پنجشنبه 24 آبان 1397

Thursday 15 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/داده پو/اقتصادی: 2000 سال تولید ناخالص داخلی قدرت‌های بزرگ در یک نگاه

اقتصادی: 2000 سال تولید ناخالص داخلی قدرت‌های بزرگ در یک نگاه

 چهارشنبه, 12 مهر 1396    22:29    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال- سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ میزان سهم هر کشور از ثروت جهانی را می‌توان به عنوان یکی از شاخص‌های کلیدی قدرت و جایگاه کشورها در نظام جهانی برشمرد. نمودار ذیل یه طور جالبی فراز و فرود سهم قدرت‌های بزرگ از تولید ناخالص داخلی جهان از نخستین سال پس از میلاد مسیح تا کنون را نشان می‌دهد.

جالب توجه آن که سهم قدرت‌های باستانی مانند ایران و ترکیه تا دوره رنسانس در اقتصاد جهانی قابل توجه بوده و پس از رو به کاهش می‌رود و در سالهای اخیر به تدریج در حال احیا شدن است. الیته این وضعیت در مورد سایر قدرت‌های شرقی به ویژه چین هم صدق می‌کند. همانگونه که نمودار نشان می‌دهد چین تا ابتدای قرن بیست بالاترین تولید ناخالص داخلی جهان را داشته است و اکنون پس از حدود 200 سال در حال بازگشت به عظمت پیشین است. هند دیگر قدرت آسیایی نیز با سرعتی کمتر در حال بازیابی جایگاه چشمگیر خود در گذشته است. در مقابل قدرت‌های سنتی و استعماری به تدریج سهم خود را از تولید ناخالص داخلی جهانی از دست می‌دهند.

در این میان بریتانیا که از 1800 استعمارگری خود را آغاز می‌کند به سرعت سهم خود در اقتصاد جهانی را نیز افزایش می‌دهد و در دهه‌های اخیر که این مناسبات برچیده شده تا حد قابل توجهی سهم خود را از دست داده است. آمریکا همچنان یک استثناست که هنوز هم سهم عظیمی از تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد.

photo 2017 10 03 21 02 24

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته