پنجشنبه 22 آذر 1397

Thursday 13 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/گفتمان منافع ملی/ارزیابی از سخنان سردار رحیم صفوی در مراسم هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس

ارزیابی از سخنان سردار رحیم صفوی در مراسم هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس

  • سردار صفوی، طی سخنانی، غرب آسیا را محل مناقشه و عرصه تقابل و رقابت بزرگ استراتژیک آمریکا با روسیه، چین و حتی هند دانست و از لزوم تشکیل ائتلاف منطقه‌ای بین ایران،روسیه، سوریه،عراق و پاکستان در برابر ائتلاف آمریکا سخن گفت.سخنان ایشان باتوجه به جایگاه ایشان و با توجه به اینکه که هیچ زمینه واقعی برای این ائتلاف ها وجود ندارد حائز اهمیت و ارزیابی است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 11 بهمن 1396    13:15    سرویس گفتمان منافع ملی

اختصاصی اینترنشنال_سرویس گفتمان منافع ملی/ به گزارش سایتهای مشرق و تسنیم، سردار صفوی فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری مراسم هفدهمین دوره کتاب دفاع مقدس در 3/11/96 مطالبی را در مورد سیاست‌های منطقه‌ای ایران بیان داشته‌اند که با توجه به مسئولیت و جایگاه ایشان قابل توجه است:


1- حضور آمریکا و ترکیه در خاک سوریه از نظر ما غیر حقوقی و غیر قانونی است.
2- ترکیه در مواردی با آمریکا هماهنگ است.
3- ترکیه در قالب استراتژی آمریکایی ها حرکت می کند.
4- در مواردی ترکیه با آمریکا اختلاف نظر دارد و آن بخش عفرین در غرب فرات است.
5- اگر کردها بخواهند خودمختاری در منطقه ایجاد کنند، جهت بقا به آب‌های مدیترانه‌ای نیاز دارند؛ بنابراین عفرین را اشغال کردند و این حضور کردها نقض حاکمیت ملی سوریه است.
6- ورود ترک‌ها به منطقه عفرین باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه‌ی سوریه و ترکیه خواهد شد
7- ایران با هوشمندی می‌تواند با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای که علاوه بر روسیه و سوریه، شامل پاکستان و عراق نیز باشد در مقابل ائتلاف آمریکایی‌ها بایستد
8- ایشان با اشاره به حوادث سال‌های اخیر در منطقه به خصوص عراق و سوریه اظهارداشت: این حوادث و این توطئه بزرگ در 3 سطح قابل بررسی است که بخش اول آن طرح‌ریزی این ماجراها بود که آمریکا بازیگری اصلی آن را بر عهده داشت. بخش دوم موضوع حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از تروریست‌هاست که توسط سعودی، اماراتی‌ها و حتی قطری‌ها صورت گرفت و موضوع سوم بحث آموزش است که توسط ترکیه و اردن انجام شد
9- صفوی با بیان اینکه از بسیاری کشورها از جمله عربستان، فرانسه، آلمان، اردن و دیگران تعداد زیادی از جوانان فریب تروریست‌ها را خورده و به آنها پیوستند تصریح کرد: از ایران هم برخی افراد به ویژه از غرب کشور به این تروریست‌ها پیوستند که البته اکثرشان کشته شدند.
10- مسئله اصلی امروز منطقه اتفاقی است که در غرب فرات در حال رخ دادن است و آمریکا می‌خواهد با تشکیل یک نیروی 30 هزار نفری به ایجاد یک منطقه خود مختار برای کردها در جنوب ترکیه و غرب عراق کمک کند و راهبرد اصلی آمریکا در سال جدید حفظ کانون‌های مناقشه در منطقه و حتی گسترش آن برای بهره‌وری سیاسی، اقتصادی و نظامی خود است .
11- البته ایران و ترکیه مخالف جدی این طرح هستند، عراق هنوز موضع‌گیری نکرده و روسیه هم به طور جدی مخالف است هرچند به نظر می‌رسد ممکن است این مسئله قدری ادامه پیدا کند
12- امروز منطقه ما عرصه تقابل و رقابت بزرگ استراتژیک آمریکا با روسیه، چین و حتی هند است که این تقابل در عرصه‌های حضور سیاسی، اقتصادی و حوزه نفوذ می‌باشد بنابراین می‌توان غرب آسیا را محل مناقشه قدرت‌های بزرگ و منطقه‌ای دانست.
13- سعودی‌ها در یک طرف این رقابت منطقه‌ای هستند که می‌خواهند با پول زیاد و دخالت در مناطقی مثل یمن، لبنان و عراق برای خود کسب وجهه کنند که البته جواب نمی‌دهد.
14- حتی ترکیه هم به این رقابت ورود کرده و در عمل نشان داده است با آمریکا هماهنگ است هرچند در موضوعی مثل کردها با آنها اختلاف دارد چون نمی‌خواهد یک منطقه خود مختار کردی به وجود بیاید.
15- در خصوص مبانی اقدام ترکیه در حمله به عفرین در سوریه ایشان تصریح کرد: نیروهایی در ادلب (شمال سوریه) حضور دارند که می‌خواهند به آنها قوت قلب بدهند البته ترک‌ها در استراتژی کلان با آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هماهنگ هستند و مجادله‌های آنها نیز بیشتر تاکتیکی است و آنها از مذاکرات آینده مذاکرات سوچی و حاکمیت آینده سوریه سهم می‌خواهند البته با ایران و روسیه هم کار می‌کنند اما همیشه منافع اقتصادی خود را در اولویت قرار داده‌اند.
16- صفوی در خصوص حملات اسرائیل به خاک سوریه گفت: حزب‌الله لبنان با ورود به جنگ سوریه به یک ارتش آموزش‌دیده تبدیل شده و این یک خطر بزرگ برای اسرائیل است که او را نگران می‌کند همچنین سوریه از حزب‌الله حمایت کرده و اقدامات اسرائیل در خاک این کشور نیز پیشرفت سرزمینی نیست بلکه این حملات با موشک و هواپیما صورت می‌گیرد که البته فعلاً دولت سوریه توان مقابله با آن را ندارد.
17- وی به اهمیت دو منطقه جولان و قنیطره برای اسرائیل اشاره کرد و گفت: آنها 12 میلیارد دلار برای شهرک‌سازی در جولان هزینه کردند و اکنون نگرانند که یک نیروی قوی در سوریه برای بازپس‌گیری جولان تشکیل شود بنابراین به دنبال تضعیف دولت سوریه هستند.
18- روس‌ها یک قرارداد 49 ساله امنیتی-دفاعی با سوریه بسته‌اند که می‌بینیم پایگاهی در طرطوس در دست نیروی دریایی روسیه و یک پایگاه هوایی در لاذقیه در اختیار نیروی هوایی این کشور است و آنها در این مناطق سامانه اس400 نیز مستقر کرده‌اند بنابراین روسها می‌توانند در مقابله با حملات اسرائیل به سوریه کمک کنند و البته کمک‌های ایران هم مؤثر است اما در نهایت این مردم و دولت سوریه هستند که حرف آخر را می‌زنند
19- صفوی به راهبرد عربستان سعودی در منطقه اشاره کرد و آن را یک راهبرد غلط و اقدامات آنان در یمن را یک شکست استراتژیک برای صعودی‌ها دانست و گفت: 3 سال جنگ طول کشیده و عربستان نتوانسته به اهدافش برسد هرچند که صدها هزار نفر را کشته و آواره کرده‌اند و همه دنیا هم آن را محکوم می‌کند.
20- یمنی‌ها توان خوبی دارند و امروز موشک‌هایشان را خودشان می‌سازند هرچند از گذشته این زیرساخت‌ها هم در یمن شمالی و هم جنوبی وجود داشته است بنابراین عربستان به دنبال بیرون رفتن آبرومندانه از یمن از طریق یک راهکار سیاسی است چرا که ادامه این روند شکست‌های بدتری دارد.

دو ملاحظه به سخنان فوق وجود دارد:
اول، عدم و جود انسجام فکری در مورد نحوه رفتار و عملکرد ترکیه بعنوان مهمترن همسایه ایران، خصوصا مرتبط کردن ترکیه با صهیونیسم که قابل تامل است. خصوصا زمان بیان این مواضع به هیچ رو با شرایط سیاسی که ایران در آن قرار دارد منطبق نیست.
دوم، وقتی ایشان از توانایی ائتلاف سازی ایران با پاکستان و عراق و... صحبت می نماید به این نکته توجه نمی‌شود که هیچ زمینه واقعی برای این ائتلاف ها وجود ندارد و توجه یک مقام عالیرتبه به این توانمندی های ناموجود می تواند قابل تامل باشد. پاکستان تنها در سازمان " اکو" توانسته است ایران را تا حدی تحمل کند. حتی در نمونه عراق این کشور قدرت حمایت از ایران در مقابل کشورهای مرتجع عربی را که بیشترین خسارات را به عراق وارد کرده اند درمجامع بین العربی و بین المللی ندارد و تمام قطعنامه های آنها علیه ایران را بدون "ملاحظه" تایید کرده است.

در سخنان سردار صفوی موارد دیگری نیز ذکر شد که می‌توانست بیان نشود.

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته