پنجشنبه 24 آبان 1397

Thursday 15 November 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/داده پو/اقتصادی: اختلاف طبقاتی جهان به بالاترین میزان در تاریخ رسیده است

اقتصادی: اختلاف طبقاتی جهان به بالاترین میزان در تاریخ رسیده است

 جمعه, 26 آبان 1396    13:35    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترشنال- سرویس اقتصاد سیاسی بین‌الملل/ بانک کردیت سوییس در گزارشی تازه اعلام کرد یک درصد از ثروتمندان جهان بیشتر از نیمی از دارایی‌های جهان را در اختیار دارند. از سوی دیگر مجموع سرمایه بیش از سه میلیارد نفر در جهان کمتر از تنها یک درصد ثروت میلیونرهای جهان است. هیچگاه در تاریخ کره خاکی تفاوت بین فقرا و ثروتمندان جهان تا به این اندازه نرسیده است.

اکسفام، سازمان بین المللی امدادرسانی در سال گذشته میلادی هشدار داده بود که اگر اقدامات لازم برای دسترسی حداقلی عدالت اجتماعی در جهان انجام نپذیرد نیمی از مردم جهان در سالهای آینده فقیرتر از یک درصد از ثروتمندان میلیونر خواهند بود. پیش بینی که حالا نه در سالهای آینده و تنها یکسال پس از پیش بینی گزارش آکسفام به واقعیت تبدیل شده است. بیش از نیمی از ۱۶.۷ تریلیون دلار ثروت ایجاد شده جدید در آمریکا اتفاق افتاده است و ثروتمندان آن ۸.۵ تریلیون دلار ثروتمندتر شده‌اند. ۱ درصد همین ثروتمندان در سال ۲۰۰۱ تنها ۴۵.۵ درصد از ثروت جهان را در اختیار داشتند و حالا بعد از پنج سال کمی کمتر از پنج درصد رشد مالی داشته‌اند و اکنون ۵۰.۱ درصد کل دارایی های جهان را در اختیار دارند که این هم در نوع خود رکوردی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

به گفته بانک کردیت سوییس دارایی یک درصد ثروتمندان جهان به ۲۸۳ تریلیون دلار رسیده است. سرعت رشد مالی و اقتصادی ثروتمندان به دلیل بازار پررونق املاک و روند روبه رشد بازارهای سرمایه در جهان در پنج سال گذشته به بالاترین میزان از زمان ثبت دارایی‌های ثروتمندان در تاریخ رسیده است.

سرعت رشد در پنج سال گذشته بالاترین میزان را نشان می‌دهد که دلیل آن نرخ رشد املاک و قیمت سهام است. انتظار می‌رود در سال‌های آینده میلیاردهای جهان به اندازه بی‌سابقه عملکردی درخشان داشته باشند و تعدادشان افزایش پیدا کند. اکنون تعداد آنها کمتر از ۳۶ میلیون نفر است و انتظار می‌رود در ۵ سال آینده با هشت میلیون رشد به ۴۴ میلیون نفر برسند.

بیشترین تعداد ثروتمندانی که در میان این یک درصد قرار دارند آمریکایی هستند. در ایالات متحده نزدیک به شانزده میلیون نفر با ثروتی بیشتر از یک میلیون دلاری زندگی می‌کنند. برخلاف انتظار ژاپنی‌ها همچنان از چینی‌ها جلوترند و پس از ایالات متحده رتبه دوم را در اختیار دارند. تعداد ثروتمندان ژاپنی در حدود دو میلیون و هفتصد هزار نفر است. بریتانیا با ۲.۲ میلیون میلیونر در رتبه سوم قرار دارد و چین با ۱.۹ میلیون ثروتمند چهارمین مکان را در اختیار دارد. با این حال بیشترین رشد جمعیت ثروتمندان در سالهای آتی در چین خواهد بود. تا سال ۲۰۲۲ تعددا میلیونرهای این کشور به دو میلیون و هشتصدهزار نفر می‌رسد؛ یعنی در پنج سال یک میلیون به تعداد چینی‌های میلیون دلاری افزوده خواهد شد.

در گزارش بانک سوییس همچنین می‌خوانیم که قاره آفریقا مانند تمام دهه‌های اخیر فقیرترین قاره جهان است اما نکته جالب اینکه کشورهای این قاره کمترین میزان بدهی‌های بین المللی را دارند.

منبع: یورونیوز

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته