چهارشنبه 7 خرداد 1399

Wednesday 27 May 2020

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ/رویدادها/ماجراجویی نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین
جمعه, 16 تیر 1396 23:58

ماجراجویی نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ نیروی هوایی ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که دو بمب افکن آمریكایی بر فراز دریای چین جنوبی كه تنش ها درآن شدت گرفته پرواز کرده اند.ایالات متحده بر خلاف ادعای چین كه این منطقه را جزئی از آبراه حیاتی خود می داند، ادعا می کند که این منطقه جزء قلمرو بین المللی است.
به گزارش اینترنشنال به نقل از رویترز، پرواز این دو بمب افکن از طراز B-1B Lancer از گوام در روز پنج شنبه در حالی صورت گرفته كه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ و رئیس جمهور چین شی جی پینگ، آماده دیدار و گفتگو در حاشیه اجلاس G20 كه در آلمان در حال برگزاری است هستند.
پیش بینی می شود که دو رهبر در مورد چگونگی انجام اقدامات توسط چین برای مهار برنامه موشکی و سلاح های هسته ای کره شمالی به بحث و تبادل نطر بپردازند.
کره شمالی روز سه شنبه یک موشک بالستیک بین قاره ای را آزمایش كرد که به اعتقاد بعضی از کارشناسان دامنه برد این موشك می تواند برای رسیدن به آلاسکا و هاوایی و شمال غرب ایالات متحده در اقیانوس آرام كافی باشد.
در حالیکه ترامپ به دنبال کمک چین برای افزایش فشارها بر کره شمالی است، ارتش ایالات متحده، با این وجود، بر حقوق خود در «عملیات آزادی دریانوردی» در دریای چین جنوبی تأكید می كند و این مسئله خشم چین را برانگیخته است.
شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی در مورد پرواز دو بمب افکن آمریکایی، گفت که پكن هیچ مشکلی با آزادی دریانوردی یا پرواز بر فراز دریای شرق و جنوب چین ندارد.
وی گفت: "اما چین قطعا با کشورهایی كه بخواهند با استفاده از پرچم آزادی دریانوردی و پرواز بیش از حد مجاز كه باعث می شود نیروی نظامی ما به حالت آماده باش درآید و به حاکمیت و امنیت چین آسیب برساند مخالفت خواهد كرد.
وزارت دفاع چین در بیانیه ای کوتاه به خبرگزاری رویترز گفت: چین همیشه به طور مؤثر مراقب رفتارها و فعالیت های نظامی کشورهای مختلف كه در کنار چین هستند بوده و همواره بر رفتارهای تنش آمیز نظارت می کند.
این بیانیه می افزید: "ارتش چینی قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات منطقه ای حمایت خواهد کرد."
همچنین ایالات متحده از افزایش ظرفیت های نظامی چین در جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی انتقاد كرده و نگران آن است که چین از آنها برای افزایش ظرفیت و گسترش عمق استراتژیک خود استفاده کند.
برونئی، مالزی، فیلیپین، ویتنام و تایوان نیز بر این جزایر ادعای مالكیت می کنند ، که هر ساله حدود 5 تریلیون دلار از طریق این آبراه حیاتی تجارت از طریق کشتی جابه جا می شود.

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته