سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/پرونده های منافع ملی: این بار چه کسانی جیب ملت را خواهند زد؟

پرونده های منافع ملی: این بار چه کسانی جیب ملت را خواهند زد؟

  • پس از خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن دوباره تحریم ها علیه ایران و فراهم شدن فرصتی برای سواستفاده عده ای از این شرایط، اندیشیدن به راهکارهایی برای حراست از جیب ملت در شرایط جدید اگر نه بیشتر از مذاکرات با اتحادیه اروپا دست کم به اندازه آن اهمیت دارد

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397    14:07    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاص اینترنشنال_گفتمان منافع ملی/ اردیبهشت 1393، یکسال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، رییس جمهور روحانی با شجاعتی که گاهی از او سراغ داریم در سخنانی جنجالی اعلام کرد که عده ای به نام مقاومت در برابر تحریم ها، جیب مردم را زدند. بعدها که پرده ها به تدریج ورافتاد مشخص شد که جیب مردم نه به شیوه جیب برها بلکه به صورتی اساسی زده شده است. پرونده های فسادی که بعدها علنی شد و رابطه تنگاتنگی با تحریم ها داشت، هنوز هم مایه بهت نه تنها ایرانیان بلکه جهانیان است.
با خروج آمریکا از برجام بار دیگر این سخن رییس جمهور می تواند مصداق یابد. به بیان دیگر این سوال مطرح می شود که این بار چه کسانی جیب ملت را خواهند زد؟ تحریم های آمریکا نه تنها تمام و کمال به احتمال فراوان احیا خواهد شد بلکه تحریم های جدیدی نیز در راه است. از دیگر سو مناسبات رانتی در اقتصاد سیاسی ایران نسبت به دوره احمدی نژاد تغییر چندانی نکرده است. شفافیت، قانونمندی، خصوصی سازی و اهدافی از این دست هنوز اندرخم یک کوچه اند و شرکت های دولتی یا خصولتی همچنان بر اقتصاد کشور تسلط دارند. بنابراین شرایط برای زدن دوباره جیب ملت فراهم است، مگر آنکه دولت تدبیری بیندیشد.
احتمالا از شب خروج ترامپ، باندهای مافیایی، خصولتی ها، شبکه های قاچاق و آنانی که خط و ربطی به جایی دارند و به بیان مردم عادی "وصلند" با سرعتی بسیار بیش از اقدامات مقابله جویانه دولت مشغول تهیه نقشه راه برای دور زدن تحریم و در واقع به قول رییس جمهور زدن جیب مردم اند. احتمال موفقیت دوباره اینان بسیار زیاد است، به این دلیل ساده که کشور به شدت گرفتار است و بوروکراسی ملی بسیار ناکارامد.
همین حالا خصولتی های ارابه ساز جاده مخصوص که دهه هاست بیشترین یارانه جانی و مالی را از این ملت مظلوم ستانده اند، بیش و پیش از هر جایی دست به کار شده اند. آقای رییس جمهور این سوال ساده را از اینها بپرسید: شمایانی که سالها ملت خرج تان را داده و می دهد با چه رویی هنوز اتقاقی نیفتاده شروع به گران کردن ارابه ها کرده اید؟ تقریبا همه شرکت های دولتی که بخش عمده بودجه دولتی را می بلعند و از رانت های بی حساب بهره مندند شبیه همین وضعیت را دارند. دولت چه راهکاری برای حراست از جیب مردم دارد؟ اندیشیدن به راهکارهایی برای حراست از جیب ملت در شرایط جدید اگر نه بیشتر از مذاکرات با اتحادیه اروپا دست کم به اندازه آن اهمیت دارد. آقای رییس جمهور، " بچه زرنگ ها" آماده اند که یکبار دیگر جیب ملت را بزنند، آیا دولت شما آمادگی مقابله با آنان را دارد؟ نگذارید تاریخ تکرار شود.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته