سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/گزارش: آغاز به کار داووس صحرا زیر سایۀ سنگین تحریم شرکت‌ها و کشورها

گزارش: آغاز به کار داووس صحرا زیر سایۀ سنگین تحریم شرکت‌ها و کشورها

  • کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان از امروز اول آبان (۲۳ اکتبر) در ریاض آغاز به کار کرده است. کنفرانسی سه روزه که برای برنامه‌های اقتصادی عربستان از اهمیت بسیاری برخوردار است. اکنون در آستانه برگزاری این کنفرانس بسیاری از شرکت‌های مهم اقتصادی جهان نیز اعلام کرده‌اند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند. علت انصراف آن‌ها قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد حکومت عربستان اعلام شده است

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 01 آبان 1397    11:15    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین‌الملل/ کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان از امروز اول آبان (۲۳ اکتبر) در ریاض آغاز به کار کرده است. کنفرانسی سه روزه که برای برنامه‌های اقتصادی عربستان از اهمیت بسیاری برخوردار است. اکنون در آستانه برگزاری این کنفرانس بسیاری از شرکت‌های مهم اقتصادی جهان نیز اعلام کرده‌اند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند. علت انصراف آن‌ها قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد حکومت عربستان اعلام شده است.

کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان که به "داووس صحرا" شهرت یافته، برای نخستین بار اکتبر سال ۲۰۱۷ برگزار شد. عربستان بر آن است که با برگزاری سالانه این کنفرانس پای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ را به کشور خود باز کند. جذب سرمایه‌های کلان و دانش تکنولوژیک برای پی‌ریزی یک اقتصاد مستقل از درآمد نفت هدف اصلی است.

کنفرانس سال گذشته، برای صاحبان قدرت در عربستان موفقیت بزرگی بود. اما اکنون ماجرای قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول بر کنفرانس سال جاری سایه انداخته است.

سایت "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز دوشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) با انتشار گزارشی به انصراف شماری از شرکت‌های بزرگ آمریکایی از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض اشاره کرده است.

سال گذشته، ۳۸۰۰ نفر از ۹۰ کشور جهان در کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض شرکت کرده بودند. برای سال جاری نیز، شاهزاده عربستان، محمد بن سلمان مسئولان ارشد و بلندپایه شرکت‌های مهم جهان و همچنین شماری از سیاستمداران کشورهای مختلف را برای شرکت در این کنفرانس دعوت کرده بود.

در واقع کنفرانس سرمایه‌گذاری آینده قرار بود با شرکت ۱۵۰ سخنران برجسته از ۱۴۰ شرکت بین‌المللی برگزار شود. با این همه حدود ۴۰ نفر از شرکت کنندگان در میانه اتهامات مطرح علیه دولت عربستان در رابطه با قتل روزنامه‌نگار سعودی از حضور در این کنفرانس صرف‌نظر کرده‌اند.

بسیاری از سیاستمداران و مسئولان شرکت‌های بزرگ حتی پیش از تایید خبر قتل جمال خاشقجی اعلام کرده بودند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند. به عنوان نمونه، بسیاری از نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی مانند "سی‌ان‌ان"، "نیویورک تایمز"، "بلومبرگ" و "فاینانشال تایمز" در اعتراض به ناپدید شدن خاشقجی اعلام کرده بودند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند.

با این حال، برخی ناظران می‌گوید اگرچه نام‌های بزرگی از شرکت در این کتفرانس صرف‌نظر کرده‌اند، صدها شرکت دیگر، حتی در غیاب مقام‌های کشور متبوعشان کماکان در این کنفرانس حاضر خواهند شد.

به گفته آشر، خبرنگار بی‌بی‌سی که در ریاض ناظر وضعیت است هیات‌های شرکت‌کننده از عمل‌گرایی صحبت می‌کنند و می‌گویند آنچه در آینده عربستان مطرح است موضوع مهمی است و موضوع کشته شدن یک روزنامه‌نگار هرچند شوک‌آور و بزرگ باشد نهایتا حل خواهد شد.

شماری از شرکت‌های آمریکایی از جمله ارنست و یونگ، پی دبلیو سی، دیلویت، به همراه شرکت آلمانی زیمنس از جمله حامیان مالی کنفرانس بین المللی"آینده سرمایه‌گذاری" در عربستان هستند .

در همین حال جو کایزر مدیر شرکت زیمنس بدون قطع حمایت از برنامه اقتصادی محمد بن سلمان، ساعاتی پیش از آغاز کنفرانس در بیانیه‌ای توضیح داد که تصمیم گرفته است در این کنفرانس شرکت نکند.

تایید خبر قتل این خبرنگار در روز شنبه ۲۸ مهر عملا موجب شد که بسیاری از بنیادهای دیگر نیز از حضور در این کنفرانس اعلام انصراف بدهند. انصراف جیمی دیمون رئیس بانک جی‌پی‌مورگان آمریکا در این بین از اهمیت خاصی برخوردار است.

بسیاری از مسئولان اقتصادی کشورهای دیگر و از جمله کریستیان سوینگ، رئیس "دویچه بانک" آلمان و همچنین دیرک هوکه، رئيس بخش نظامی شرکت ایرباس نیز اعلام کرده‌اند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند.

استون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز اعلام کرده‌اند که حاضر به شرکت در این کنفرانس نیستند.

در مجموع، کنفرانس سرمایه‌گذاری آینده قرار بود با شرکت ۱۵۰ سخنران برجسته از ۱۴۰ شرکت بین‌المللی برگزار شود.
با این همه حدود ۴۰ نفر از شرکت کنندگان در میانه اتهامات مطرح علیه دولت عربستان در رابطه با قتل یک روزنامه‌نگار سعودی از حضور در این کنفرانس صرف‌نظر کرده‌اند.این وضعیت به حدی وخیم شده است که وب‌سایت این رویداد، بخش مربوط به نام سخنرانان خود را از مدتی پیش حذف کرده است.

از این رویداد سه روزه اقتصادی به عنوان "داووس صحرا" نام برده شده و سازمان دهندگان سعودی آن امیدوارند که فرصتی برای شرکت ها به منظور ایجاد رابطه و بستن قراردادهایی در این کشور ایجاد شود.

در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور افت کرده است.
براساس داده‌های سازمان ملل متحد این میزان از ۱۲.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ به ۱.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است

عربستان با پروژه بزرگ "۲۰۳۰" تصمیم دارد با جلب میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی خود را از منظر اقتصادی برای آینده بدون نفت آماده کند.

در همین رابطه، نهاد ناظر بر سرمایه‌گذاری عمومی در عربستان پیش از برگزاری کنفرانس ریاض اعلام کرده بود که سرمایه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ برای انجام پروژهای مختلف پیش‌بینی شده است.

قتل جمال خاشقجی و در رابطه با آن افزایش فشار بر شاهزاده عربستان بر موفقیت کنفرانس اقتصادی و سرمایه‌گذاری ریاض سایه افکنده است.

پیشتر، بسیاری از کشورها و از جمله آلمان اعلام کرده بودند که صادرات تسلیحاتی خود به عربستان را متوقف خواهند کرد. بسیاری از سیاستمداران حتی خواستار تجدیدنظر در مناسبات سیاسی دولت‌های خود با عربستان شده‌اند.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته