پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/موضوع بر سر نفت است

موضوع بر سر نفت است

نویسنده :  پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398    13:21    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

نویسنده: مارتین گلن
اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ طبق گزارش مجله نیویورکر، دوسال پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ٢٠١٧، دونالد ترامپ از همتای فرانسوی خود تقاضا کرد تا از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بخواهد تا مخفیانه با ترامپ دیدار کند. طرف ایرانی این پیشنهاد را رد کرد، زیرا ترامپ تنها اندکی پیش در جلسه عمومی سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی را یک “دیکتاتوری فاسد” و “دولت سرکش که به لحاظ اقتصادی ضعیف است” خوانده بود و گفته بود صادرات اصلی این کشور عبارتند از خشونت، خونریزی و هرج و مرج.
از منظر کاخ سفید، اکنون زمان آن رسیده که با تمام قوا جمهوری اسلامی را وادار به زانو زدن کنند. از دوم ماه مه، دیگر هیچ استثنایی برای صادرات نفت ایران به سرتاسر جهان که منبع اصلی درآمد این کشور ٨٠ میلیون نفری بود، وجود نخواهد داشت. رشد اقتصادی جمهوری اسلامی در حال افول بوده و این کشور دچار رکود اقتصادی حاد شده است.
تا کنون فقط پنج کشور در سرتاسر جهان می توانستند نفت ایران را بدون نگرانی از تحریم‌های آمریکا وارد کنند: چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و ترکیه که روزانه حدود ١,١ میلیون بشکه در روز خریداری می کردند. به گفته مایک پومپئو، وزیر امورخارجه آمریکا اکنون دیگر وضعیت تغییر کرده و “ما می خواهیم حداکثر فشار ممکن را وارد کنیم” تا رژیم تهران رفتار مخرب خود را تغییر داده، به حقوق مردم ایران احترام گذاشته و به میز مذاکره بازگردد.
اگرچه پکن تمایلی به پیروی از دستورات آمریکا ندارد، اما بعید به نظر می رسد رهبران چین فقط به خاطر چند صد میلیون بشکه نفت ایران مذاکرات تجاری پیچیده خود را با واشنگتن در معرض خطر قرار دهند. ژاپن و کره جنوبی نیز به آسانی تسلیم خواهند شد، زیرا هر دو به حمایت آمریکا در مقابل خطر سلاح های هسته ای کره شمالی وابسته هستند. تنها کشوری که ممکن است سر باز زند، هند است: این کشور در میانه انتخابات مجلس است و رهبران هند حاضر نیستند خطر بروز هرج و مرج سیاسی را در نتیجه افزایش قیمت بنزین بپذیرند.
در همین حال، تنش‌ها در منطقه خلیج فارس در حال رشد بوده و امکان دارد به درگیری های نظامی منجر شود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به تازگی از سوی آمریکا در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده شده، بار دیگر تهدید کرده تنگه هرمز را که حدود ٣٠ درصد از تمام حمل و نقل نفتی جهانی از طریق آن صورت می گیرد، خواهد بست. علاوه بر این، پادشاهان کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] وعده داده اند کمبود عرضه ایران را جبران خواهند کرد و قیمت نفت را تا حد امکان پایدار نگه خواهند داشت.
در همین حال، حکومت ایران مدتی است لحنی آرام تر در پیش گرفته، زیرا این کشور همچنان در معرض سیل های ویران کننده قرار دارد. بیش از ٧٠ نفر کشته شده و آسیب‌های وارده بسیار عظیم هستند. با وجود این، مقامات دولت ایران به مدت چندین روز در مناطق بحران زده حاضر نشدند. بعدها، تلویزیون ایران تصاویر برخی از آنان را نشان داد که از مناطق سیل زده دیدار می کردند.
به نظر می رسد نخبگان سیاسی تهران که به چند گروه تقسیم شده اند، معتقدند که تا پایان دوره ترامپ در اوایل سال ٢٠٢١ می توانند تحریم های آمریکا را تحمل کنند. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این هفته طی یک سخنرانی در جامعه آسیا در نیویورک گفت: “ما تاریخ را دو، چهار یا شش ساله در نظر نمی گیریم – برخلاف آنچه مردم در اینجا معمولا انجام می دهند. ما به هزاران سال تاریخ نگاه می کنیم – و شأن و منزلت خود را فروشی نمی بینیم.”

مترجم: عطیه خرم

منبع: عصر دیپلماسی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته