشور در تب و تاب احتمال مذاکره با آمریکا گذراند و موضوعی که به همه خانه ها کشیده شد وبه بحث اول هرجمع دو یا چند نفره تبدیل شد .
آقای ترامپ در دو نوبت بفاصله دو روز از ایران دعوت کرد که بدون پیش شرط با آمریکا مذاکره کند . این اقدام که درست یک هفته قبل از 15 مرداد و اجرای اولین سطح تحریم های یکجانبه آمریکا صورت گرفت با واکنش های متفاوتی در ایران روبرو شد .
مقدمتا، وضعیت روابط ایران و آمریکا در جدی ترین وضعیت خود قرار گرفته و گزینه های جنگ و تحریم تنها انتخاب هایی است که از طرف آمریکا به ایران پیشنهاد شده است . از طرف دیگر، ازهم پاشیدگی واضح اقتصادی و نوساناتی که بنظر می رسد از کنترل دولت خارج شده است و رشد فزاینده دزدی های دولتی و نا امیدی از مجموعه ای که بتواند در مقابل فشار ها تاب و تحمل داشته باشد در اکثر لایه های اجتماعی مشاهده می شود . در این شرایط ناگهان حاکمیت ایران مواجه با این پیشنهاد می گردد.


چرا آقای ترامپ چنین موضعی را اتخاذ کرد ؟
1- یک هدف ترامپ می تواند صرفا جنگ تبلیغاتی و روانی باشد تا جو سیاسی داخل کشور را به نفع سیاست های آمریکا دوقطبی نماید . این اقدام می تواند در راستای سیاست های اعلام شده پمپئو برای تغییر رژیم در ایران تعریف گردد .

2- دیگر آنکه ، چون سیاست ترامپ اعمال فشارحد اکثری تا حصول به نتیجه است و با توجه به بهم ریختگی اقتصادی ناشی از نوسانات نرخ ارز و دلار در داخل کشور او می خواست با این پیشنهاد ارزیابی کند که آیا مسئولین کشور به نقطه شکننده مورد نظر وی از نظر ذهنی و عملی رسیده اند که حاضر به تغییر موضع باشند یا نه .

چند واکنش مثبت و پیشنهاد از شخصیت های مطرح سیاسی که حاکی از موافق بودن با چنین پیشنهادی بود مطرح شد که بدلیل عدم استقبال جو عمومی به حاشیه رفت .اگر ترامپ بدنبال چنین موضوعی بود چنین نتیجه خواهد گرفت که جامعه در مورد مذاکره با آمریکا دودسته هستند اما هنوز مسئولین تغییر موضع نداده ولی می توانند افکار عمومی را البته نه به راحتی جهت دلخواه دهند .

3- احتمال دیگر نیاز واقعی ترامپ به استفاده از موضوع ایران در صحنه سیاست داخلی آمریکا برای حفظ موقعیت فعلی خودش است آنهم در وقتی که تقریبا تمام پرونده های سیاسی موجود بضررش می باشد . ایشان در پرونده کره شمالی نتوانست دستاورد قابل توجهی غیر از بازگشت 60 جسد سربازان آمریکایی را داشته باشد . در مذاکرات خود با روسیه نیز نشان دادروسها در مدیریت این روابط نشسته اند و جامعه سیاسی آمریکا را با تحقیری پرستیژی روبرو کرد . در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نیز ترامپ در موقعیت ناگواری قرار دارد.
چینی ها از این نیاز ترامپ برای حصول نتیجه استفاده کرده و توانستند از موضوع کره شمالی برای کاهش فشار بر چین استفاده کرده و امتیازی ندهند .

حال اگر قبل از واکنش منفی ، هریک از شرایط سه گانه فوق تحلیل می شد شاید میتوانستیم برای هرکدام از آنها واکنش مربوط به خود را با در نظر گرفتن بیشترین دستاورد برای خود داشته باشیم .

آمریکا کشور قدرتمندی است و رئیس جمهور منتخب آن کشور چه هنر پیشه ، صاحب فاحشه خانه و قمارباز و یا گاوچران و حقوق دان و ... امکانات زیادی برای تضییق حقوق ملت و فشار بر ایران دارد و تاکنون نیز در این موضوع کم نگذاشته اند . در مواجهه با این ساختار استکباری که بطور دائم بر "درب خانه ما " به ناروا می کوبد دو روش بیشتر متصور نیست . یا درب را گشوده با او درگیر میشویم که به آن اطلاق "جنگ" می شود ، یا درب را گشوده می پرسیم که " چه مرگش است " که به مفهوم مذاکره است .راه حل سومی وجود ندارد و آنچه بعنوان "مقاومت " گفته می شود تنها در مذاکره و ملاقات عینیت پیدا می کند . سکوت و ندیده انگاشتن به مفهوم مقاومت نیست . آمریکا اگر هر روز هم زیر قول خود بزند برای ما غیر از دو راه حل فوق راه دیگری وجود ندارد . اگر با مواضع خود بتوانیم حتی اندکی از حقوق ملت را استیفا کنیم بهتر از آن است که با مواضعی این حقوق زیر پا گذاشته شود .

اما دسته بندی واکنشها لایه های مختلف اجتماعی ایران در مورد "پیشنهاد " آقای ترامپ :
1- یک عده مخالف هرگونه مذاکره و ملاقات با ترامپ هستند . آنها دلائل سیاسی ، ایدئولوژیک و سلیقه ای را دنبال می کنند . این گروه کلا درک کمی از سیاست خارجی داشته و بیشتر سیاست را با سلسله مراتب آن در داخل تحلیل می کنند .
2- یک عده موافق مذاکره و انعطاف هستند چون از هرگونه بحران پرهیز می کنند و کلا همچون ژاپن معتقدند که در مقابل زور باید امتیاز داد و عقب نشینی کرد .
3- یک لایه اجتماعی نوین نیز موافق مذاکره دو سیستم موجود هستند زیرا بقای خود را در سیستم سیاسی فعلی و حفظ دستاوردهای مادی و نابحق گروهی و شخصی می بینند، دستاوردهیی که تصور می کنند در معرض نابودی است .
4- لایه سیاسی دیگری نیز موافق مذاکره هستند چون احتمال امتیاز گیری از آمریکا را کم نمی بینند . دوست کارشناسی بعد از مصاحبه ترامپ پوتین و مذاکرات مربوط به کره شمالی معتقد بود اگر ما به گفتگو با ترامپ وارد شویم بازنده نخواهیم بود

ادعای اقای ترامپ که بدون پیش شرط حاضر به مذاکره با ایران است البته در شرایطی که ایشان یکطرفه بوجود آورده است اساسا کار منطقی نیست و نمیتوان در شرایط عدم تعادل مذاکره کرد مگر اینکه شرایط را قدری متعادل کرد . این دیپلوماسی است که باید بتواند شرایط را برای گفتگو آماده کند .


نکته آخر :
ذکر این نکته اهمیت دارد که اخیرا بنا به ادعای دولت روسیه ایران قبول کرده است حدود هشتاد کیلومتر از مرزهای اسراییل در سوریه فاصله بگیرد . این تفاهم ، مذاکره ویا میانجیگری و یا هر اسمی که باشد بنا به تعریف صهیونیستها تهدیدی جدی را ازمرزهای این کشور دور کرده است . در قبال آن چه عاید ایران شده است ؟ این گونه "مقاومت " نوعی دیپلوماسی نیست ؟ دیپلوماسی با آمریکا بهتر است چرخه منفعت طلبانه داشته باشد .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter