پنجشنبه 28 شهريور 1398

Thursday 19 September 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/کسب رتبه دومین کشور جذب سرمایه گذاری خارجی توسط عربستان

کسب رتبه دومین کشور جذب سرمایه گذاری خارجی توسط عربستان

  • مجله خبری-تحلیلی آمریکایی «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت» در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد عربستان سعودی در میان بهترین اماکن برای سرمایه گذاری خارجی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. 4 عامل اصلی تشویق کننده شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری در عربستان ، بر اساس نظر بانک جهانی عبارتند از...

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398    10:26    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین‌المللی/ مجله خبری-تحلیلی آمریکایی «یو اس نیوز اند ورلد ریپورت» در جدیدترین گزارش خود با اعلام اینکه عربستان سعودی در میان بهترین اماکن برای سرمایه گذاری خارجی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، گفت:«سعودی از شایستگی هایی در زمینه کاهش هزینه های تولید و دارایی های استراتژیک برخوردار است که آن را به منطقه ای بسیار جذاب برای سرمایه گذاری های خارجی تبدیل کرده است».
در این گزارش گفته شده که بانک جهانی 4 عامل اصلی را به عنوان عوامل تشویق کننده شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر معرفی کرده که از جمله آن منابع طبیعی که ممکن است در بازارهای شرکت های سرمایه گذار خارجی یا بازارهایی که می توانند از طریق آنها به مصرف کنندگان جدیدی برسند، موجود نباشد.
مجله «یو اس نیوز» گفت سعودی از شایستگی ها و قابلیت‌هایی در زمینه کاهش هزینه های تولید و دارایی های استراتژیک از قبیل فناوری‌ها و برندها و نشانه‌ای تجاری و کانال‌های توزیع برخوردار است که آن را به منطقه ای بسیار جذاب برای سرمایه گذاری های خارجی تبدیل کرده است.
این مجله آمریکایی کشورها را طبق یک نظرسنجی جهانی از نزدیک به 7000 شخصیت تصمیم گیرنده در زمینه تجارت، و بر اساس 8 ویژگی اصلی رتبه بندی کرده است که شامل: فساد، پویایی، ثبات اقتصادی، کارآفرینی، محیط مالیاتی مناسب برای سرمایه گذاری، ابداع، نیروی کار ماهر و تجربیات در زمینه فناوری، هستند.
کشور اروگوئه در صدر این جدول قرار گرفته و پس از آن عربستان سعودی در جایگاه دوم و پس از آن کشورهایی نظیر کاستاریکا، لوکزامبورگ و هند به ترتیب در رتبه های سوم، چهارم و پنجم قرار گرفته اند.
جلب اعتماد جهانی
عربستان سعودی اقدامات فراوانی را برای گشایش اقتصاد خود به روی سرمایه گذاران خارجی و بهبود محیط سرمایه گذاری و تقویت شفافیت برای جذب سرمایه گذاری های خارجی اتخاذ کرده است.
در همین راستا در روزهای گذشته اولین عرضه اوراق قرضه شرکت آرامکو سعودی در بازارهای جهانی رکورد شکنی کرده به طور که اولین مرحله از عرضه اوراق بین المللی این شرکت تقاضاهایی با ارزش 100میلیارد دلار یعنی به میزان 10 برابر میزان مورد نظر را در پی داشته که این خود منعکس کننده اعتماد جهانی به درآمدهای مالی شرکت و اقتصاد سعودی و موسسه های این کشور است.
خبرگزاری رویترز در این رابطه در گزارش خود به نقل از منابع آگاه در این باره نوشت که استقبال از مرحله اول عرضه اوراق آرامکو که از ارزش پیشنهادی 10 میلیارد دلار بالا رفته و از سد 100میلیارد دلار گذشته است نشان از اعتماد بالای جهان به بازار سرمایه گذاری سعودی دارد.
پیوستن به شاخص های جهانی
رویترز همچنین تقاضا برای اوراق قرضه آرامکو را بالاترین در میان بازارهای تازه تاسیس عنوان کرد که با سودهای بزرگی که شرکت دولتی آرامکو به دست آورده، گروه وسیعی از سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب کرده است.
در روز 18 ماه مارس گذشته اولین مرحله از پیوستن بازار عربستان سعودی به شاخص های بازار بورس جدید التاسیس، فوتسی راسل FTSE Russell’s انجام شد که طی آن %10 از بازار سعودی به این بازارهای الحاق شد، اما مرحله دوم در روز 22 آوریل آینده با الحاق %15 درصد از بازار صورت خواهد گرفت.
پیوستن بازار عربستان سعودی به شاخصهای بازارهای جدید التاسیس فوتسی راسل در 5 مرحله انجام خواهد شد. و این در حالی است که مرحله سوم آن در 24 ژوئن آینده و چهارم آن در 23 دسامبر امسال و پنجم آن در 23 دسامبر سال آینده صورت خواهد گرفت که در هر کدام از این سه مرحله اخیر %25 از بازار الحاق خواهد شد.
توسعه روزافزون اقتصادی
بنا به داده های هیأت کل آمار عربستان سعودی، اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی از سال گذشته با بالاترین شتاب خود از زمان آغاز سال 2016 تاکنون توسعه یافته که در این میان بخش نفت توسعه یافته اما در بخش غیر نفتی توسعه به کندی صورت می گیرد.
در این راستا تولید ناخالص ملی سعودی در سه ماهه چهارم سال به میزان %3.59 بر اساس سالیانه و در سه ماهه سوم سال به میانگین سالیانه %2.5 افزایش یافت.
این در حالی است که بخش نفت نزدیک به %6 بر اساس سالیانه رشد کرده و بخش غیر نفتی نیز چیزی بالغ بر %1.8 توسعه یافت که این خود در راستای تلاش‌های عربستان سعودی برای تنوع بخشی به اقتصادش اهمیت دارد که نسبت به میزان %2.1 در سه ماهه سوم از سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.
منبع: مطالعات عربستان سعودی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته