سه شنبه 23 مهر 1398

Tuesday 15 October 2019

شما اینجا هستید:خانه/آسیا/رویدادها/سازمان ملل سرکوب معترضان فلسطینی به دست حماس را محکوم کرد
دوشنبه, 27 اسفند 1397 08:44

سازمان ملل سرکوب معترضان فلسطینی به دست حماس را محکوم کرد

اینترنشنال_سرویس آسیا/ فرستاده سازمان ملل برای صلح خاور میانه، گروه حماس را به دلیل سرکوب شدید تظاهرات اعتراضی مردم غزه محکوم کرده است. این تظاهرات که چند روز ادامه داشت در اعتراض به گرانی و افزایش مالیات بر پا شده است.

  

نیکولای ملادنوف، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاور میانه سرکوب تظاهرات مردم غزه را محکوم کرد که با شعار "ما می‌خواهیم زندگی کنیم" بر پا شد.

به گزارش خبرگزاری رویتزر، صدها نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌ و به گفته مقام‌های حقوق بشری، ده‌ها نفر از آ‌ن‌ها بازداشت یا زخمی شده‌اند.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای امنیتی و اقدام به تیراندازی هوایی است. تظاهرکنندگان نیز لاستیک ‌اتومبیل‌ها را آتش زده و به سوی مأموران سنگ پرتاب کرده‌اند.

نیکولای ملادنوف عملکرد نیروهای امنیتی را محکوم کرده و گفته است، مردم غزه که "مدت‌های طولانی در رنج بوده‌اند" حق دارند بدون ترس به "وضعیت وخیم اقتصادی" اعتراض کنند.

او گفت: «من قویا کمپین بازداشت و اعمال خشونت نیروهای امنیتی حماس علیه معترضان، از جمله زنان و کودکان غزه در سه روز گذشته را محکوم می‌کنم.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، تماس‌‌اش با سخنگوی حماس برای واکنش به اظهارات ملادنوف بی‌‌‌ثمر مانده است.

تظاهرات غزه از روز پنج‌شنبه ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) آغاز شد. اکثریت جمعیت دو میلیونی این شهر تحت کنترل حماس در فقر زندگی می‌کنند. معیشت مردم غزه متأثر از محاصره‌های اقتصادی اسرائیل و مصر و دعواهای داخلی با تشکیلات خودگردان فلسطین است که کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست دارد.

حماس سرویس‌های امنیتی گروه رقیب خود فتح را به مدیریت اعتراضات در جهت تضعیف خود متهم کرده است. مقام‌های فتح این اتهام را رد کرده‌اند.

مقام‌های فلسطینی به منظور واداشتن حماس به اجرای توافق تقسیم قدرت میان خود، تحریم‌های اقتصادی بر غزه وضع کرده‌اند.

یک اقتصاددان محلی می‌گوید، وزیر اقتصاد غزه در تلاش برای بالا بردن درآمدهای دولت مالیات بر واردات را افزایش داده که همین باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است.

نیکولای ملادنوف، فرستاده ویژه سازمان ملل به‌ویژه "ضرب و جرح شدید خبرنگاران و کارکنان کمیسیون مستقل حقوق بشر (ICHR) و حمله به خانه‌ها" را هشداردهنده یافته است.

گروه‌های حقوق بشری محلی می‌گویند، چند نفر از همکارانشان به هنگام نظارت بر اعتراضات مورد ضرب و جرح قرار گرفته یا توسط پلیس حماس بازداشت شده‌اند.

سازمان‌دهندگان راه‌پیمایی‌ها که هویت‌شان را علنی نکرده‌اند در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند، معترضان حق خود برای آزادی از سرکوب تحت قوانین فلسطینی را تجربه کرده‌اند.

منبع: دویچه وله

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته