دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/داده پو/کدام کشورها هدف صادرات ما بوده‌اند؟

کدام کشورها هدف صادرات ما بوده‌اند؟

 دوشنبه, 11 دی 1396    09:34    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال - سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ ترکیب مقاصد صادراتی ایران در ۹ ماه منتهی به آذر امسال نسبت به هشت ماه منتهی به آبان امسال تغییری نداشته و همچنان چین، عراق، امارات، کره‌جنوبی و افغانستان به‌عنوان مقاصد عمده صادراتی در لیست جای گرفته‌اند. در مدت زمان مذکور، ۲۴ میلیون و ۷۹۸ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار به چین صادر شده است. صدور کالا به این کشور دارای سهم وزنی ۲۸ درصدی و سهم ارزشی حدود ۲۱ درصدی است. مقایسه آماری ۹ ماه منتهی به آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد به لحاظ وزنی افت حدود ۳ درصدی و به لحاظ ارزشی رشد حدود ۱۳ درصدی صادرات به چین در کارنامه تجاری ثبت شده است. عراق دومین مقصد صادرات ایران است که در سه فصل امسال، ۹ میلیون و ۷۰۶ هزار تن کالای ایرانی را به ارزش ۴ میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار در بازارهای خود جای داده و بر این اساس سهم وزنی حدود ۱۱ درصدی و سهم ارزشی حدود ۱۵ درصدی از کل صادرات ایران متعلق به این کشور است. اما صدور کالا به این کشور همجوار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی افت بیش از ۱۲ درصدی و به لحاظ ارزشی رشد کمتر از یک درصدی داشته است.

اماراتی‌ها هم سومین هدف صادرکنندگان ایرانی در مدت زمان مذکور هستند. فعالان اقتصادی حوزه صادرات، ۱۲ میلیون و ۸۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۴۵۸ میلیون دلار را به این کشور صادر کرده و توانسته‌اند سهم وزنی و سهم ارزشی بیش از ۱۴ درصد را از کل صادرات ایران از آن خود کنند. مقایسه صادرات ۹ ماه منتهی به آذر امسال ایران به امارات با مدت زمان مشابه سال گذشته نشان از افت صدور کالا به لحاظ وزنی و ارزشی دارد. بر این اساس، افت وزنی حدود ۵ درصد و افت ارزشی بیش از ۱۸ درصد در کارنامه دو کشور مورد اشاره، ثبت شده است. آمار صادرات با کره‌جنوبی نیز نشان می‌دهد ۷ میلیون و ۲۹۳ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۱۱ میلیون دلار به این کشور صادر شده که سهم ارزشی حدود ۵/ ۹ درصدی و سهم وزنی بیش از ۸ درصدی از کل صادرات را از آن خود کرده است. این آمار در مقایسه با آمار مدت زمان مشابه سال گذشته حاکی از رشد بیش از ۳۵ درصدی در وزن و رشد حدود ۲۹ درصدی در ارزش است. افغانستان نیز از دیگر کشورهای همجوار ایران است که فعالان اقتصادی ایرانی توانسته‌اند تا پایان سه فصل امسال، ۴ میلیون و ۴۶۴ هزار تن کالا را به ارزش ۲ میلیارد و چهار میلیون دلار به این کشور صادر کنند. سهم وزنی صدور کالا به افغانستان بیش از ۵ درصد و سهم وزنی آن بیش از ۶ درصد است. مقایسه آمارهای جدید با آمارهای مدت زمان مشابه سال گذشته حکایت از رشد وزنی بیش از ۱۹ درصدی و رشد ارزشی بیش از ۶ درصدی دارد.

پیشتازان وارداتی

اقلام عمده وارداتی در ۹ ماه منتهی به آذر امسال نسبت به ۸ ماه منتهی به آبان، تغییراتی داشته است. اقلام عمده وارداتی در ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۶ شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک، به ارزش یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار و سهم ارزشی بیش از ۳ درصد، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی حدود ۳ درصد، برنج به ارزش یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی حدود ۳ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۷۴۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲ درصد و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ سی‌سی تا ۲۰۰۰ سی‌سی به جز آمبولانس و هیبریدی به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار و سهم ارزشی حدود ۲ درصد بوده است. این درحالی است که در ۸ ماه منتهی به آبان امسال به ترتیب برنج، ذرت دامی و قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به استثنای لاستیک سه قلم اول واردات را به خود اختصاص داده بودند. همچنین ۵ کشور عمده طرف معامله نیز عبارتند از چین، امارات، ترکیه، کره جنوبی و آلمان. بر این اساس، چینی‌ها توانسته‌اند تا پایان فصل سوم امسال، ۳ میلیون و ۵۸۱ هزار تن کالا را به ارزش ۹ میلیارد و ۴۵۲ میلیون دلار به بازار ایران وارد کنند و سهم وزنی بیش از ۱۳ درصد و سهم ارزشی بیش از ۲۵ درصدی از کل واردات را از آن خود کنند. واردات از چین در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی رشد بیش از ۸ درصدی و به لحاظ ارزشی رشد بیش از ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اماراتی‌ها هم در این میان ۴ میلیون و ۵۲ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار را به بازار کشور تزریق کردند و سهم وزنی بیش از ۱۵ درصد و سهم ارزشی حدود ۱۸ درصد را از کل واردات، به خود اختصاص داده که آمار جدید ۹ ماهه امسال نسبت به ۹ ماهه سال گذشته حکایت از رشد بیش از ۳ درصدی به لحاظ وزنی و رشد بیش از ۳۰ درصدی به لحاظ ارزشی دارد. ترکیه از دیگر کشورهای عمده طرف معامله ایران است که واردکنندگان توانسته‌اند تا پایان فصل سوم امسال یک میلیون و ۵۸۹ هزار تن کالا را به ارزش ۲ میلیارد و ۵۷۶ میلیون دلار به ایران وارد کنند و سهم ارزشی حدود ۷ درصد و سهم وزنی حدود ۶ درصد از کل واردات را به نام این کشور ثبت کنند. رشد وزنی حدود ۲۸ درصد و رشد ارزشی بیش از ۲۷ درصد حاصل قیاس آمارهای ۹ ماه منتهی به آذر امسال با مدت زمان مشابه سال قبل است. یک میلیون و ۱۰۴ هزار تن کالا از کره‌جنوبی به ارزش ۲ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار نیز در ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۶ به بازار ایران وارد شده و توانسته سهم ارزشی حدود ۷ درصد و سهم وزنی بیش از ۴ درصد را به خود اختصاص دهد. واردات از این کشور در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، هم به لحاظ وزنی رشد داشته و هم به لحاظ ارزشی. آلمان نیز از دیگر کشورهای طرف عمده معاملات است که تاپایان سه فصل امسال ۶۸۴ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۵ میلیون دلار به بازار ایران وارد کرده است. سهم حدود ۵/ ۲ درصدی در وزن و سهم حدود ۵/ ۵ درصدی در ارزش کل واردات به این کشور اختصاص دارد. البته مقایسه آمارهای تجارت خارجی ۹ ماهه امسال با سال گذشته حکایت از افت وزنی واردات از این کشور و رشد ارزشی آن دارد. متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی نیز ۱۴۱۳ دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۱۲ درصد در ارزش دلاری افزایش داشته است.

منبع: آمار گمرک ایران

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته